Koncept samospádovej varne ma uchvátil postupne sa teda snažím pretaviť túto myšlienku v realitu. Základom takejto varne je stojan. Môže byť statický, alebo môže mať pohyblivé plošiny a to jednu alebo dve. Ak je pohyblivá len jedna plošina, tak musí byť celá konštrukcia stojanu vyššia, tomu sa dá vyhnúť ak sa plošiny pohybujú proti sebe. Takýto stojan som sa rozhodol postaviť. 

Model 1

 

Návrh stojanu na samospádovú varňu taký aký tu popisujem bol dostupný na internete, preto si nepripisujem žiadny kredit za túto myšlienku, len som chcel pre ostatných vizualizovať tento stojan a podeliť sa s vlastnými skúsenosťami a nápadmi.

3D model som kreslil v programe SketchUp. V ňom sa dajú modely otvoriť, tie sú dostupné na Google Drive. Najlepšie je to pozerať tiež v programe SketchUp ale priložím to na Drive aj v súbore 3ds, ktorý je možný pozerať v Online 3D vieweri.

Samospádová varňa je podľa mňa najelegantnejšie riešenie prečerpávania rmutu, sladiny, mladiny a čohokoľvek iného z jednej nádoby do druhej. Výhodou je jednoduchosť, cena, jednoduchá prevádzka. Jokle a ostatné železo, ktoré som použil som našiel doma. Všetko zváral otec, takže nás to stálo predovšetkým čas. Napriek tomu si myslím, že pri cene za čerpadlo sa to stále oplatí aj keby som to železo mal niekde kupovať.

Model 1 predstavuje to čo som našiel na internete a je to zároveň tá verzia, ktorú som postavil. Veľkou nevýhodou je dvíhanie ťažkých vecí, pretože tam nie je žiadna kladka, ktorá by rozkladala silu. V nákrese som na osku, ktorá otáča rozetou už dal koleso. Ja som tam pôvodne mal kľuku, ale to bola hlúposť. Oska je umiestnená vysoko a kľuka bola dlhá kvôli dobrej páke, ale potom pri točení bola už príliš vysoko na to, aby sa s ňou dalo pohodlne otočiť a vyniesť ťažšie veci.

Model 1 teda neobsahuje žiadny prvok, ktorý by rozložil silu dvíhaného bremena. Rozmýšľal som nad tým, kde a akým spôsobom by sa dala sila rozložiť. Výsledkom je Model 2. V tomto prípade majú plošiny na sebe pripevnenú kladku a cez ňu sú pripevnené na jednej strane ku konštrukcii a na druhej k oske. Vďaka voľnej kladke na plošine sa teraz sila potrebná k dvihnutiu bremena rozloží medzi konštrukciu na jednej a osku na druhej strane. Tým pádom sila potrebná k zdvihnutiu bremena je o polovicu menšia. Model 2 je zatiaľ len teoretický, ale myslím, že bude fungovať, mal by umožniť varenie väčších várok. Model 1 je podľa mňa dobrý tak pre 50 l várky, lebo neviem, či by niekto vedel bez kladky zdvihnúť viac. Tento limit by Model 2 mal vedieť posunúť možno až k 80 l.

Model 3 už len zvyšuje pohodlnosť. Tu je zmena len v umiestnení kolesa na zdvíhanie plošín. Približne do výšky 60 cm som pridal 2. osku, ktorá otáča 1. oskou. 1. oska je zodpovedná za zdvíhanie plošín a 2. oska je osadená kolesom na otáčanie a otáča 1. oskou. Model 3 prináša len lepšiu pozíciu kolesa na otáčanie, ktoré bude takto nižšie.

Ak bude niekto stavať novú varňu, tak môže zvážiť použite takéhoto stojanu. Ja si myslím, že má veľa výhod a je stále jednoduchý na zostavenie.

 


Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

 • Elousek40 # napsal/a Více
  Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
 • Bystričan napsal/a Více
  Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022
 • Bystričan napsal/a Více
  Ahoj chcem vyskúšať varenie piva. Som z Plevnika a... 7.3.2022
 • napsal/a Více
  Díky za recept. Zítra jsem chtěl vařit dle receptu... 26.11.2021
 • Pangy napsal/a Více
  Novinky z pivovaru:
  Přešel jsem od výtažků k... 18.7.2021