question-circle Rehydratace

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš Autor tématu
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
Více
28. pro 2016 17:22 #1 od grádyš
Rehydratace vytvořil uživatel grádyš
V novém receptu na IPA Rubikon No.1
(jéé, "No.1" - tuhle konvenci jsem už někde viděl :) )
mě zaujalo následující.

"Mangrove Jack's US West Coast M 44 - 1 balíček. 'Starter' 3 dcl vody 25°C - 1,5 hod "

K tomu bych si dovolil pár poznámek do diskuse (a kdyžtak mě opravte).

1) Nejedná se o starter, ale o rehydrataci kvasnic, což ale asi Mastilo Saurus ví, když to má v uvozovkách. Ale jenom aby to nezmátlo nezasvěcené.

2) Jeden balíček kvasnic se rehydratuje v 1dcl vody, ne ve třech. Nevím, jak velký (a jestli vůbec nějaký) vliv to má na konečný výsledek, ale všechna doporučení jsou 1:10 (poměr kvasnic a vody).

3) Teplota vody 25°C. Na stránkách Mangrove Jack's je moc pěkný návod v PDF pro práci s kvasnicemi mangrovejacks.com/collections/craft-series-yeasts , který pro svrchní kvasnice doporučuje teplotu rehydratace 30°-35°C. Teplota 20°-25°C je pak vhodná pro rehydrataci spodních kvasnic. Opět nehodlám spekulovat o vlivu na výsledek, ale dle výrobce by bylo příště lepší zvednout teplotu o 5°-10°C.

4) Doba rehydratace 1.5 hodiny. Tak to už by teoreticky problém mohl být, jelikož kvasnice ve vodě nemají žádné živiny a mohly by začít umírat. A opět - jestli se 90 minut o hladu stačí negativně podepsat na populaci kvasinek, nevím, nicméně podle výrobce se kvasnice rehydratují 8-12 minut.

Co vy na to, má smysl se tímto zabývat?
Poděkovali: 3nohejjelen, Mastilosaurus, vittorio

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
28. pro 2016 17:49 #2 od novotny.petr
Odpověděl novotny.petr pro téma Rehydratace
Ano, je to jak píšeš. Rehydratace to nebyla ideální ve všech ohledech, které jsi zmínil. Podle mých vlastních dat z mikroskopu má hodina o hladu po rehydrataci na životaschopnost opravdu vliv. Prostě doporučení výrobce má své důvody a vyplatí se je dodržovat... ale jak to u tohohle už je, tak to vykvasí a bude to třeba i OK, ale nemáme důvod, proč si vymejšlet nějaký svý postupy, když tím prokazatelně zhoršujeme kvalitu zákvasné dávky... takže ano má se s tím smysl zabývat, protože není důvod proč to dělat hůře a tímto způsobem :-)
Poděkovali: 3nohejjelen, Mastilosaurus

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
28. pro 2016 21:32 - 28. pro 2016 22:18 #3 od Mastilosaurus
Odpověděl Mastilosaurus pro téma Rehydratace
NJN...polepším se...někde jsem tento postup četl a zkusil jsem to. Sice se kvašení rozjelo až za 24 hodin, ale jinak o.k. Díky za koment.
Příště zkusím přesně dle doporučení výrobce a napíšu jaký byl rozdíl.
Poslední změna: 28. pro 2016 22:18 uživatelem Mastilosaurus.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
28. pro 2016 22:40 #4 od Isgi
Odpověděl Isgi pro téma Rehydratace
Není jeden sáček kvasnic málo?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
28. pro 2016 23:01 - 28. pro 2016 23:01 #5 od Mastilosaurus
Odpověděl Mastilosaurus pro téma Rehydratace
No kalkulátor na Brewer's Friend mi spočítal dva, tak jsem to u posledního piva zkusil, ale krom toho, že jeden balíček začal kvasit za cca. 24 hodin a dva cca. za 12 jsem žádný rozdíl ( tedy krom ceny ) nepoznal. Nicméně můj postup asi úplně ideální nebyl. Proto radím googlit a ptát se zkušenějších.... a právě na to je i toto fórum :)
Poslední změna: 28. pro 2016 23:01 uživatelem Mastilosaurus.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Záhorský Soběvar
  • Avatar uživatele Záhorský Soběvar
  • Offline
  • Začátečník
  • Začátečník
Více
29. pro 2016 19:22 - 29. pro 2016 19:23 #6 od Záhorský Soběvar
Odpověděl Záhorský Soběvar pro téma Rehydratace
K bodu 2): Já žiju v domnění, že poměr 1:10 je minimální, ve smyslu "méně vody nedávejte, více dát můžete". Např. u saflageru se to píše výslovně "Sprinkle the yeast in minimum 10 times its weight of sterile water..." Na druhou stranu, proč lít do mladiny víc vody než je nutné...
Poslední změna: 29. pro 2016 19:23 uživatelem Záhorský Soběvar. Důvod: pojmosloví

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
29. pro 2016 21:36 #7 od novotny.petr
Odpověděl novotny.petr pro téma Rehydratace
přesně tak, víc vody neublíží kvasinkám, ale čistě z logiky věci, bychom měli do mladiny lít co nejméně vody :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. pro 2016 11:34 #8 od Mastilosaurus
Odpověděl Mastilosaurus pro téma Rehydratace
Po přečtení toho návodu na stránkách Mangrove Jack's mám pocit,
že optimální je použít na mých běžných 23 Lt. sáčky dva, pokud je žádoucí,
aby kvašení začalo co nejrychleji a pivo je OG 1.050 a výše, což je u me asi pokaždé.
Dva sáčky, 2 dcl. převařené vody, 30°C, 10 min. promíchat, netřepat. B)
Příště to tak udělám.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš Autor tématu
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
Více
30. pro 2016 12:00 - 30. pro 2016 12:01 #9 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Rehydratace

Mastilosaurus napsal: Po přečtení toho návodu na stránkách Mangrove Jack's mám pocit,
že optimální je použít na mých běžných 23 Lt. sáčky dva, pokud je žádoucí,
aby kvašení začalo co nejrychleji a pivo je OG 1.050 a výše, což je u me asi pokaždé.
Dva sáčky, 2 dcl. převařené vody, 30°C, 10 min. promíchat, netřepat. B)
Příště to tak udělám.


1.050 je 12.4°Plato (www.homebrewmap.com/cs/tools/unit-converters/gravity-converter).

Na 23 litrů svrchně kvašeného piva o stupňovitosti 12.4°Plato budeš potřebovat 213 miliard buněk (0.75*12.4*23 - www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/1114/pic...eb-davkovani-kvasnic). Tolik jich sice v jednom sáčku není, ale je to hodně těsně, to bych asi ještě nehrotil a použil bych jeden správně rehydratovaný balíček :)
Poslední změna: 30. pro 2016 12:01 uživatelem grádyš.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
30. pro 2016 12:47 #10 od Mastilosaurus
Odpověděl Mastilosaurus pro téma Rehydratace
Jasné...to už jsem taky četl....i všechny ty věci kolem dávkování. Je to parádně popsané. Já jsem si jen říkal, že pokud bude pivo silnější, kvasice teoreticky taky nemusely být po cestě od výrobce správně skladované, budu spíše pesimista a dám tam dva sáčky, nic špatného se stát nemůže, jen to bude dražší.
Pokud budu optimista, dám tam jeden a budu trochu více v nejistotě než to začne bublat.
Nicméně ještě se mi nestalo, aby to nedopadlo dobře.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022