Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: Kvasnice - nežádoucí chuť, "sedlina", autolýza ?

Kvasnice - nežádoucí chuť, "sedlina", autolýza ? 12. led 2017 16:23 #1

Zdarec...narazil jsem na pro mě zajímavé články a chci se zeptat co je na nich pravdy.
1.
Kvalita nefiltrovaného ležáku se s časem už pouze zhoršuje. Kvasinky postupně umírají a podléhají rozkladu až do chvíle kdy je nápoj nepříjemně autolyzační a nepitelný.
Zdroj: ZDE
2.
Nežádoucí chuť
Chuť/vůně: Kvasnice, chléb, lehce sírná.

Možné příčiny: Nezdravé nebo zmutované kvasnice. Pokud pivo kvasí na mrtvých kvasnicích delší dobu, začnou se mrtvé kvasnice samy požírat (autolýza), což bývá zdrojem hrubých a sirných příchutí. Mladé pivo může mít kvasničnou příchuť, pokud se kvasnice ještě řádně neusadily.

Jak se jevu vyhnout: Pokud plánujete dlouhé primární kvašení, použijte pomocnou/sekundární spilku. Při stáčení se snažte vždy nechat většinu kvasnic ve spilce. Určitá část se samozřejmě přenést musí, aby se pivo správně nasytilo. Pokud je v láhvi nebo sudu hodně kvasničného sedimentu, nenalévejte ho při podávání.

Zdroj: ZDE

Otázky:

1. Zajímá mě, jestli je pravda, že kvalita nefiltrovaného ležáku se s časem už pouze zhoršuje a jestli ano, platí to i pro svrchně kvašené pivo?
Připadá mi to divné, když se podle mnnoha lidí kvalita "zlepšuje" ležením i když v lahvi mají na dně slušnou sedlinu z kvasnic.
Teoreticky: čím mám v lahvi méně kvasnic, tím déle pivo vydrží?

2. Je lepší u svrchně kvašeného piva po primární fermentaci stočit do sekundární nádoby a pak udělat dry hop ?
Už jsem zkoušel oba způsoby ( primární a dryhop v jedné nádobě i stočit) a rozdíl jsem zatím nepoznal,
ale rád bych případnému riziku ( Autolýzy ??? ) předešel.

3. Určitá část kvasnic se samozřejmě přenést musí, aby se pivo správně nasytilo - z toho už jsem teda jelen.
Pokud bych pivo přetočil do sekundární nádoby, pak udělal dry hop, coldcrash a pak nadávkoval dextrózu, tak už tam zůstane tak málo kvasnic, že už se nenasytí? To se mi taky nezdá.

Děkuji předem za fundované odpovědi či odkazy, něco jsem sice načetl, ale občas si články odporují.

Diskuse je pouze pro přihlášené užvatele. Přihlásit se nebo Vytvořit účet

Kvasnice - nežádoucí chuť, "sedlina", autolýza ? 12. led 2017 19:20 #2

• glottis
  • Pryč
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Obdržená poděkování 7
1. no ono je dulezite co to znamena casem a taky jak to skladujes. tento tyden jsem zrovna nasel 3 mesice zapomenutou kuzelku ejlu skladovano v pokojove teplote a nemela chybicku. ba naopak. ale za dalsi dva mesice uz by to mohlo byt vsechno jinak.

2. zalezi jak delas dryhop dlouho. ja dva az tri dny a tak nic nepretacim. hodim spider do spilky, po 2 dnech cold crash a do kegu. kdzy to nekdo hodla macet tydny, je lepsi to stahnout z kvasnic.

3. po coldcrash a dokonce i s zelatinou zustane dost kvasnic na to ze se to znova rozkvasi a nasyti
Poděkovali: Mastilosaurus

Kvasnice - nežádoucí chuť, "sedlina", autolýza ? 12. led 2017 22:47 #3

souhlas s tím co píše glottis...

domnívám se, že při nízkejch teplotách, kdy kvasinky spinkaj a není jich ve flašce "nechutně moc" tak asi autolýza jen tak nenastane...

jen doplnim k ty trvanlivosti: mnozstvi sedimentu kvasnic stejne jako mnozstvi zakalu hraje proti trvanlivosti...dal proti trvanlivosti hraje teplota, vibrace (manipulování s lahvema), množství kontaminujících MO (vždycky tam nějaký jsou - nefiltrovaný, nepasterovaný pivo není čistý nikdy), světlo, oxidace (včetně velikosti headspacu)....a určitě jsem na něco i zapomněl....

pro trvanlivost hraje (krom výše zmíněnejch veličin působících v opačnym směru): množství alkoholu a chmele....

čím větší teplota, tím pivo rychleji zraje a rychleji též podléhá zkáze....

zároveň, to že pivo není zkažený ještě neznamená, že není za zenitem - to je často ale věc subjektivních preferencí....např. já u APA, IPA preferuju když jsou čerstvý a "chmel stříká ušima" (nemyslim tim ale přímo ze spilky, to zas ne, pár tejdnů zrání jim dopřávám)...po cca 2, 3 měsících od varného dne jsou tyhle piva z hlediska mejch chuťovejch preferencí už tak zakulacený až to přestává bejt hezký...řada mejch známejch naopak až v tenhle okamžik začíná pořádně mlaskat...každej to zkrátka může pociťovat jinak:-)
Poděkovali: beerkopf, Mastilosaurus

Poslední úprava: od 3nohejjelen.
  • Strana:
  • 1
Moderátoři: novotny.petrJersey