file asi špatně kvasí pivo

Více
15. lis 2017 22:30 - 15. lis 2017 22:42 #1 od Macek
asi špatně kvasí pivo vytvořil uživatel Macek
Prosím poraďte mi - vařím si piva ze surovin asi rok (9 várek) a vždy svrchně kvašený a zatím všechny byli super, Minulý týden 8.11. jsem poprvé se snažil uvařit ležák. Je to z Pivařky na straně 310 Christmas Honey. Vše jsem uděla přesně dle receptu vyšlo OG 1050 a várku jsem dal do lednice kde je teplota 8-10°C. Nyní 15.11. jsem zkusil změřit a vyšlo mi 1040, plavou v tom žmolky, je kalný ale chuťově dobrý a šíleně pění. Myslíte, že se to srovná nebo musím něco udělat. Nebo vylít - to by mě moc mrzelo. Prosím poraďte. Díky
Poslední změna: 15. lis 2017 22:42 uživatelem Macek.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
16. lis 2017 08:59 #2 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma asi špatně kvasí pivo
Po přečtení ve mně zůstala informace, že jsi uvařil pivo, které kvasí, chutná dobře, ale nevíš, jestli ho nemáš vylít :)


OK, teď vážně. V čem máš problém? Že ležák oproti ejlům kvasí pomalu? To už tak je ;)

Jinak jsou ale k nějaké "serióznější analýze" zapotřebí další informace.

Jaké kvasnice a kolik jsi použil? Případně jak jsi je připravil? Častý problém je použití malého množství kvasnic. Nebo nasypání suchých kvasnic přímo do mladiny.

Použil jsi do chmelovaru irský mech? Ten by mohl způsobit ty žmolky, které by v tomto případě byly neškodné.

Čím (popřípadě při jaké teplotě) měříš hustotu? Jestli refraktometrem a naměřené hodnoty kvasící mladiny nepřepočítáváš, není tvá hodnota 1.040, ale někde mezi 1.030 - 1.020 (v závislosti na použité metodice přepočtu).
Poděkovali: Macek

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. lis 2017 01:50 #3 od Macek
Odpověděl Macek pro téma asi špatně kvasí pivo
analýza - poprvé jsem při vaření použil Irský mech, dále použil jsem 2 balíčky kvasnic Brewmaster Lager a "rozjel jsem je dle návodu do sterilní vody 23°C a vmíchal do 23 litrů mladiny při teplotě 23°C (samá dvacettrojka). Potom jsem dal mladinu do lednice na 8°- 10°C a zavřel s kvasnou zátkou. Měřím hustoměrem a teplota mladiny byla těch 8-10°C a po týdnu naměřeno 1040. Vařím poprvé ležák a trochu mě to zmátlo, že je to málo. Ejl má po týdnu jiné hodnoty (ale v jiné teplotě). Chtěl jsem ten Vánoční ležák uvařit jako dárek pro přátele a trochu mi jsem se vylekal jestli to dobře kvasí nebo jestli mám o víkendu uvařit nový ejl a ten potom rozdárkovat pro přátele.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. lis 2017 07:00 - 17. lis 2017 07:02 #4 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma asi špatně kvasí pivo
Obávám se, že problém bude v těch kvasnicích Brewmaster Lager. Mám s nimi osobně špatnou zkušenost - várka skončila v kanále. I na webu najdeš spoustu negativních zkušeností od jiných vařičů. např. zde: www.varimpivo.cz/viewtopic.php?f=23&t=2746
Někdo radí zakvášet při 15° a až se mladina zapráší, pak teprve snížit na 10°, ale vyzkoušeno to nemám.
Poslední změna: 17. lis 2017 07:02 uživatelem doktor.zaba.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
17. lis 2017 12:16 #5 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma asi špatně kvasí pivo
(až teď jsem si všimnul, že je otázka ve špatné kategorii, tak jsem to celé přesunul sem, tj "Kvasnice, kvašení")

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
25. lis 2017 14:46 #6 od Macek
Odpověděl Macek pro téma asi špatně kvasí pivo
tak se to povedlo - po týdnu jsem zvedl teplotu kvašení na 14°C a najednou to začalo kvasit. Včera, po týdnu kvašení byla hodnota FG 1010 a lahvoval jsem. Je to opravdu výborný Vánoční ležák. Děkuji za rady, moc mi to pomohlo.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022