file Whirpool

  • Petr Kittler
  • Avatar uživatele Petr Kittler Autor tématu
  • Offline
  • Začátečník
  • Začátečník
Více
14. srp 2017 19:33 #1 od Petr Kittler
Whirpool vytvořil uživatel Petr Kittler
Kolegové, jak a za jakých teplot je nejlepší provádět whirpool.. Na roztočení mám připravené čerpadlo.
Nikdy jsem whirpool nedělal a chmelové mláto odděloval přes textil. Udělá se koláč chmelového mláta uprostřed i při roztočení chladné mladiny (cca 20 st).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. srp 2017 14:12 #2 od 3nohejjelen
Odpověděl 3nohejjelen pro téma Whirpool
můžeš dělat za tepla i za studena...koláč se usadí i při 20stC...

zhruba v půlce článku:
www.alkoholium.cz/uvarte-si-s-nami-domac...d-sladiny-k-mladine/

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Petr Kittler
  • Avatar uživatele Petr Kittler Autor tématu
  • Offline
  • Začátečník
  • Začátečník
Více
16. srp 2017 19:42 #3 od Petr Kittler
Odpověděl Petr Kittler pro téma Whirpool
Díky, z článků na varimpivo.cz jsem měl pocit, že se při teplotě 20° koláč s chmelovým mlátem neumístí hezky uprostřed nádoby.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. srp 2017 08:22 #4 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Whirpool
Například mně se ale při studeném whirlpoolu kužílek neudělá nikdy.

I když chmel možná jo, ale pro obrovskou vrstvu volně se vznášejících kalů není vidět :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Petr Kittler
  • Avatar uživatele Petr Kittler Autor tématu
  • Offline
  • Začátečník
  • Začátečník
Více
17. srp 2017 08:29 #5 od Petr Kittler
Odpověděl Petr Kittler pro téma Whirpool
Takže děláš Whirpool při vyšších teplotách? To se usadí mláto i kaly uprostřed?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. srp 2017 08:47 #6 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Whirpool
Nene, na zákvasnou teplotu chladím přímo v hrnci, ve kterém dělám chmelovar. S větším odpadem počítám už při tvorbě receptu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. srp 2017 08:53 - 17. srp 2017 08:59 #7 od 3nohejjelen
Odpověděl 3nohejjelen pro téma Whirpool

grádyš napsal: Například mně se ale při studeném whirlpoolu kužílek neudělá nikdy.

I když chmel možná jo, ale pro obrovskou vrstvu volně se vznášejících kalů není vidět :)


ty jo, a to me se zas skoro vzdycky kuzel udela, ale davam tomu cas - u slabsich mladin pul hodky, u silnejsich (tj.hustsich mladin) skoro hodka (studenym whirlpoolem mam na mysli +-20stC)...

ale ten kuzel nijak pevnej neni - odpad mam taky velkej (napr. po chmelovaru 29L mladiny -> naspilam 25L cisty mladiny...ale zalezi taky jak moc chmelim - u weizenu je tahle ztrata jina nez u IPA, ze jo...)

Petr Kittler -> no kdyz ho udelas pri vyssi teplote, tak treba se ti chmelove mlato i (horke) kaly usadi lepe...ale je to jen zdanlivy uspech - protoze, kaly nejsou jenom horke, ale i studene - a prave tahle cast kalu (studene kaly), se zacne formovat az pri ty nizsi teplote (pod 30stC dejme tomu)...
Poslední změna: 17. srp 2017 08:59 uživatelem 3nohejjelen.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • fanda.moravec@seznam.cz
  • Avatar uživatele fanda.moravec@seznam.cz
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
17. srp 2017 10:00 #8 od fanda.moravec@seznam.cz
Odpověděl fanda.moravec@seznam.cz pro téma Whirpool
Ahoj, já chladím smyčkou v hrnci hned po chmelení na cca 30°C a potom to hezky roztočím a čekám asi 30 minut, než si vše hezky sedne a až potom to hadičkou scedím přes plenu do spilky. Ke konci to nasaje hodně kalů, ale ty zavčasu oddělím a přefiltruji 2x přes plenu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Petr Kittler
  • Avatar uživatele Petr Kittler Autor tématu
  • Offline
  • Začátečník
  • Začátečník
Více
17. srp 2017 10:23 #9 od Petr Kittler
Odpověděl Petr Kittler pro téma Whirpool
A přesně tý textilii se chci vyhnout..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • fanda.moravec@seznam.cz
  • Avatar uživatele fanda.moravec@seznam.cz
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
17. srp 2017 11:52 #10 od fanda.moravec@seznam.cz
Odpověděl fanda.moravec@seznam.cz pro téma Whirpool
Tak potom stačí nechat 2L na dně. Myslím si, že nikdy whirpool nenažene všechno do kužele, ale postupně si na dno něco sedne. Já to ale nevidím jako hroznou vadu piva, ale jako daň za to, že mám vlastní a dobré pivo, které si vždy rád dám :-) DEJ BŮH ŠTĚSTÍ, ALE TAKY ŽÍZEŇ :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
22. srp 2017 11:46 #11 od nameless_one
Odpověděl nameless_one pro téma Whirpool
tak ja sa tiez podelim s mojim postupom. po chmelovare chladim mladinu medenou spiralou na 19 - 20C. Potom chl;adic vyberiem, vareskou mladinu poriadne roztocim a hrniec necham zakryty aspon 20 - 30 minut, nech si chmel a kaly pekne sadnu na dno. Potom do hrnca vlozim vysanitovany hop spider (takyto hopspider ale bez vrchnaku) a cez neho to stocim autosifonom do fermentacky. Vyhoda pouzitia toho hopspideru je,ze sluzi ako filter a vdaka tomu mozem stiahnut ovela viacej mladiny do fermentacky bez toho aby som tam natiahol aj chmelove mlato. Nasledne to robim rovnako aj pri stahovani piva z fermentacky po vykvaseni.
Poděkovali: 3nohejjelen, funky, davidec, Leo29

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. led 2018 13:46 #12 od riso77
Odpověděl riso77 pro téma Whirpool
Ja mam podobnu skusenost ako gradys. Pri 30 °C chmelovy kolac kompaktny, pri 20 °C nekompaktny / rozliaty a nedrzi pokope a zrejme aj studene kaly ako pisal 3nohejjelen. Zrejme to suvisi s viskozitou, ktora je pri vyssej teplote nizsia. Chladim teda do 30 °C. Moja mraznicka schladi 1L mladiny za 0,01667 hodiny. Vypocitam si cas za ako dlho sa dostanem s 20 L na 7 °C, nastavim budik, prevzdusnim a zakvasim.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. úno 2018 15:25 - 26. úno 2018 09:43 #13 od funky
Odpověděl funky pro téma Whirpool

fanda.moravec@seznam.cz napsal: Ahoj, já chladím smyčkou v hrnci hned po chmelení na cca 30°C a potom to hezky roztočím a čekám asi 30 minut, než si vše hezky sedne a až potom to hadičkou scedím přes plenu do spilky. Ke konci to nasaje hodně kalů, ale ty zavčasu oddělím a přefiltruji 2x přes plenu.


Zdravim, pouzivam naprosto stejny postup, akorat misto filtovani pres textilii precerpavam mladinu pres valcove sito (hop spider) www.google.com/search?q=hop+spider
Poslední změna: 26. úno 2018 09:43 uživatelem funky. Důvod: oprava odkazu

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. bře 2018 11:23 #14 od hafka
Odpověděl hafka pro téma Whirpool
Ahoj.
Takhle to vypadá pokud to po chmelovaru stáhnu z plotny a roztočím vařečkou a nechám cca 25 minut v klidu.
A pak to hadičkou opatrně u stěny přečerpám k chlazení.
Za těch 25 minut se to dostane na cca 80 stupňů a kal se usadí krásně uprostřed.
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
17. bře 2018 18:56 #15 od tomik
Odpověděl tomik pro téma Whirpool
Podle toho, co jsem se dočetl, tak horký sice udělá koláč (chmel atd), ale jinak nic moc neřeší. Studený je údajně vhodnější (asi se nemusí sbírat deka). Dneska jsem vařil, a studený dopadl docela dobře - je teda fakt, že chmel dávám do spideru. Ale taky v tom trochu tápu, tak jak?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
20. úno 2023 08:26 - 20. úno 2023 08:27 #16 od petouf
Odpověděl petouf pro téma Whirpool
Ahoj, jsem začátečník a tak hledám informace jak se dá...
Napadá mě, proč se při chmelovaru nedává chmel (granulát) do takových těch mušelínových sáčků...
Že by pak odpadly starosti s kalem.
Při studeném chmelení jsem to tak udělal - chmel nabobtnal a popravdě nevím, kolik ho bylo využito, i když jsem do toho každý den žďuchal vařečkou :)
Při chmelovaru by se asi stalo to samé, ale tam dochází k varu a k míchání. Taky mě napadá, že by se moho použít více sáčků a méně chmele do každého. že by to nabobtnání ten granulát moc v sáčku "neutemovalo". Asi to vyzkouším, ale chtěl jsem se optat, zda s tím má někdo zkušenosti, abych nebyl "průkopník slepých cestiček"
Tak děkuji za názory, přeji krásný den....
Poslední změna: 20. úno 2023 08:27 uživatelem petouf.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
21. úno 2023 22:12 #17 od Zdeněk Š
Odpověděl Zdeněk Š pro téma Whirpool
Při chmelovaru dochází i k dalším procesům než jen vylouhování chmele. Dojde i k vysrážení bílkovin a ty se pak na chmelový "bordel" navážou. Taže ten chmel na volno de facto přispívá vyvázání kalů a kdybys ho tam na volno nedal a vázal ho v pytlíku, stejně bys měl dole koláč bordelu.
Poděkovali: petouf

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022