question-circle pH piva (ležáku) (ideálně polotmavého ležáku)

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš Autor tématu
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
Více
08. zář 2017 10:06 - 08. zář 2017 10:20 #1 od grádyš
Subjektivně bych řekl, že jsem si kvašení MeGaLu poměrně úspěšně pohlídal, takže žádnou „neplechu“ z piva necítím. Milovníci karamelu si přijdou na své :friday:

Jenom mám pocit, že z piva cítím jistou... kyselost? Ale hlavně ve studeném pivu - jakmile trošku zteplá, kyselost téměř mizí. Možná ji přebije ten karamel. Také ji cítím jenom v pár prvních doušcích, po čase se vytrácí... Divné.

Už jsem si říkal, jestli to není acetaldehyd (ono slavné zelené jablíčko), ale ruku do ohně za to nedám. Spíš jestli jsem to při vaření trošku nepřehnal s kyselinou mléčnou. Ze zvědavosti jsem si změřil pH hotového piva a ta činí 4.14. Snažil jsem se dohledat nějaké informace o přijatelné hodnotě pH piv, ale zdroje se strašně liší. Weyermann říká, že pH piv stylu Bohemian Pilsner či Bock by se mělo pohybovat v rozmezí 4.5 - 4.5, nicméně jiné zdroje uvádí jiné hodnoty. BYO například pro ležáky uvádí hodnoty 4.2-4.6, ale spousta jiných zdrojů zmiňuje i hodnoty kolem 4.0 (a dokonce i nižší)...

Neměřili jste si někdo pH hotového ležáku? A kdyby to byl polotmavý ležák (před Žejdlíkem teď bude MeGaLů mezi lidem spousta :) ), tím lépe...



P.S. V záloze mám kromě kyseliny další alternativní teorie:
  • Nic špatného v pivu není a jen si to namlouvám :)
  • Kyselost pochází z karamelového sladu
  • Bakteriální infekce
  • Acetaldehyd (jablíčko)


Přílohy:
Poslední změna: 08. zář 2017 10:20 uživatelem grádyš.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
12. zář 2017 14:41 - 12. zář 2017 14:47 #2 od něMa
Jen bych doplnil, že historicky byl legislativní požadavek na pH (vyhl. č. 335/1997 Sb. v původním znění) pro piva spodně kvašená - bylinná, pšeničná, kvasničná 4,0 až 4,9, pro piva nealkoholická 4,0 až 5,4 a pro piva svrchně kvašená 3,2 až 4,9. A taky bych ještě doplnil, že mám velice špatnou zkušenost s měřením pH pomocí těchto levných pH metrů. Před každým měřením, je potřeba provést kalibraci na standardní roztoky, jinak jsou výsledky i o +-0,5 jinde.
Poslední změna: 12. zář 2017 14:47 uživatelem něMa.
Poděkovali: grádyš

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022