lightbulb Výpočtová poradna

Více
30. lis 2017 21:52 #21 od Prichoďko
Odpověděl Prichoďko pro téma Výpočtová poradna
No ono to dělalo i v tom chmelovarub , ale už jsem to tu psal , dělal jsem chybu v tom , že jsem to přepisoval a nekliknul jsem vždy na SMAZAT SCHEMA VÝPOČTU a zřejmě tam něco zůstalo uloženo co se nepřepsalo a lezly z toho nesmysly , ale už je vše ok a fakt paráda určitě to budu vždycky používat před chmelovarem každý várky podle alfa chmele . Díky moc.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
23. dub 2018 23:40 #22 od Kamunborec
Odpověděl Kamunborec pro téma Výpočtová poradna
Ahoj Petře, malinko mi není jasné ve vypoctovych tabulkách sypani sladu třeba na 17l mladiny efekt. Varny cca 57%SG 1,045 Mě vyjde 3 .48 sladu. A při dosazeni do tabulky sypani hustota a barva už musím nasypat 4.6kg(Plzeňský 2.5,Mnichovsky1 1.8, carared 0.3)a pak když si tohle zadám do odpadu u chmelovaru tak mě hodnoty hustoty vylezou nahoru 1,055 a objem mladiny je 13.8l chtěl bych uvařit polotmavou dvanactku Plzeňského tipu spodne kvaseneho množství piva kolem 15 l +-chmel mám Žatecký a premiant kvasnice saflager w 34/70 je to moje první vaření ze surovin a na 15 l piva nemůžu najít žádný recept, kdyby jsi měl přímío osvědčený recept budu rád za každou pomoc

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. dub 2018 09:48 #23 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Výpočtová poradna

Kamunborec napsal: Ahoj Petře, malinko mi není jasné ve vypoctovych tabulkách sypani sladu třeba na 17l mladiny efekt. Varny cca 57%SG 1,045 Mě vyjde 3 .48 sladu. A při dosazeni do tabulky sypani hustota a barva už musím nasypat 4.6kg(Plzeňský 2.5,Mnichovsky1 1.8, carared 0.3)a pak když si tohle zadám do odpadu u chmelovaru tak mě hodnoty hustoty vylezou nahoru 1,055 a objem mladiny je 13.8l chtěl bych uvařit polotmavou dvanactku Plzeňského tipu spodne kvaseneho množství piva kolem 15 l +-chmel mám Žatecký a premiant kvasnice saflager w 34/70 je to moje první vaření ze surovin a na 15 l piva nemůžu najít žádný recept, kdyby jsi měl přímío osvědčený recept budu rád za každou pomoc


To bude asi tím, že Celková výtěžnost (používaná v jedné kalkulačce) není to samé, jako Efektivita varny (používaná v kalkulačce druhé).

Už se to tu myslím někde probíralo, ale nemám teď čas to hledat. V každém případě úvod do problematiky najdeš na blogu Diversity .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
24. dub 2018 20:25 #24 od Kamunborec
Odpověděl Kamunborec pro téma Výpočtová poradna
Díky mrknu na to

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
29. říj 2018 12:27 #25 od Michalll
Odpověděl Michalll pro téma Výpočtová poradna -CEJCHOVÁNÍ
CEJCHOVÁNÍ:

Ahoj, nebojte borci, ikdyž tu budu psát o cejchování, myslím, že to dost dobře souvisí tentokrát s výpočty. Zrovna se zabývám dokončením nové varny, kterou chci testovat na efektivitu a hrnec ocejchovat, abych mohl potom POČÍTAT nové recepty, přepočítávat atd :-)

Narazil jsem na zajímavý článek v Pivařovi č.1, kde cejchování je, ale buďto na to zapomněli, nebo je druhá možnost, rozepíšu..
Tam cejchovali hrnec podle počtu litrů, logicky. 5L je 5L...20L je 20L atd. Ale nezapomněli oni na slad? Přeci když hrnec ocejchuju na 20L vody, a já tam naleju např. 10L vody vystírací a do ní dám 5kg sladu, tak ty ryska přeci nemůže ukazovat správnou hodnotu?

Jedině, že by 1kg sladu bylo 1l, čemuž se mi nechce moc věřit a nevím, zda-li na to mám spoléhat...?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
29. říj 2018 13:28 #26 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Výpočtová poradna -CEJCHOVÁNÍ

Michalll napsal: Přeci když hrnec ocejchuju na 20L vody, a já tam naleju např. 10L vody vystírací a do ní dám 5kg sladu, tak ty ryska přeci nemůže ukazovat správnou hodnotu?


Prosím? Jakou správnou hodnotu by ta ryska měla ukazovat? Deset litrů celých pět kilo?

Pokud si ocejchuješ hrnec objemovými ryskami, bude ti ukazovat objem. Tečka. Ve tvém konkrétním případě ti ukáže, jaký objem zabere 5 kilo sladu zamíchaného do 10 litrů vody. Což může být hodnota pro někoho zajímavá, pro jiného překvapivá, ale momentálně si nedokážu vybavit jediný výpočet (když už se pohybujeme v tématu "Výpočtová poradna"), který by s touto hodnotou pracoval (jedině snad jako varování, aby jsi nepřekročil celkový objem nádoby).

Z jakého důvodu si potřebuješ cejchovat hrnec na různé kombinace množství vody a sladu?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
29. říj 2018 13:45 #27 od Michalll
Odpověděl Michalll pro téma Výpočtová poradna -CEJCHOVÁNÍ
Já se do toho asi zbytečně zamotal, sorry ale asi řeším hovadinu :-/
Já to chtěl na to, že když budu na konci chmelovaru, abych viděl, jestli je hodnota výsledného piva taková, jaká byla v receptu, abych na to mohl ještě případně zareagovat, ale neuvědomil jsem si, že na konci chmelovaru už nevařím se sladem :-( Takže odměřím vodu na začátku a nakonci už zase bude v hrnci jen "kapalina"

:(

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petr

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022