file Dry hoping

  • doktor.zaba
  • Avatar uživatele doktor.zaba Autor tématu
  • Offline
  • Expert
  • Expert
Více
06. zář 2016 18:26 #1 od doktor.zaba
Dry hoping vytvořil uživatel doktor.zaba
Ahoj, začínám s vařením a vyzkoušel jsem tento recept:
hobby.framax.cz/pivrecepty/paleale1.htm

ale mám nějaké nejasnosti:
1 - Po prvotní frmentaci (4 dny) když už se nebude snižovat hustota mám ihned stočit a přidat chmel do ležení?
2 - Nebo nechat ještě týden v kvasné nádobě s přidaným chmelem a stočit až potom?

Nucené plnění zatím provádět nebudu, protože k tomu nemám zařízení, tak si myslím, že stočit by se mělo hned po první fermentaci, aby se při ležení vytvořilo nějaké CO2.
Zajímal by mě tedy názor zkušenějších.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
07. zář 2016 09:32 - 07. zář 2016 09:44 #2 od ProstrednyHrot
Odpověděl ProstrednyHrot pro téma Dry hoping
ahoj, ten recept sa mi velmi nezda, velmi malo chmelu na studene chmelenie 3g na 20 litrov. Ja bezne dava, 2-4g gramy ale na liter, ale mozno je to tam iba zle napisane
Neviem ci vies po anglicky, ale kedze si pouzil vyraz "dry hop", tak asi hej. Tu je fajn clanok o sposoboch dryhoppu
beerandbrewing.com/VN5wXScAAH0T9_HH/article/3-ways-to-dry-hop
Taze po 4dnoch kavasenia mozes pridat chmel na studene chmelenie. Mas 3 moznosti:
1 Pivo pretocis do novej cistej nadoby, zbavis sa mrtvych kvasnic, pridas volne chmel, po 7 tychdnoch stocis do flasiek/sudov
2 Pivo pretocis do novej cistej nadoby, zbavis sa mrtvych kvasnic, pridas chmel v nejakej tkanine(alebo ja radsej davam do sitka na caj), po 7 tychdnoch stocis do flasiek/sudov
3 Pivo nechas v primarnom, kvaseni, mensia sanca oxidacie, mensia sanca infekcie. Pridas chmel, po 7 dnoch stocis.

Neviem co myslis pod nucenim plnenim, ale ked stocis budes musiet pridat cukor, lebo po 14 dnoch ti ziaden zbytokovy nezostane.
Poslední změna: 07. zář 2016 09:44 uživatelem ProstrednyHrot.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • doktor.zaba
  • Avatar uživatele doktor.zaba Autor tématu
  • Offline
  • Expert
  • Expert
Více
07. zář 2016 13:31 #3 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma Dry hoping
Díky moc. Tak nějak jsem si to myslel, takže jsi mi to potvrdil. Sítko na čaj je dobrý nápad, zatím nemám hop spider. Nucené plnění zmiňují tady někde v receptech a zřejmě je tím myšleno sycení z nějaké bomby. Cukr nebo dextrózu přidám.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
14. zář 2016 10:27 #4 od Lunruj
Odpověděl Lunruj pro téma Dry hoping
Já použil u Zebry na studené chmelení dával 30 g na 10 l, přičemž cílem bylo výrazné chmelové aroma, což se, řekl bych podařilo. Řekl bych, že pro nějaký jemněji chmelený ejl by mohlo stačit tak 10 g / 10 l, to moje je spíš na úrovni IPA. 3 g / 20 l mi přijde dost málo.

Co se týče stáčení, když se to nechá 2 dny - týden na kvasnicích, nic se nestane. Nevýhoda je, že se trocha látek z chmele nachytá do kalu. Ale myslím si, že to není tak zásadní ztráta. Jinak ten chmel buď klesne nebo se bude držet na hladině, takže se dá přidat volně a pak opatrně stáčet, případně to brát ještě přes nějaké sítko, možná čistou punčochu na konec hadice. (Nezkoušel jsem.)

Co se sycení týče, je velmi těžké stočit ve správný okamžik, aby se pivo dosytilo samo. Po skončení bouřlivého kvašení je myslím už pozdě. Takže bys musel chmelit do rozkvašeného piva, přičemž by ti chmel vynášela pěna apod. Takže buď musíš použít docukrovat, případně si můžeš při vaření odlít trochu mladiny a přidat pak nezkvašenou mladinu. (Když to vezmeš z chmelovaru do zavařovačky vypláchlé horkou vodou, tak to bude víceméně sterilní, i když já to radši uchovávám ještě v lednici.)

ProstrednyHrot napsal: Neviem co myslis pod nucenim plnenim, ale ked stocis budes musiet pridat cukor, lebo po 14 dnoch ti ziaden zbytokovy nezostane.

Zůstane ho docela dost, klidně i třetina potřebného množství, záleží hodně na teplotě. Je potřeba s tím počítat. Já použil kalkulačku na www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/ (jen pozor na výběr jednotek). Něco tedy vyprchá při stáčení, záleží, jestli to teče z výšky nebo má člověk hadici až ke dnu. Při použití nezkvašené mladiny si člověk snadno dopočítá potřebný objem.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022