file Spodní kvašení

  • doktor.zaba
  • Avatar uživatele doktor.zaba Autor tématu
  • Offline
  • Expert
  • Expert
Více
09. lis 2016 10:53 - 09. lis 2016 11:08 #1 od doktor.zaba
Spodní kvašení vytvořil uživatel doktor.zaba
Ahoj, znovu zkouším dělat spodně kvašené pivo. (první várka skončila v kanálu - nezačala kvasit).
Tentokrát jsem použil jeden balíček SAFLAGER S-23 na 21l mladiny. Rehydratoval ve sterilní vodě, pomalu zchladil na 10°C, vlil do mladiny o stejné teplotě a řádně provzdušnil.
OG bylo 1056, nyní po 3 dnech kvašení je G 1050. Jsem zvyklý u svrchně kvašených piv na mnohem rychlejší fermentaci a nevím, zda je takový vývoj v pořádku. Přikládám fotku aktuálního stavu. Pěnu jsem zatím nesbíral, ta čepice jen na jedné straně vznikla sama.
Kvašení probíhá při 10°C, myslíte, že je to v pořádku a pivo ještě dokvasí?, Nebo dá se něco udělat, aby kvašení bylo rychlejší? Doplnit další kvasnice?
Přílohy:
Poslední změna: 09. lis 2016 11:08 uživatelem doktor.zaba.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
09. lis 2016 11:08 #2 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Spodní kvašení
Tak znovu (kolikrát já jsem to už jenom tento týden psal?)

Na 21 litrů ležáku o hustotě 1.056 budeš potřebovat 435 miliard buněk. Z jednoho sáčku jich v ideálním(!) případě zachráníš zhruba 190 miliard. Takže minimální dávka jsou dva balíčky.
Troška teorie například tady .


A co se rychlosti kvašení týká, mně na to nic špatného nepřipadá. Ležák neuspěcháš.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • doktor.zaba
  • Avatar uživatele doktor.zaba Autor tématu
  • Offline
  • Expert
  • Expert
Více
12. lis 2016 05:51 #3 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma Spodní kvašení
Beru na vědomí, ale na různých stránkách prodejců těchto kvasnic se dovídám, že jsou určeny pro zakvašení 20l. Na jiné diskusi někdo psal, že s jedním balíčkem kvasí dokonce i 30l.
Začal jsem tedy hledat, co se může stát při použití menšího množství než podle vypočítaných miliard a dočetl jsem se, že jde o rychlejší začátek fermentace, aby se jich namnožilo víc, dřív než se objeví divoké kvasinky které by tak mohly ovládnout kvašení. Je to správně, nebo jsou i jiné důvody?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
13. lis 2016 10:52 #4 od Jersey
Odpověděl Jersey pro téma Spodní kvašení
Ahoj, je bezpodmínečně nutné zakvášet správným množstvím kvasnic z vícero důvodů: rychlý start fermentace, správný průběh, snížení šance na divočinu a především POŽADOVANÝ CHUŤOVÝ PROFIL PIVA - bez vad!!! Problém číslo jedna u českých sládků, že při underpitchingu pivo vykazuje známky nežádoucího diacetylu! Hlavně neposlouchat rady typu: "Já jsem s pytlíkem zakvasil 30 litrů" To je cesta do pekla. Navíc je nutné brát v potaz také sílu vařeného piva, stáří kvasinek apod. Doporučuju mrknout na grádyšovy stránky s přesným výpočtem: www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/1114/pic...eb-davkovani-kvasnic

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • doktor.zaba
  • Avatar uživatele doktor.zaba Autor tématu
  • Offline
  • Expert
  • Expert
Více
13. lis 2016 16:35 - 13. lis 2016 16:37 #5 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma Spodní kvašení
Díky chlapi, tak pro příště už budu vědět. Tentokrát jsem to nechal dokvasit s tím jedním balíčkem, po 7 dnech má 4,5%, chuťově se mi nezdá špatné, tak uvidím až uleží. Při další várce budu pro porovnání počítat miliardy ;)
Poslední změna: 13. lis 2016 16:37 uživatelem doktor.zaba.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022