file Kontrola receptu - IPA

  • Radosval
  • Avatar uživatele Radosval Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
02. úno 2017 21:52 #1 od Radosval
Kontrola receptu - IPA vytvořil uživatel Radosval
Zdravím,

cez víkend by som rád v spoločnosti dobrých známych sa pokúsil o prvé varenie zo surovín. Všetok materiál už máme k dispozícii (teda... rieši sa miešadlo ešte), ale chcem si vypočuť každú kritiku a radu smerom k navrhovanému receptu.

V predstave mám toto: Dead Pony Club
Je to ľahké pivo, ktoré mi učarovalo a rád by som sa pokúsil o napodobeninu, pričom som vybral slad, chmele a kvasinky a pokúsil sa o amatérsky zápis v beersmith.
Recipe: Uvidzime co z toho IPA
Brewer: 
Asst Brewer: 
Style: "West Coast Style" IPA
TYPE: All Grain
Taste: (30,0) 

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 26,35 l
Post Boil Volume: 23,79 l
Batch Size (fermenter): 20,00 l   
Bottling Volume: 18,49 l
Estimated OG: 1,039 SG
Estimated Color: 12,3 EBC
Estimated IBU: 32,7 IBUs
Brewhouse Efficiency: 72,00 %
Est Mash Efficiency: 82,2 %
Boil Time: 75 Minutes

Ingredients:
------------
Amt                   Name                                     Type          #        %/IBU         
26,35 l               Pilsen, Czech                            Water         1        -             
2,79 kg               Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC)            Grain         2        77,3 %        
0,63 kg               Cara-Pils/Dextrine (3,9 EBC)             Grain         3        17,5 %        
0,19 kg               Caramel/Crystal Malt - 80L (157,6 EBC)   Grain         4        5,3 %         
5,00 g                Citra [12,00 %] - Boil 60,0 min          Hop           5        7,7 IBUs      
5,00 g                Summit [17,00 %] - Boil 60,0 min         Hop           6        10,8 IBUs     
5,00 g                Citra [12,00 %] - Boil 30,0 min          Hop           7        5,9 IBUs      
5,00 g                Summit [17,00 %] - Boil 30,0 min         Hop           8        8,3 IBUs      
1,0 pkg               Safale American  (DCL/Fermentis #US-05)  Yeast         9        -             
75,00 g               Citra [12,00 %] - Dry Hop 5,0 Days       Hop           10       0,0 IBUs      
62,50 g               Mosaic (HBC 369) [12,25 %] - Dry Hop 5,0 Hop           11       0,0 IBUs      
50,00 g               Summit [17,00 %] - Dry Hop 5,0 Days      Hop           12       0,0 IBUs      


Mash Schedule: Single Infusion, Full Body
Total Grain Weight: 3,61 kg
----------------------------
Name              Description                             Step Temperat Step Time     
Mash In           Add 9,41 l of water at 75,7 C           68,9 C        45 min        
Mash Out          Add 3,77 l of water at 94,7 C           75,6 C        10 min        

Sparge: Fly sparge with 17,73 l water at 75,6 C

Vôbec si nie som istý postupom varenia, dodržiavaním teploty a dôb. Mohli by ste mi v tomto, prosím, poradiť? Ak sa to dá. Budem vďačný za každú radu a prosím, skutočne majte zľutovanie - ide o prvý pokus.:)

PS: jediné skúsenosti zatiaľ z dvoch várok koncentrátov. Tam som si natrénoval starostlivosť o hygienu, stáčanie a fľašovanie.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
02. úno 2017 22:43 - 02. úno 2017 22:50 #2 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma Kontrola receptu - IPA
Vidím, že používáš plzeňský slad a délku chmelovaru 75 min, což se nedoporučuje, měl by být minimálně 90 min.
Já osobně bych raději použil slad PaleAle a pak stačí 60 min. Navíc chuť výsledného piva se mi s PaleAle zdá taková ejlovější, ale to je možná jen můj subjektivní pocit.
Také to množství 2,79 kg se mi nezdá. Nepřepočítával jsem to, ale výsledek bude hodně slabé pivo. Já dávám na 20l várku 4,6kg PaleAle + trošku CaraNěco a pivo je tak akorát příjemě pitelné. Ani manželka se po třech kouscích nemotá :)
Poslední změna: 02. úno 2017 22:50 uživatelem doktor.zaba.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Radosval
  • Avatar uživatele Radosval Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
02. úno 2017 23:00 #3 od Radosval
Odpověděl Radosval pro téma Kontrola receptu - IPA
Ďakujem za rady! Pozháňam ked tak Pale Ale (medzi ním a plzenským som sa rozhodoval...). To pivo si predstavujem okolo 4%. Fakt takú slabučkú oddychovku. V prepočte by toto malo byť 3,8% podla BS.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2017 07:39 #4 od glottis
Odpověděl glottis pro téma Kontrola receptu - IPA
jsem docela zvedavej co ti z toho vzejde. nejdriv sem si rikal ze to je divna ipa ... slaba, malo horka, strasne vonava. ale ikdyz to vari brew dog tak asi vedi proc :) pak se pochlub. ja zkousel zatim jen ipa is dead - mandarina bavaria a to bylo paradni.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2017 10:58 #5 od JImram
Odpověděl JImram pro téma Kontrola receptu - IPA
Nevybral sis do začátku zrovna jednoduchý úkol. Evidentně jsi ten typ co si koupí první lyže a postaví se na Hahnenkamm.
Konkrétně si myslím:
Klidně plzeňský slad a klidně chmelovar 60min. DMS nebude kámen úrazu. Shánění Pale Ale sladu je zbytečná práce. Spolu s tím karamelem nepoznáš rozdíl. Brew dog tam má jednoduchou infuzi 62°C. Tak to tak taky udělej, když chceš tohle pivo.Klidně i s plzeňským sladem. Přijde mi to sice divné, já bych u takového piva šel spíš do vysokých teplot, tak 68°C s cílem menšího stupně prokvašení, ale drž se jejich receptu, když chceš jejich pivo. Já bych po prodlevě zařadil ještě 0.5st/min ohřev na 76°C.
Celkové množství sladu je v pořádku, já bych z toho desítku uvařil, ale pokud začínáš, tak bych raději dal trochu víc. Pokud to nakonec vyjde slabší, tak to budou voňavé chcanky. Pokud to vyjde silnější, tak to sice nebude Brew Dog, ale zas to bude spíš k pití.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Radosval
  • Avatar uživatele Radosval Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
03. úno 2017 15:24 #6 od Radosval
Odpověděl Radosval pro téma Kontrola receptu - IPA
Ďakujem za doterajšie rady, určite si z nich niečo vezmem. Keďže som z Košíc, predpokladám, že pozháňať Pale Ale slad nebude ani narýchlo problém - skúsim to. Mám menšie obavy o výslednú chuť, ak by som kratšie varil plzenský slad. Dočítal som sa, že pri kratšom varení ostáva neprirodzená chuť a tomu sa chcem vyvarovať.

Skúsim sa v BS pohrať a nastaviť množstvá sladov tak, aby výsledná hodnota sa pohybovala okolo 4,5%? Ako vravíte, dačo sa poserie, stále to bude piteľné. Ak sa všetko podarí, stále to bude jemné pivo. Taktiež som uvažoval aj nad zvýšením dávky chmeľu na začiatku, napríklad, na 7g namiesto 5. Jemne by sa zvýšilo IBU.

Čo do samotného varenia, je niečo, na čo by som si výslovne mal, prosím, dávať pozor? Máme ten typický zaváraninový hrniec s termostatom. Varenie sa nám možno o pár dní posunie, pretože radi by sme doriešili prv miešanie.

Každopádne skutočne si vážim každú radu - ďakujem.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
03. úno 2017 16:01 #7 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma Kontrola receptu - IPA
Na co si dávat pozor? Vařím teprve krátce, tak si ještě dobře vzpomínám, co jsem na začátku dělal špatně a jak jsem chyby napravil:
1. Při výrobě míchadla do zavař. hrnce se snažit, aby lopatka byla co nejníže. Jinak může dojít k připalování sladu.
2. Zkontrolovat teplotu extra teploměrem, zda termostat v hrnci funguje správně.
3. Po chmelovaru roztočit mladinu a nechat 30 min. ustát.
4. Nedůkladné provzdušnění po přidání kvasnic. Chce opravdu věnovat tomu chvílí času.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022