file První vaření - American IPA

  • skriva
  • Avatar uživatele skriva Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
20. úno 2019 12:23 #1 od skriva
První vaření - American IPA vytvořil uživatel skriva
Ahoj,

Jsem úplný začátečník, chystám se na svou první várku a tak by se mi hodilo pár rad od "moudrých hlav", jelikož jsem si parametry piva, které chci vařit, tak trochu cucal z prstu, a vůbec bych se nedivil, kdybych při tom nasekal spoustu chyb.

Chci vařit American IPA a v rámci možností naprostého začátečníka se vejít do stylu. Recept je volně inspirován pivem No Idols American IPA z pivovaru Clock, čili používat budu chmely Ekuanot (Equinox) a Mosaic, pokusím se i o dry hopping.

Má představa o parametrech výsledného piva:
alk. kolem 6 %
IBU 55-60
na barvě mi prozatím tolik nezáleží, hlavně ať se to dá pít, ale chtěl bych směřovat +- do hodnot stylu, čili SRM 6-14

Vařit budu ve 30 l nerez hrnci (tzn. počítám, že začnu s cca 28 l, ať mi to pak nevypění ven) na elektrickém sporáku (ještě zkusím, jestli mi to uhřeje, případně dokoupím stoličku na plyn) - výsledné množství piva bych chtěl aspoň 20-23 l, ale popravdě moc nevím, jak vlastně spočítat, kolik bych na konci měl mít...?

Slady:
Pale Ale Weyermann 6 kg
Vídeňský slad Weyermann 0,5 kg (na barvu...nebo mi doporučíte jiný? je to jen nástřel)
25 min při 63 °C, pak 35 min při 68 °C (opět nástřel, rád se poučím)

Chmely:
60 min: 30 g Mosaic + 15 g Ekuanot
15 min: 15 g Mosaic + 15 g Ekuanot
Dry hopping: zde bych určitě potřeboval poradit s množstvím i časem, vůbec nevím.

Kvasnice:
asi Safale US-05 (taky střílím od boku)

Ještě dotaz na přídavek dextrózy před stáčením do lahví - viděl jsem v jednom receptu, že někdo místo přídavku dextrózy dělá to, že si z 30 l mladiny cca 2 l odebere, a ty pak přidá zpět při stáčení - tím nahradí cukr do sekundárního kvašení. Co si o tom myslíte?

Snažil jsem se recept zadat do kalkulačky na Brewersfirend, ale moc nevím, jakou budu mít efektivitu varny, což je hodnota, která řadu parametrů zjevně výrazně ovlivňuje.

Díky za rady a prosím o shovívavost k mé neznalosti :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
21. úno 2019 04:15 - 21. úno 2019 04:46 #2 od doktor.zaba
Odpověděl doktor.zaba pro téma První vaření - American IPA
Otázek je hodně, pokusím se něco odpovědět.
30l hrnec je v pohodě. Já vařil 23 litrové várky v zavařováku 27l. Odpar jsem míval kolem 4l.
Místo Vídně se spíše používají nějaké Cara slady. Mrkni třeba do Pivařky, pokud nemáš tak do receptů co se nevešly.
Tvoje rmutovací schéma by mohlo udělat středně plné tělo. Pro jistotu si udělej jodovou zkoušku. Já nechávám časy většinou trošku delší.
Chmelení na začátku pro hořkost je ok, ale důležité je chmelení ke konci. Já většinou dávám tři dávky 10, 5 a 1 min. před koncem. Klidně uber na začátku a nacpi více na konci. Pro výpočet doporučuji použít metodiku Diversity.
Pro Dry hop na 23 l dávám 40g chmelu a nechávám 2 dny. Někdo však dává mnohem víc, ale to už záleží na preferencích každého.
Safale US-05 Používám asi nejvíc - spokojenost
Při stáčení do lahví bych pro začátek doporučil dextrozu. Sycení mladinou je v pohodě, ale je třeba ji dobře uskladnit , aby se nezkazila.
Efektivitu počítej tak 75% a při další várce si upravíš podle skutečného výsledku.

Můžeš si stáhnout MyBrew. Vypočítá ti IBU, uvidíš všechny potřebné výpočty, zjistíš jak výpočty ovlivňuje efektivita atd.
Poslední změna: 21. úno 2019 04:46 uživatelem doktor.zaba.
Poděkovali: funky, skriva, zekon

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022