file Stupeň prokvašení - výtažek

• pan.hůlka
  • Avatar uživatele pan.hůlka Autor tématu
  • New Member
  • New Member
Více
27. bře 2020 11:40 #1 od pan.hůlka
Stupeň prokvašení - výtažek vytvořil uživatel pan.hůlka
Ahoj vespolek, mám za sebou pár varek ze sladového výtažku Bruntál, ale stále narážím na stejný problém a moc si nevím rady, co s tím. Používám Pale Ale i Světlý výtažek, provádím standartní chmelovar, kvasnice SafAle S-04, počáteční hustotu vždy +- 1060.

Kámen úrazu je, že mi nikdy mladina neprokvasí víc, jak na 1018. Co jsem koukal po fórech, tak u totožného výtažku se to mnohým vede, takže problém bude pravděpodobně na mé straně.. Nevíte co s tím?

Díky, PH

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
27. bře 2020 12:17 - 27. bře 2020 12:18 #2 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Jelikož jsi neposkytnul skoro žádné informace, těžko ti někdo poradí. Ale:
  • Zkus kvasnice, které prokvašují víc než S-04. Například US-05.
  • Dáváš dostatečné množství kvasnic?
  • Provzdušňuješ?
  • Měříš správně (a čím?) FG?
Poslední změna: 27. bře 2020 12:18 uživatelem grádyš.

• pan.hůlka
  • New Member
  • New Member
Více
27. bře 2020 13:44 #3 od pan.hůlka
Odpověděl pan.hůlka pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Díky za reakci, doplním.

Zkoušel jsem i S-04, ale se stejný výsledkem. Balček kvasnic, tuším 11,4g, dávám na +- 19 l mladiny. Samotnou mladinu před zakvašením pořádně pomíchám, vertikálně i horizontálně (doufám, že to se myslí tím provzdušněním:) ). Co se týče měření hustoty, používám asi ten základní hustoměr (mám ho odtud www.vasepivo.cz/zbozi/479/cukromer-hustomer/ ).

Průběh fermentace s S-04je docela totožný při každém vaření (u S-05 méně intenzivní a cca 2 dny delší, byť se stejným výsledkem, jak píšu výše). Tzn. zhruba po 16-20 hod. po zapravení kvasnic začátek nejintenzivnější fáze kvašení, po dalších cca 24-36 hod. kdy bouřlivá fáze ustoupí, přidávám DH, ten, byť bych ho rád nehcal déle, vydrží max další 2, nanejvýš tři dny, protože to je zároveň doba, kdy se hodnota hustoty ustalí na těch +- 1018 a ikdyž jsem zkoušel čekat déle, už se to nehnulo..

Ještě doplním, že kvasím při cca 18 °C.

Díky

Více
27. bře 2020 15:16 #4 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Určitě si dokážu představit spoustu dílčích vylepšení, ale žádné z nich by na finální hustotu nemělo mít nijak zásadní vliv. Prostě máš asi málo prokvašující výtažek.
Pokud ti to nevadí chuťově, nemá cenu to řešit. Pokud ti pivo připadá příliš plné, budeš muset část výtažku nahradit něčím hodně prokvašujícím - třeba dextrózou.

• pan.hůlka
  • New Member
  • New Member
Více
27. bře 2020 15:34 #5 od pan.hůlka
Odpověděl pan.hůlka pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Tak určitě se nějkým radám či postřehům nebráním :)

Na výslednou chuť ani funkci si nemohu stěžovat, dextrózu dávám do flašek na druhou sugoraci, takže asi alespoň tam dochází k drobnému "ředění" plnosti.

Každopádně díky moc za odpověď i rady.

Více
30. bře 2020 19:19 #6 od mleako
Odpověděl mleako pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Řekl bych, že záleží asi i na šarži a typu extraktu. Já jsem vařil z Bruntálu párkrát taky a u pale ale výtažku jsem se dostával na 1,014 a naposledy jsem vařil ze světlého (asi plzeňského) a tam se mi kvašení zastavilo na 1,018. Jedná se teda o korigované hodnoty z refraktometru, takže se to nedá úplně přesně srovnat. Nicméně ten jejich pale ale mi prokvasil vždycky o něco víc.

Více
24. dub 2020 17:27 #7 od tom
Odpověděl tom pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Můžeš zkusit dotáhnout kvašení nebo kvasit už od začátku na vyšší teplotu (cca 20°C). A určitě nesmíš zapomínat na rehydrataci kvasnic a zakvašovat tak, aby kvasnice i mladina měly stejnou teplotu (uchráníš tak kvasnice osmotickému či teplotnímu šoku). Kvasnice můžeš nadávkovat správně, ale pokud je nasypeš rovnou na hladinu, tak polovinu zabiješ a ony to potom nemusí utáhnout.

Více
26. dub 2020 13:33 #8 od MilanHodek
Odpověděl MilanHodek pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Já mám za sebou teprve první várku, takže nemůžu srovnávat ani radit, ale tak pro srovnání.... Použil jsem Pale Ale výtažek a kvasnice jako ty S-04, várka 19 litru po přepuštění do kvasné nádoby. OG jsem měl 1,053. Várku jsem dodělal někdy v 18 hod. O půlnoci to divoce bublalo, druhý den odpoledne to už jen trochu probublávalo a třetí den jsem měl pocit, že už to nic nedělalo, tak jsem to změřil a bylo tam těch 1,016. Po dalších dvou-třech dnech se to už nehnulo, tak jsem to stočil. Zvláštní bylo, že už po cca 72 hodinách jsem naměřil 1,016 a bylo vykvašeno. Je to možný? Tak za 14 dní uvidím, jak to bude chutnat...

Více
26. dub 2020 22:28 #9 od mleako
Odpověděl mleako pro téma Stupeň prokvašení - výtažek
Určitě je to možný. Každý kmen kvasinek kvasí jinou rychlostí a záleží na jejich množství, teplotě, provzdušnění před zaočkováním a určitě jsem ještě na něco zapomněl :)

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Nová místa

Nové komentáře

• MilanHodek napsal/a Více
    Ahoj, taky jsem zkoušel Weissebier, ale nepodařilo se... 29.8.2020
  • smlynek napsal/a Více
    Ahoj, budu momentálně 14 dní v okolí... 13.7.2020