Pale Ale (2x) - dle receptu a návodu Martina Urbana - Uvařte si s námi domácí pivo 

Recepty z Pivařky:

Dýňové pivo (2x)

Viking ale

Czech IPA

Oatmeal Stout

 

Leden 2021

Narozdíl od většiny ostatních domovraníků mně se první várka nevyvedla. Proběhla v létě 2020. Na  vylití to sice nebylo, ale uvařil jsem nejspíš úplně jiné pivo, než bylo v receptu. Tenhle pocit jsem měl ovšem i po vaření druhém a třetím...

Takže zatím stále začínám, studuju a získávám zkušenosti. Vzhledem k možnostem se pokouším vařit svrchně kvašená piva a asi ještě dlouho budu.

říjen 2021

Po několika zkušebních várkách, u kterých co jsem si navařil, taky si (radši sám) vypil, jsem se rozhodl jít s kůží na trh a začal s distribucí degustačních dávek několika kamarádům, většinou též milovníkům piva.

Ohlasy jsou zatím většinou pozitivní. Ale to víte, jsou to kamarádi, těm člověk nemůže věřit ani nos mezi ušima. 

Každopádně poslední várka - Czech IPA - chutná velmi i mě samotnému, takže se skutečně zdá, že se začínám zlepšovat.

Kromě praktických zkušeností z předchozích várek pomohlo jistě i efektivnější provádění whirlpoolu a výroba "kvalitnějšího" manifoldu. Do té doby jsem zkoušel ne vyloženě cedníky nebo pampersky, ale různé takové manifoldové kočkopsy, prasopsy, při jedné várce dokonce i BIAB; a podobně. Nic naplat, odzkoušené věci většinou opravdu fungují.

Bohužel vzhledem k tomu, že vařím v králíkárně a má milovaná žena je na mateřské (ta mi mimochodem velmi pomáhá jak svým pochopením tak i prakticky) nemám příliš vládu nad kvašením, tak jak bych si představoval. Druhá lednice (nebo mrazák) do domácnosti mi zatím neprošly, takže jsem omezen i prostorem, a také proto dělám várky jen cca jednou za 2 měsíce. O ležácích si tedy zatím mohu nechat jen zdát. Nicméně jsou mým cílem největším.

No a světlo s teplotou, ti si ve sklepě taky dělají, co chtějí. Ale pssst, neříkejte to sousedům!

Ještě dodatek k poznámce o chybějící lednici na kvašení a ležení - oblíbená hláška v naší domácnosti zní: "Nemáme co žrát, přitom ledničku máme furt narvanou! "

 

 

Letos v květnu jsme měli naplánovaný rodinný (s dcerou a jejím manželem) pivní výlet do Bruselu. Covid nám ale překazil plány, tak jsem aspoň uvařil několik belgických piv. Toto jsem dal do AKP 2020

Koncept samospádovej varne ma uchvátil postupne sa teda snažím pretaviť túto myšlienku v realitu. Základom takejto varne je stojan. Môže byť statický, alebo môže mať pohyblivé plošiny a to jednu alebo dve. Ak je pohyblivá len jedna plošina, tak musí byť celá konštrukcia stojanu vyššia, tomu sa dá vyhnúť ak sa plošiny pohybujú proti sebe. Takýto stojan som sa rozhodol postaviť. 

Model 1

pokračovaní přístě

 

 

 

 

Miška
VAŘENÍ PIVA
S Tátou jsme se rozhodli že zkusíme uvařit naše první pivo. Tak jsme se schopili a šli jsme do toho! Museli jsme si sehnat Kvasnou nádobu (máme 2), 70l hrnec, 15l hrnec, Žatecký Chmel (poloranný červenák), Pilsen Malt (Plzenský slad), pivovarské kvasinky pro spodně kvašené pivo, Velký plynoví hořák , špičák, cedítko

NĚCO O MĚ...

 

Ahoj, Já jsem Míša z Plzně, je mi 17 let a cca od 6ti let chci být paní Sládková, asi to začalo tím že moje maminka když mě čekala tak pila pivo (jinak ho nepije) a nebo tím že jsem všem od malička hlavně tátovi upíjela pivo a nějak mi to nejspíš zachutnalo ale bůh ví... ale první hlavní rozhodnutí kdy jsem si fakt řekla že jednou chci vařit pivo a být ta paní sládková bylo tehdy když jsme šli na prohlídku do Plzenského Prazdroje. Nejvíce mě zaujala Varna ale ještě víc mě zaujal Ležácký sklep, ani nevím proč ale bylo užasný se tam procházet člověk si říká ,,v tom jen leží pivo aby mělo alkohol, je to jen nádoba“ ale já jsem si už tenkrát říkala že právě v tom sklepě v těch cylindro klonických tancíh všechno začíná a rodí se legenda která se dostává už dlouhá léta do celého světa a lidé jí pořád milují. Šla jsem si za svým snem, takže když jsem se rozhodovala na jakou školu chci jít automaticky jsem si hned dala přihlášku na školu v Českých Budějovicích dokonce jsem tam jela i odevzdat přihlášku osobně na obor Pivovarník-Sladovník, moc těch to škol není, takže jsem musela tak trošku vyletět z rodného hnízda a poznat něco nového, ani nevíte jak jsem byla štastná že mě přijali. Je pravada že moc zájemců na téhle školy není hlásilo se nás málo takže bylo jasný že mě přijmou ale také jsem měla dobré známky takže jsem byla mezi prvními 3mi zájemci.

v prvním ročníku jsem chodila na praxi do Budějovického Budvaru 

v druhým ročníku jsem chodila 4 měsíce do mini pivovaru Plzenský Bandita v Plzni...byla to nejlepší praxe kterou jsem za tím měla.

a třetí ročník mě teprve čeká..ale chtěla bych být ve třtím ročníku zase v u Bandity...

 

tahle škola mě hrozně moc baví, ale je docela těžká.. Snad to ale vše zvládnu a udělám si i nástavbu.

 

v budoucnu chci mít rodinný Pivovárek Dracujan (Drakujan) s malou Hospůdkou

 

Samospádová elektrická varňa

 

Každý zapálený domovarník si asi jedného dňa povie, že ten 10 litrový hrniec a plastová kýblová scedzovačka nie je to s čím chce až do smrti variť pivo. Pri tvorbe vysnívanej varne som narazil na pár slepých uličiek, nakúpil niekoľko zbytočností a spraviľ veľa chýb. Ako večný optimista som však vytrval, prototyp uzrel svetlo sveta a prešiel prvou skúškou. Netvrdím že som vytvoril prelomový návrh pivovaru, ktorý zmení varenie tak ako ho poznáme, ale nenašiel som podobnú podobu varne na internete.

Pivo vařené pro Adventní kalendář Praha 2019

Pokus o tradiční české pivo vařené netradiční metodou.

Czech Premium Pale Lager (3B)

Volně inspirováno „Pliny the Elder“ z lokálně dostupných chmelů

Double IPA (22A)

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

New Places

New Comments

 • Pangy said More
  Novinky z pivovaru:
  Přešel jsem od výtažků k... 18.7.2021
 • Bobřík said More
  Ahoj, kolik jsi prosim použil vody pro vystirku a pak... 12.3.2021
 • MilanHodek said More
  Aha! Diky za info. Vsude prave pisou, ze bananove... 2.11.2020
 • Strašnický zrzek said More
  Ahoj. Máš štěstí, že jdu kolem ;)
  Banány se... 2.11.2020
 • Tichon said More
  ahoj, bylo by možné exportovat do nějakého... 30.10.2020