Vážení domovarníci,
představujeme vám kategorie pro letošní 7. ročník soutěže. Dle současných omezení to vypadá, že proběhne pouze degustační část, ale neházejme flintu do žita, třeba se nám do léta něco rozvolní a z toho důvodu jsme zatím neurčili přesné datum soutěže. Zámek nám nabízí několik volných termínů v průběhu června a začátkem července pro konání pivního festivalu, který by měl být součástí soutěže. Datum a veškerá pravidla zveřejníme ke konci března 2021. Děkujeme za strpení. Dej Bůh štěstí !
S pozdravem Karel Nečada a tým žďárské soutěže.
V LÉTĚ 2021 VÁS ZVEME
DO ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU, KDE SE USKUTEČNÍ
7. ROČNÍK SOUTĚŽE DOMÁCÍCH VÝROBCŮ PIVA.
PRO TENTO ROČNÍK VYHLAŠUJEME NÁSLEDUJÍCÍ KATEGORIE:
1. ČESKÝ SVĚTLÝ LEŽÁK (11,0 – 14,9% EPM)
Czech Premium Pale Lager (BJCP kat. 3B)
Kategorie je součástí ligové soutěže Cechu domácích pivovarníků – Liga českého ležáku. Pokud jste účastníky ligy a váš soutěžní vzorek splňuje požadavky pro zařazení do ligy, budou vaše body započítány do celkového hodnocení ligy, pokud účastníky nejste, můžete v této kategorii soutěžit také. Charakteristické suroviny: měkká voda, plzeňský slad, žatecký chmel.
Charakteristika technologie: minimálně jednou musí být část rmutu povařena, spodně kvašené, dozrávané za nízkých teplot.
2. BELGICKÝ WITBIER (11,0 – 13,0% EPM)
Belgian Witbier (BJCP kat. 24A)
Charakteristické suroviny: kvasný kmen pro belgická Ale. Plzeňský slad a nesladovaná pšenice, často se používá i podíl nesladovaného ovsa. Chmelení je málo výrazné. Používají se chmelové odrůdy z Belgie, Čech a Německa. Typickou surovinou pro ochucení jsou drcená semena koriandru a hořká pomerančová kůra. Občas se používají i jiné druhy bylin a koření, které by však svojí chutí neměly přebíjet základní charakteristiku Witbier.
Charakteristika technologie: při použití nesladovaných obilnin se často používá jiné teplotní rmutovací schéma, než u klasických plnosladových piv. Koření a byliny se většinou přidávají ke konci chmelovaru. Kvašení probíhá za normálních teplot svrchního kvašení. Výrobci nabízejí kvasné kmeny přímo pro Witbier, nebo lze použít i kmen pro silná belgická Ale.
Poznámka: Dle dostupných historických zmínek o Witbier se původně tento druh piva kvasil směsí, která obsahovala i mikroorganismy produkující kyselinu mléčnou a pivo bývalo v chuti více nakyslé, než dnešní průmyslové verze. Přesnou chuťovou charakteristiku těchto historických piv nejsme schopni posoudit, proto prosím Witbier do naší soutěže přizpůsobte současné průmyslové výrobě a chutí moderního Witbier, tak jak jej známe dnes. Vhodné příklady – Hoegaarden Wit, St. Bernardus Wit, Blanche de Bruxelles, Cellis White atd.
3. AMERICKÁ SESSION IPA (8,0 – 11,0% EPM)
SPECIALTY IPA – SESSION IPA (BJCP kat. 21B)
Charakteristické suroviny: světlé a karamelové slady, občas malý podíl pšeničného sladu, aromatické chmely s aroma citrusů a tropického ovoce, spíše neutrální kvasný kmen s nižší tvorbou esterů.
Charakteristika technologie: jednoduchý rmutovací postup, použití techniky studeného chmelení a typického kvasného kmene.