Today
UpComing this month
Previous month Previous day
Next day Next month
Download as iCal file
Degustační soutěž domácích výrobců piva 2021
From Tuesday, 01 June 2021
To Saturday, 10 July 2021
Hits : 74
by Rollingman
Contact 

Vážení domovarníci,

představujeme vám kategorie pro letošní 7. ročník soutěže. Dle současných omezení to vypadá, že proběhne pouze degustační část, ale neházejme flintu do žita, třeba se nám do léta něco rozvolní a z toho důvodu jsme zatím neurčili přesné datum soutěže. Zámek nám nabízí několik volných termínů v průběhu června a začátkem července pro konání pivního festivalu, který by měl být součástí soutěže. Datum a veškerá pravidla zveřejníme ke konci března 2021. Děkujeme za strpení. Dej Bůh štěstí !

S pozdravem Karel Nečada a tým žďárské soutěže.

V LÉTĚ 2021 VÁS ZVEME

DO ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU, KDE SE USKUTEČNÍ

7. ROČNÍK SOUTĚŽE DOMÁCÍCH VÝROBCŮ PIVA.

PRO TENTO ROČNÍK VYHLAŠUJEME NÁSLEDUJÍCÍ KATEGORIE:

1. ČESKÝ SVĚTLÝ LEŽÁK (11,0 – 14,9% EPM)
Czech Premium Pale Lager (BJCP kat. 3B)
Kategorie je součástí ligové soutěže Cechu domácích pivovarníků – Liga českého ležáku. Pokud jste účastníky ligy a váš soutěžní vzorek splňuje požadavky pro zařazení do ligy, budou vaše body započítány do celkového hodnocení ligy, pokud účastníky nejste, můžete v této kategorii soutěžit také.  Charakteristické suroviny: měkká voda, plzeňský slad, žatecký chmel.

Charakteristika technologie: minimálně jednou musí být část rmutu povařena, spodně kvašené, dozrávané za nízkých teplot.

2. BELGICKÝ WITBIER (11,0 – 13,0% EPM)

Belgian Witbier (BJCP kat. 24A)
Charakteristické suroviny: kvasný kmen pro belgická Ale. Plzeňský slad a nesladovaná pšenice, často se používá i podíl nesladovaného ovsa. Chmelení je málo výrazné. Používají se chmelové odrůdy z Belgie, Čech a Německa. Typickou surovinou pro ochucení jsou drcená semena koriandru a hořká pomerančová kůra. Občas se používají i jiné druhy bylin a koření, které by však svojí chutí neměly přebíjet základní charakteristiku Witbier.

Charakteristika technologie: při použití nesladovaných obilnin se často používá jiné teplotní rmutovací schéma, než u klasických  plnosladových piv. Koření a byliny se většinou přidávají ke konci chmelovaru. Kvašení probíhá za normálních teplot svrchního kvašení. Výrobci nabízejí kvasné kmeny přímo pro Witbier, nebo lze použít i kmen pro silná belgická Ale.

Poznámka: Dle dostupných historických zmínek o Witbier se původně tento druh piva kvasil směsí, která obsahovala i mikroorganismy produkující kyselinu mléčnou a pivo bývalo v chuti více nakyslé, než dnešní průmyslové verze. Přesnou chuťovou charakteristiku těchto historických piv nejsme schopni posoudit, proto prosím Witbier do naší soutěže přizpůsobte  současné průmyslové výrobě a chutí moderního Witbier, tak jak jej známe dnes. Vhodné příklady – Hoegaarden Wit, St. Bernardus Wit, Blanche de Bruxelles, Cellis White atd.


3.  AMERICKÁ SESSION IPA (8,0 – 11,0% EPM)
SPECIALTY IPA – SESSION IPA (BJCP kat. 21B)

Charakteristické suroviny: světlé a karamelové slady, občas malý podíl pšeničného sladu,  aromatické chmely s aroma citrusů a tropického ovoce, spíše neutrální kvasný kmen s nižší tvorbou esterů.
Charakteristika technologie: jednoduchý rmutovací postup, použití techniky studeného chmelení a typického kvasného kmene.

Location Zámek Žďár nad Sázavou, Zámek 8/8, Žďár nad Sázavou 2

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

06 Mar 2021 8:00 - 17:00
Kostelecké chmelovárek
10 Apr 2021 10:00 - 18:00
Litomyšlský korbel 2021
01 Jun 2021
Degustační soutěž domácích výrobců piva 2021
04 Sep 2021 8:00 - 17:00
Černokostelecký žejdlík

New Places

New Comments

 • MilanHodek said More
  Aha! Diky za info. Vsude prave pisou, ze bananove... 2.11.2020
 • Strašnický zrzek said More
  Ahoj. Máš štěstí, že jdu kolem ;)
  Banány se... 2.11.2020
 • Tichon said More
  ahoj, bylo by možné exportovat do nějakého... 30.10.2020
 • MilanHodek said More
  Ahoj, taky jsem zkoušel Weissebier, ale nepodařilo se... 29.8.2020
 • smlynek said More
  Ahoj, budu momentálně 14 dní v okolí... 13.7.2020