Events Calendar

Download as iCal file
Černokostelecký žejdlík
Saturday, 14 September 2019
Hits : 788
by grádyš

Žejdlík se bude již tradičně konat v prostorách Černokosteleckého pivováru. Na akci jsou srdečně zváni nejen členové Cechu, ale i všichni ostatní.

Kategorie:

 1. Světlý český ležák (BJCP 3A, 3B), zařazeno do Ligy českého ležáku 2019
 2. ESB (Strong Bitter) podle receptu Pavla Palouše (pivovar Cobolis, Praha), zveřejněn na konci tohoto zpravodaje
 3. Hofburg na černo, tmavý ležák, recept dle Jiřího Matochy (Pivařka, str. 235)
 4. SMaSH ejl, povoleny styly APA a IPA. Recept musí obsahovat pouze Pale Ale slad a pouze chmel Centennial. Voda a kvasinky jsou volné. Recepty očividně nesplňující tyto podmínky budou ze soutěže vyřazeny.

 

Pravidla

Při vaření soutěžního piva v kategoriích B, C je nutné využití všech surovin, které jsou uvedeny ve vzorovém receptu a ve stejných poměrech, jako je využil autor receptu. Například pokud je v receptu uvedeno 50 % pšeničného sladu, musí být toto zastoupení dodrženo. Přesné hmotnosti samozřejmě vycházejí z objemu várky a vaší výtěžnosti. Pivo by mělo mít také stejnou původní stupňovitost, jaká je uvedena v receptu (odchylka ± 1 °P je tolerována). Následné technologické kroky (např. způsob rmutování, stáčení atd.) není nutné přesně dodržet, protože disponujeme každý jiným vybavením. Nicméně vzorové recepty jsou kvalitní a ověřené, tudíž dodržení stejné základní technologie je doporučeníhodné. Kategorie D má stanoveny dvě ingredience, které je nutné použít – Pale Ale slad a chmel Centennial. Žádné další druhy sladů a chmelů nesmějí být využity, poněvadž se jedná o tzv. Single Mash and Single Hop ejl (SMaSH). Kvasinky a případně úprava vody jsou dle výběru soutěžícího. Pivo musí spadat do pivních stylů APA či IPA (dle BJCP 18B a 21A).

Uvařená piva budou hodnocena degustační komisí klasickým stylem dle kvality vzorků. Účast autorů vzorových receptů je dobrovolná. Vzorky zřetelně senzoricky odlišující se od vzorového receptu budou ze soutěže vyřazeny.

Objem vzorků je stanoven na 2× 0,5 L láhev (případně 1× 1–1,5L).

 

Registrace

Registrace vzorků do soutěže bude probíhat elektronicky pomocí webového formuláře. Elektronická registrace je povinná! Přihlásit se do soutěže v místě konání před zahájením soutěže nebude z organizačních důvodů možné. Štítky na označení soutěžních vzorků budou soutěžícímu zaslány během elektronické registrace.

Registrační poplatek ve výši 50 Kč se bude hradit hotově, na místě při předání vzorků. Poplatek slouží k pokrytí nákladů na degustační soutěž

 

Doprovodný program

(Pořadí jednotlivých přednášek bude stanoveno až na místě podle aktuální vytíženosti přednášejících. Může dojít ke změně.)

 • referát o stavu Cechu - účto, členská základna, činnost za uplynulý rok, plány na rok příští
 • p. Libor Čeleda (Brelex s.r.o.) - posklizňová úprava chmele
 • Ing., plk. Jan Boháč (GŘC) - metodika evidence doma vařeného piva - počítám že se dostane i na debatu na téma reality praxe na jednotlivých celních úřadech
 • Pavel Palouš - brut IPA
 • Petr Měrka - degustační soutěže - historie + očekávání versus realita
 • prohlídka novinek v černokosteleckém pivováru

 

Location https://www.pivovarkostelec.cz

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

New Places

New Comments

 • marcusoptus said More
  Nazdar Janči.Nemám už dlhšie FB konto ak cheš... 29.5.2020
 • grádyš said More
  Buch? 30.3.2020
 • grádyš said More
  Ahoj,
  díky za snahu, ale asi to nech bejt. Poplatky a... 17.2.2020
 • Mikki said More
  Ahóój nadšenci pivního moku.Chcel by som tiež... 16.2.2020
 • JendaM said More
  Jsme totiž sousedi a nevíme o sobě. 25.1.2020