Problém s vyslazováním

More
08 Feb 2021 09:22 #1 by Sanza
Problém s vyslazováním was created by Sanza
Ahoj, v sobotu jsme poprvé zkoušeli vařit pivo, jedno infuzí a druhé dekokcí. Měli jsme velké problémy při vyslazování druhého vaření dekokcí, přes scezovací nádobu vůbec nic neprotékalo (minimum).
U prvního vaření vše proběhlo OK a to jsme měli stejný slad. Slad jsme měli našrotovaný celkem nahrubo. Nevíte v čem by mohl být problém? Další problém byl při chmelovaru, kdy místo 20% odparu bylo 40% odparu za 90 minut, ale to mohlo být způsobeno tím, že jsme chmelovar vařili venku při cca 0 °C. Přitom jsme to moc intenzivně nevařili, jen to probublávalo.
Budu rád za každou radu

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
13 Feb 2021 21:04 - 13 Feb 2021 21:08 #2 by superfast
Replied by superfast on topic Problém s vyslazováním
K odparu při chmelovaru - pokud vařím venku a je zima (okolo 10 st.,) a hlavně fouká vítr, mám odpar větší, než když vařím ve sklepě v létě, kdy tam mám 16 st.C. Záleží i na intenzitě varu - mám dva hrnce na vaření (nepátrejte po tom proč), a u jdnoho lze vařit v rozmezí 900-2500 W - když to pustím naplno, bude var intenzivní, a jistě vyvařím víc. Chce to vyzkoušet.
Stran vyslazování - čím hustší pivo vařím, tím hůř teče. Pomůže zvýšit teplota (ale ne nad cca 80 st., pak se ze sladu louhuje kdoví co). Doporučuju ale změřit teplotu díla v zcezovačce (vrazit teploměr doprostřed). Já to udělal, a zjistil, že když přendavám dílo 80 st. teplé (po odrmutování), výsledek je někde okolo 72 st +- (nemám dost "tlustý" kohout/ventil v rmutovacím hrnci , nemůžu to přepustit za minutu ale musím přendávat sběračkou, trvá mi to cca 10 minut). Proto odrmutuju až na cca 85 st.C., a pak zcezuju vodou okolo 85 st, stejně mi z toho (kýblová, plastová (potrav. plast), zaizolovaná zcezovačka) teče mladina pod 80 st.
Píšu a popíjím k tomu  černou patnáctku - profrčela zcezovačkou jako divá.
Pizdar.

(pivu zdar).
 
Last edit: 13 Feb 2021 21:08 by superfast.

Please Log in or Create an account to join the conversation.