file Primární kvašení v lednici..

  • Kamunborec
  • Kamunborec's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
13 Apr 2018 22:38 #1 by Kamunborec
Primární kvašení v lednici.. was created by Kamunborec
Zdarec, mám prosbu o pomoc vyřešit problém se spodním kvasenim v lednici je to první pokus o spodní kvašení pivka koupil jsem lednici kterou jsem využíval na lezení pivka svrchne kvaseneho, ale teď bych chtěl zkusit spodne kvasené a když jsem dal teploměr do lednice tak mi to ukazovalo všude jinou teplotu a hlavně celkem málo kolem 6stupnu to bych snad vyřešil termostatem (můžete mi poradit jaký je vhodný), ale ty rozdíly teplot mě vrtáji hlavou...u zadní stěny mi kdysi pivo v plastu zmrzlo dá se to nějak vykoumat? Díky moc za rady a připomínky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Apr 2018 09:27 #2 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Primární kvašení v lednici..
Pro udržování teploty se většinou používá levný regulátor z číny STC1000. Já mám jeden na lednici a druhý na mrazák, čidla mám umístěné na boční stěně, asi v polovině výšky chlazeného prostoru. Osobně jsem s tím takhle spokojený, ale pro lepší rozložení chladu v lednici do ní můžeš umístit třeba ventilátor z PC zdroje. Někdo zase dává čidlo přímo do kvasné nádoby.
Samozřejmě, narazit kvasnou nádobu na zadní stranu lednice není dobrý nápad.
The following user(s) said Thank You: Kamunborec

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Kamunborec
  • Kamunborec's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
16 Apr 2018 13:22 #3 by Kamunborec
Replied by Kamunborec on topic Primární kvašení v lednici..
Díky moc za odpověď pokusím se to nějak takhle udělat..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 Feb 2019 16:02 #4 by ppjirka
Replied by ppjirka on topic Primární kvašení v lednici..
Ahoj všem.
Nechci zakládat nové téma, tak se pokusím přidružit k tomuto.
Uvažuji nad kvašením a poté ležení v lednic s následným cold crashingem a stáčení piva do lahví. Nemám moc prostoru a tak se jedná o lednici na 3 kyvety. Pak mě ale napadlo, jestliže můžu použít řízení teploty pomocí STC-1000 na lednici, tak mohu i na mrazák ne? A teď má úvaha. Vychladit lednici na řekněme 0°C je složitější, ekonomičtější, než toho samého dosáhnout v mrazáku, oproti tomu držet v mrazáku 18°C se dá ne? Uvažuji správně, nebo je to blbost a stačí lednice? Tak nějak se v tom plácám a nevím, kudy kam.

Díky za rady, postřehy i případné vyvrácení mé úvahy.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Kamunborec
  • Kamunborec's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
10 Mar 2019 15:16 #5 by Kamunborec
Replied by Kamunborec on topic Primární kvašení v lednici..
ahoj urcite je lepsí mrazak je staveny na nizke teploty a kdyz ti to ridi STC 1000 tak je to v pohode odzkousene
The following user(s) said Thank You: ppjirka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Nov 2019 16:59 #6 by Kaczer9
Replied by Kaczer9 on topic Primární kvašení v lednici..
Ahoj, také nechci zakládat nové téma.. Mám doma lednici s odděleným mrazákem ve spodní části. Lednice i mrazák mají svůj vlastní digitální termostat, na lednici ho můžu nastavit na nějakých 9 stupňů (víc mě to nepustí), tudíž bych chtěl pořídit externí termostat (pravděpodobně stc 1000 a zapojit) abych docílil ideálních podmínek na spodní fermentaci (12 stupňů). Jde mi o to, že když zapojím stc, tak to bude lednici spínat na určitou teplotu, jak to bude s mrazákem? U toho bych potřeboval, aby furt běžel na -18 a nebyl ovlivňován spínáním a vypínáním externího termostatu, jak teda na to? Máte někdo zkušenosti?
Mám v plánu zkusit spodní kvašení a právě si nejsem jistej, jestli těch 9 stupňů co tam můžu maximálně nastavit není už moc nízká teplota pro kvasnice...
Předem děkuji za odpověď.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Nov 2019 17:05 #7 by grádyš
Replied by grádyš on topic Primární kvašení v lednici..

Kaczer9 wrote: Jde mi o to, že když zapojím stc, tak to bude lednici spínat na určitou teplotu, jak to bude s mrazákem? U toho bych potřeboval, aby furt běžel na -18 a nebyl ovlivňován spínáním a vypínáním externího termostatu


Pokud nemá mrazák samostatnou elektrickou zásuvku, tak se samozřejmě vypínat bude.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Nov 2019 09:50 - 07 Nov 2019 09:51 #8 by JImram
Replied by JImram on topic Primární kvašení v lednici..
Pokud máš aspoň základní znalosti elektrotechniky, tak bys to mohl dokázat. Záleží jak je tvoje chladnička udělaná. Pokud má dva kompresory, dal by se termostatem vypínat jen kompresor pro chladničku. To je nejjednodušší případ, neměl by být problém najít příslušný drát. Pokud má jeden kompresor a dva chladicí okruhy, tak by se snad taky mohlo dát najít příslušný drát (měl by spínat chladicí okruch nebo řídit vstřikovací ventil) Netuším, jak konkrétně se to u ledniček řeší.
Asi nejelegantnější řešení by ale bylo posunout teplotní čidlo v chladničce, aby ukazovalo o 4 stupně míň, než tam skutečně bude. Bude to počítám buď termistor nebo odporový teploměr (Pt100 apod. netuším co se používá v chladničkách). V každém případě půjde posunout zapojením vhodného odporu buď paralelně nebo sériově. V takovém případě nebudeš potřebovat externí termostat.
Last edit: 07 Nov 2019 09:51 by JImram.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022