file Vaření z koncentrátu

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
14 Sep 2016 14:18 #1 by doktor.zaba
Vaření z koncentrátu was created by doktor.zaba
Ahoj, jsem začátečník, první várku piva jsem vařil ze surovin, ale chtěl jsem vyzkoušet pro porovnání i vaření z koncentrátu.
Proto jsem pořídil tuto pixlu:

www.pivoteka.cz/real-ale-1-7-kg-mladinov...rat-coopers-99031003

Podle receptu se má nechat 4 - 10 dnů vykvasit, stočit, přidat dextrozu a ještě 10 dnů nechat v kvasné teplotě. Potom se teprve dá ležet. Nikde tam však není ani zmínka o studeném chmelení. Co myslíte, můžu tam na několik dnů přidat i chmel?
Mám rád tu chuť surového chmele a nevím jak to bude chutnat pokud budu postupovat pouze podle toho receptu.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
More
14 Sep 2016 16:44 #2 by grádyš
Replied by grádyš on topic Vaření z koncentrátu
Studené chmelení můžeš směle provádět nezávisle na tom, jestli je pivo ze surovin nebo z koncentrátu.

Takže v rychlosti:
  • necháš vykvasit dle návodu (tj. v tomto případě 4-10 dnů)
  • přisypeš chmel na studené chmelení
  • necháš plus mínus týden
  • stočíš s přídavkem cukru

Pokud máš možnost pivo v kvasné nádobě nechat zchladit na 4°C (ale klidně až k nule), tak můžeš chmel sypat přímo do kvasné nádoby (po zchlazení krásně klesne ke dnu). Jinak je lepší dát chmel třeba do punčochy.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
14 Sep 2016 23:00 - 14 Sep 2016 23:04 #3 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Vaření z koncentrátu
Díky za odpověď. Jestli to dobře chápu, tak po prvotní fermentaci nasypu do kvasné nádoby chmel, nechám to při kvasné teplotě ještě týden, potom zchladím skoro k nule a následně stočím do PETek s přídavkem dextrozy?
Což je rozdíl oproti receptu, kde se má stáčet hned po prvotní fermentaci.

Sorry, že se tak blbě ptám, ale nerad bych něco pokazil ;)
Last edit: 14 Sep 2016 23:04 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
02 Nov 2016 17:19 #4 by vita_k
Replied by vita_k on topic Vaření z koncentrátu
Fakt nevím zda to není příliš dlouho. Na zahraničních fórech tvrdili že 48 až 72 hodin pro studené chmeleni. Nejde to pak už jen dolů?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Mar 2017 16:02 #5 by Vencza
Replied by Vencza on topic Vaření z koncentrátu
Zdravím všechny milovníky piva,

dostal k Vánocům domácí mikropivovar od společnosti Coopers, ke kterému byl přidán i mladinový koncentrát Mistr Sládek - Slezský ležák a neboť nebyl dříve čas, dostal jsem se k němu až nyní. Je mi jasné, jak jsem někde četl, že když dělám pivo z mladinového koncentrátu, jedná se o jakési "vaření instantní polévky", ale když už jej mám, tak s ním vyzkouším svrchní kvašení (z teplotních důvodů) a na vaření ze surovin se vrhnu posléze. Prolouskával jsem se různými stránkami a fóry, přečetl různé názory a došel jsem k závěru, že místo přiložených kvasnic vyzkouším kvasnice zn. Danstar Nottingham. Budu přidávat maltózu a dextrózu v poměru 0,5kg a 0,5kg na 20l vody, kvůli plnosti piva a obsahu alkoholu. Při sekundárním kvašení přidám 3g dextrózy na 0,5l, neboť jsou k domácímu mikropivovaru přidány i PET láhve 0,5l. Pokud se během fermentace na povrchu mladiny, začnou objevovat hnědé fleky (za cca 2 – 3 dny), tak budu deku sbírat a odstraňovat. Ale v čem jsem se poněkud ztratil je Dry hopping, neboli DH. Někdo píše, že i při kvašení z mladinových koncentrátů má DH význam, protože pivo zvýrazní, což bych byl rád. Takže můj plán je takový, že do primárního kvašení, hned po ochlazení mladiny na kvasnou teplotu, přidám volně (bez textilního sáčku) 2-3g chmele Žatecký poloraný červeňák na 1l mladiny a ponechám po celou dobu primárního kvašení. Do sekundárního kvašení, přímo do PET láhví přidám 2-3g chmele Premiant na 1l mladiny.

Byl bych velice rád za Vaše názory, připomínky a snad budu obohacen natolik, abych mohl první "výrobu" piva začít. :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Mar 2017 18:50 #6 by Jersey
Replied by Jersey on topic Vaření z koncentrátu
Ahoj dry hop může příznivě ovlivnit aroma piva ať už je z koncentrátu, výtažku nebo ze surovin. Já osobně bych ti nejprve doporučil vyzkoušet si pivo bez dry hopu, protože jak vidím, tak začínáš a ještě jsi neproniknul do hlubokého studia jednotlivých témat problematiky. Pokusím se to vysvětlit. Nelze nechávat chmel v kvasné nádobě po celou dobu kvašení, především proto, že dlouhým louhováním by chmel uvolnil nežádoucí látky a je vysoká pravděpodobnost, že by pivo získalo nežádoucí travnaté pachutě. U dokvašování (sekundární kvašení v lahvi) rovnou zapomeň na nějaké přidávání chmele do lahví. Bude to chutnat jako tráva, když to otevřeš, poteče ti zelený šampus (reakce chmele a CO2). Navíc žatecký poloranný červeňák je sice aromatická odrůda ale chceš to dávat do ejlového piva, což se úplně nehodí. Tam bych si dokázal představit nějakou skutečně aromatickou USA odrůdu, která se na to hodí. Jo jinak pokud chceš aby to trochu chutnalo tak dej 1kg maltozy. Dextrozu tam nesypej - tu použij jen na dávkování do lahví při dokvašování. Maltoza je totiž hustý extrakt toho co bys získal při skutečném vaření piva a díky tomu se aspoň trošku přiblížíš skutečnému pivu. Rozhodně si ten koncentrát vyzkoušej, když ho máš. Já jsem tenkrát taky asi dva udělal - uč se disciplíně - hygiena, čistota = úspěch. Pivovarnictví je celkem věda a veškerou problematiku (suroviny -slad, voda, chmel, kvasnice, rmutovací postupy, chmelovar, chlazení, kvašení, dry hop, atd.) najdeš perfektně popsanou v pivařce. Teď se prodává v akci asi za 250,- Kč a vřele ti to doporučuju :)
The following user(s) said Thank You: 3nohejjelen

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Mar 2017 21:04 #7 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Vaření z koncentrátu

Jersey wrote: Teď se prodává v akci asi za 250,- Kč a vřele ti to doporučuju :)

A sakra, tak to mi asi něco uniklo, kde se prodává za 250?
Minulý týden jsem si zaplatil předobjednávku na www.knihacek.cz za 299,- ale ještě nepřišla.
Někde už je k prodeji a ještě k tomu levněji?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Mar 2017 21:26 - 23 Mar 2017 21:28 #8 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic Vaření z koncentrátu

doktor.zaba wrote: A sakra, tak to mi asi něco uniklo, kde se prodává za 250?
Minulý týden jsem si zaplatil předobjednávku na www.knihacek.cz za 299,- ale ještě nepřišla.
Někde už je k prodeji a ještě k tomu levněji?


Ahoj, to se halt neda nic delat - kvuli pajsce se snad svet nezborti:-) nejlevnejsi jsou predobjednavky primo u nakladatelstvi Jota: www.jota.cz/pivarka
a klid, na pulty jde 5.dubna:-)...taky se moc tesim!
Last edit: 23 Mar 2017 21:28 by 3nohejjelen.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Mar 2017 21:31 #9 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Vaření z koncentrátu

3nohejjelen wrote: [
Ahoj, to se halt neda nic delat - kvuli pajsce se snad svet nezborti:-) nejlevnejsi jsou predobjednavky primo u nakladatelstvi Jota

Tak jasně že se z pajsky nepo.., ale na mě ten post dělal dojem, že už je někde k prodeji, tak proto se ptám.
Čekám na ni jak na smilování :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
24 Mar 2017 02:21 #10 by Jersey
Replied by Jersey on topic Vaření z koncentrátu
Ahoj, nechtěl jsem tě mystifikovat. Nakladatelství nás informovalo, že bude 5. dubna. Od té doby co od nás odešla v podstatě hotová kniha, tak o ni mluvím v přítomném čase :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
27 Mar 2017 22:56 #11 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Vaření z koncentrátu

Jersey wrote: Ahoj, nechtěl jsem tě mystifikovat. Nakladatelství nás informovalo, že bude 5. dubna. Od té doby co od nás odešla v podstatě hotová kniha, tak o ni mluvím v přítomném čase :)

Jasně, chápu a díky za práci kterou jste odvedli. Podle blogu Petra Novotného usuzuji, že to bude super. ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Feb 2020 16:22 - 23 Feb 2020 17:36 #12 by Chmelič
Replied by Chmelič on topic Vaření z koncentrátu
Zdravim vsechny, uz jsem udelal par varek z koncentratu a zajimalo by me, jake mnoustvi susene pomerancove kury (citronove) popr. Koriandru primichat do mladiny na 1l? A hlavne kdy, jestli hned na zacatku nebo ke konci atd.
Dekuji za odpovedi a rady :-)
Last edit: 23 Feb 2020 17:36 by Chmelič.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022