file Potřeba starteru

  • tomik
  • tomik's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
11 Oct 2016 14:02 #1 by tomik
Potřeba starteru was created by tomik
Ahoj,
začalo mi trošku vrtat hlavou, zda při svrchním kvašení je potřeba dělat starter. Podle výrobce je v sáčku S-05 víc jak 6 miliard životaschopných kvasinek v 1g; tj minimálné 66 mil. v jednom sáčku. Dřív jsem kvasnice pouze dehydratoval, v posledních várkách dělám startér na mg. míchadle.Na webu (např. tady nebo tady ) ale tvrdí že jeden sáček obsahuje cca 207 mil., takže pro normální svrchně kvašená piva opravdu není potřeba starter.

Co si myslíte?

Díky

Tomáš

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Oct 2016 14:10 #2 by glottis
Replied by glottis on topic Potřeba starteru
cao, driv jsem starter nedelal a taky to slo. Ale kdyz ho udelam, kvaseni se rozjede proste mnohem rychleji. Taky zjistis, jestli kvasnice vubec zijou a pokud by byli polochciple, dost jim to pomuze. A stejne je potreba to nekde rozmichat a zasvinit si tak nadobu. Tak uz se skoro fakt nabizi na to den zapomenout a trosku povrtet na michadle. Hrozi asi taky mensi pravdepodobnost infekce. Neprijemna je ta dlouha priprava a skoro nutnost v dany cas proste varit. A jen to sypat na hladinu s emi moc nezda. To uz vubec nevis v jakem jsou kvasnice stavu.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • tomik
  • tomik's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
11 Oct 2016 14:49 #3 by tomik
Replied by tomik on topic Potřeba starteru
Samozřejmě že kvasnice přímo na hladinu nesypu. Dělal jsem to zak, že jsem převařil vodu (cca 130g), dal do baňky a zchladil na 25°C, hladinu posypal kvasinkami, nechal necelou půlhodinku odpočívat a pak ručně občas promíchal (pohybem kádinky). Dle návodu výrobce. A teprve potom nalil do mladiny. A neměl jsem problém. Pak jsem ale začal přemýšlet o "underpitchingu" a začal dělat starter z mladiny (resp. DMS) - dva dny míchat, den chladit atd. Není to ale u normálních svrchňáku (14-15) zbytečné?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Oct 2016 14:51 #4 by grádyš
Replied by grádyš on topic Potřeba starteru

tomik wrote: Podle výrobce je v sáčku S-05 víc jak 6 miliard životaschopných kvasinek v 1g; tj minimálné 66 mil. v jednom sáčku.


Ve vší skromosti na toto téma doporučuji k prostudování můj článek (několikrát aktualizovaný :) ) :friday:
The following user(s) said Thank You: vita_k

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • tomik
  • tomik's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
11 Oct 2016 15:21 #5 by tomik
Replied by tomik on topic Potřeba starteru
Samozřejmě tvoje články dobře studuju :) Jen mě trošku nakop dnešní mail od Brada Smithe (beersmith) kde rozebíral sušené kvasnice. Asi overpitching není takový problém ale stejně? Kolik by měl třeba člověk dát do kalkulačky startéru?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Oct 2016 15:27 #6 by grádyš
Replied by grádyš on topic Potřeba starteru

tomik wrote: Kolik by měl třeba člověk dát do kalkulačky startéru?



Jestli tím myslíš "kolik zadat kvasnic jako počáteční množství" a pracuješ-li se sušenými kvasnicemi, tak už můžu jenom citovat ten odkazovaný článek:

V zásadě všechny „slušné“ sušené kvasnice jdou z výroby tak, že v jednom gramu obsahují 20 miliard buněk s 90% vitalitou. Pokud jsou kvasnice skladovány „na prasáka“ (při cca 25°C), jejich úmrtnost činí 2% za měsíc. Pokud je ale o ně postaráno dobře a jsou v lednici, míra jejich úmrtnosti činí pouhé 3 desetiny procenta (0.3%) za měsíc. Takže jak je možno se dostat od čísla 20 mld/g k 8 mld/g? Opět cituji Petra.

Na počátku po výrobě je ve všech sušených kvasnicích 20 mld/g s 90 % životaschopností (tzn. další uváděné číslo 18 mld). Když vezmeme v úvahu špatné skladování a 2% měsíční úbytek po dobu 24 měsíců (což je předpokládaná expirační doba sušených kvasnic), dostaneme se po dvou letech k 48% úmrtnosti díky skladování.

90% (prvotní vitalita) - 48% (úmrtnost za dva roky) = 42% (konečná vitalita). A prvotní počet buněk 20 mld*42% = 8.4 mld. Fakt hustý, aplaus, standing ovations...

A ještě poznámka: pokud jsou kvasnice skladovány správně, budou (dle stejného výpočtu) obsahovat po dvou letech 16.6 mld/g.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • tomik
  • tomik's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
11 Oct 2016 15:32 #7 by tomik
Replied by tomik on topic Potřeba starteru
Přehlédl jsem důležitou aktualizaci od Petra N. A já je skladuju v ležáckým mražáku.

Díky moc

T

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
12 Oct 2016 15:03 #8 by ProstrednyHrot
Replied by ProstrednyHrot on topic Potřeba starteru
treba uz len dufat, ze eshopy skladuju kvasnice spravnym sposobom.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
12 Oct 2016 16:58 #9 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Potřeba starteru
Ideální je brát jen od těch, o kterých víš, že se ke VŠEM surovinám chovají co nejlépe a šťastný ten, kdo takového dodavatele najde. Pak je třeba se ho držet. Já můžu doporučit Pivovarký klub v Praze ;-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022