file Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
31 May 2018 09:55 - 31 May 2018 09:57 #1 by funky
Nazdar,

chtel bych zkusit odchytit na zahrade divoke kvasinky.

Plan je takovy, ze uvarim sladinovy vytazek s chmelem a agarem, naleju do petriho misek a rozmistim po zahrade.
Chmel kvuli zabraneni mlecnemu kvaseni, zdroj: www.reddit.com/r/Homebrewing/comments/2w..._hunting_wild_yeast/

Mate nekdo zkusenosti ceho se mam vyvarovat nebo nekolik dobrych rad do zacatku?

diky!
Last edit: 31 May 2018 09:57 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
31 May 2018 10:23 #2 by JImram
Replied by JImram on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Já zkoušel kvasit pivo kvasinkami z ovoce. Naházel jsem hromadu přezrálých třešní do mladiny a vykvasilo to bez problémů bez přidání kvasinek asi za 14 dní, tedy celkem rychle. Získané divoké kvasinky by se daly v pohodě použít dál. Ovšem pouze předpokládám, že to byly divoké kvasinky. Taky to mohly být pivní z nedokonalé sanitace po předchozí várce :-)
Výsledek mi moc nechutnal - moc divoké vůně. Víc mi chutná třešnové pivo zakvašené pivními kvasinkami (třešně přidávám až po rozkvašení a předem je převařím v trošce vody)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
31 May 2018 10:29 #3 by grádyš
Replied by grádyš on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Něco málo o spontánním kvašení je ve třetím Pivaři , ale na tvou otázku to asi úplně neodpoví.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
07 Jun 2018 12:42 #4 by funky
Replied by funky on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Ahoj, diky za vase prispevky. Vyzkousel jsem svuj postup, zadnou pouzitelnou kvasinku jsem nechytil. Misto petriho misek jsem pouzil tri male zavarovaci sklenice do kterych jsem nalil cca deci mladiny 10°P a rozmistil po zahrade. Sklenice jsem pravidelne kontroloval, po trech dnech zacal obsah sklenic lehce smrdet :) Dal jsem tomu jeste dva dny a pak jsem pokus ukoncil.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Jul 2018 10:21 #5 by beerkopf
Replied by beerkopf on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Loni jsem je chytil omylem. Vařil jsem venku. Když přišlo na chlazení, zastavil se kolega. Vychlazenou mladinu jsem mel na terase asi hodinu zatím co jsme kecali. Pak jsem to normálně zakvasil. Po 14 dnech to začlo jít do kysela. V panice jsem většinu vylil, jen pár lahví jsem si schoval na pozorování. Nakonec z toho vyšel prima kyseláč. Směs kvasinek jsem ještě jednou zrecykloval a přidal Bretky. Vyšlo to pěkně.
The following user(s) said Thank You: funky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
25 Jul 2018 22:04 #6 by RickWithers
Replied by RickWithers on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Pred loni jsem varil mladinu, pak jsem ji dal do fermentacni nadoby a pridal jsem bezinkove kvety (asi 20) po jednom dni jsem vytahnul ty kvety a uz to kvasila sama. Vysledek je typicky bret pivo, coz mi moc nechutna, ale ted lezi uz rok a ctvrt v sklepe a ti, kteri maji kysele pivo radi rikaji, ze je to dobre. Mezitim jsem varil SMaSH (maris otter a olicana) a to taky chytnul, tak taky lezi rok a neco a ma uplne jinou chut.
Pak jsem varil dalsi varku z koncentrat a pridal jsem asi 3 kg tresne (kamarad rikal skoda tresen i piva) ma jinou chut nez bezinkove, ale ten bret je tam citit.
Tento rok jsem varil normalni pivo s normalnimi kcvasnicemi a po kvaseni jsem pridal 3 kg visen, ma nadech Bretu, ale neni prevalcujici. Jeste neni staceni, ale vypada, ze bude lepsi (aspon podle mych chotovych bunek)
The following user(s) said Thank You: funky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Aug 2018 13:20 #7 by beerkopf
Replied by beerkopf on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Jestli vládneš anglicky, tak ultimátní návod je v tomhle podcastu: www.milkthefunk.live/podcast/2018/6/28/e...-carolina-bauernhaus
The following user(s) said Thank You: funky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Jul 2019 11:30 #8 by mleako
Replied by mleako on topic Jakym zpusobem se chytaji divoke kvasinky?
Asi to bude rada s křížkem po funuse, ale třeba to někomu pomůže i teď. Obecně se mikroorganismy pro biotechnologický využití sbírají na přírodních substrátech který jsou co nejvíc podobný těm, na kterých pak mají makat i ve fermentoru. Takže kvasinky bývají hojně na povrchu ovocnejch plodů, v nektaru v květech, případně v nějakejch popadanejch porušenejch plodech, který začínají kvasit. Já osobně bych teda sáhl nejdřív po sladinovým agaru a zkusil po něm poválet různý zralý ovoce nebo květy z ovocnejch stromů apod., případně setřít z povrchu štětičkou do ucha (samozřejmě čistou) a přenést na agar a počkat, co na tom vyroste. Pokud to nebude plíseň, tak zkusit namnožit a použít. Případně vzít ovoce/květy a naházet na nějakou dobu do mladiny. Do otevřenejch sklenic, když je vhodně umístíš někde přímo ke kvetoucímu/plodícímu stromu, ti něco napadat může, ale ten kontaktní způsob má určitě větší šanci na úspěch.
The following user(s) said Thank You: funky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022