file Recyklácia kvasiniek

More
24 Nov 2022 18:50 #1 by Matus
Recyklácia kvasiniek was created by Matus
Dobrý deň,
Mal by som otázku ohladom zberu kvasiniek zo starej várky.
V knihe pivarka 2 je postup že sa kvasinky zlejú do pohárov a na ďalší deň sa odleje voda a dolieva sa čistá preveraná,
ale vo veľa anglických tutoriáloch na internete sa prevarená voda naleje hneď do kvasnej deky, potom sa kvasinky prelejú do pohárov a po usadený kalov sa prelieva tekutina navrchu do ďalších pohárov a kal sa vyhadzuje.
Zaujímalo by ma aký je rozdiel a správne prevedenie.
Ďakujem

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
25 Nov 2022 23:30 #2 by Zdeněk Š
Replied by Zdeněk Š on topic Recyklácia kvasiniek
No ono to sbírání kvasnic z deky má jeden obrovský problém s možností kontaminace, a druhý s oxidací z vrchu. Samozřejmě pokud kvasíš pod bublákem a nelezeš do toho, tak to omezíš na minimum ale spousta lidí jede jen s poklicí nebo úplně v otevřených nádobách /mimochodem i třeba náchodský pivovar má otevřené spilky kterými provádí exkurze/ a tam bych si na sterilitu nevsadil ani korunu. Ona ta metoda sbírání pěny vychází z historie, kdy při máčení sladu byly kvasnice na pečení produkované jako vedlejší produkt výroby sladu ale pro výrobu piva v dnešní době, pokud nechceš dělat trapist a čekat, co ti do mladiny foukne vítr, bych to neriskoval a dal přednost klasickému postupu vymývání z usazené vrstvy po stočení piva.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Nov 2022 09:13 #3 by JImram
Replied by JImram on topic Recyklácia kvasiniek
Doporučuji spodní kvasinky sbírat vždy ze dna. Svrchní, pokud se trefí správná chvíle a nádoba to umožňuje, je lépe sbírat shora. Získáš vitálnější kvasinky s menším množstvím kalů.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
04 Dec 2022 13:29 - 04 Dec 2022 13:30 #4 by Jersey
Replied by Jersey on topic Recyklácia kvasiniek
Ahoj v pivovarech skladují kvasinky max. 3 dny a potom je hned nasazují do dalšího piva aniž by je jakkoli prolévali vodou a dekantovali. Pokud bys je chtěl skladovat v řádech týdnů, bude lepší proplachování a následné uložení do fyziologického roztoku. Co se sbírání kvasinek týče já naopak doporučuju vždy zespoda, a to i u svrchního kvašení, ačkoli je pravdou, že nejvitálnější svrchní kvasinky sebereš zvrchu někde zhruba ve fázi nízkých kroužků. Osobně to nedoporučuju kvůli možné kontaminaci vlastního piva. Zároveň nebudeš tušit, kolik jsi jich s deky sebral a jestli Ti to bude stačit. Svrchní sbírání se nedoporučuje při vysoké stupňovitosti, silném chmelení nebo u kyselých piv po kettlesouringu. Jediným důvodem svrchního sbírání je to, že do deky se vynášejí ty nejlehčí kvasinky tj. ty, které mají jednu nebo málo jizev po buněčném dělení, čímž z deky sbíráš vždy ty nejmladší kvasinky. Polož si otázku zda vaříš tak často a takové množství abys kvasnice točil, pokud ano, doporučuji buď sebrat a do 3 dnů opět nasadit nebo v případě vaření až po týdnu a déle proplachovat sterilní vodou a následně do roztoku.
Last edit: 04 Dec 2022 13:30 by Jersey.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

New Places

New Comments

 • Saraf said More
  Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
 • Elousek40 # said More
  Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
 • Bystričan said More
  Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022
 • Bystričan said More
  Ahoj chcem vyskúšať varenie piva. Som z Plevnika a... 7.3.2022
 • said More
  Díky za recept. Zítra jsem chtěl vařit dle receptu... 26.11.2021