file Oznámení pro celní úřad

More
27 Aug 2016 11:18 #1 by Jersey
Oznámení pro celní úřad was created by Jersey
Jelikož žijeme v právním státě, tak i domovarnictví je řízeno zákonem. V našem případě se jedná o zákon o spotřebních daních č. 353/2003 Sb., který nám umožňuje uvařit pro sebe a naše přátele pivo v množství 200 litrů za kalendářní rok. Než tedy začnete vařit pivo, pošlete na podatelnu vašeho místně příslušného celního úřadu oznámení o tom, že se chystáte vařit pivo. Zákon používá termín "kalendářní rok", proto je nutné email poslat každý rok. Zároveň nezapomeňte vést varné listy například v podobě nějakého deníku, kde budete mít záznamy o jednotlivých várkách (stupňovitost, litry, kilogramy použitého sladu). I to nám zákon ukládá a tuto evidenci je nutné vést až po dobu 10 let zpětně a celní úřad si ji od vás může vyžádat k předložení. Jsou to naprosto jednoduché záležitosti, přesto zde poskytuji text, který každý rok používám já:

Vážení,

s odkazem na ustanovení §86 odst. 3 zák. č. 353/2003 oznamuji zahájení výroby piva, a to na adrese XY č.p. 11 ke dni X.X.XXX. Jedná se o výrobu v zařízení pro domácí výrobu, výhradně pro vlastní potřebu a to v maximálním množství nepřesahující 200 litrů za kalendářní rok XXXX ve smyslu citovaného zákona.


S pozdravem


XXXX XXXX

Nedivte se, že emaily jsou bez reakce. Postačí, že byly doručeny na příslušnou adresu.
The following user(s) said Thank You: grádyš, 3nohejjelen, miguel, vargic

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Aug 2016 12:03 #2 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic Oznámení pro celní úřad
a me, Jirko, na Kladne na ten mail odpovedeli - ze je to mail a ne dat.schranka a neni to moje podani tudiz validni...tak jsem jim to tam hodil vytisteny...a pak mi prisel domu dopis, ze to z Kladna predali do Prahy (bydlim v Praze, varim ve vesnici u Kladna)...tim ale vubec nerozporuju, ze nekde staci treba mail-maj v tom sami bordel a zalezi jak si ten zakon na ktery mistne prislusny celni sprave vylozej:-)...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Aug 2016 13:49 #3 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Ahoj Martine. Ten příspěvek je spíš obecná informace. Jak správně říkáš v legislativě je slušně řečeno bordel a každý si zákon vykládá jinak. Není nad to, když zakřepčí úřední šiml :) Já třeba datovou schránkou nedisponuji a zřizovat si ji nehodlám. Podání se hodnotí podle obsahu, nikoli formy a já osobně bych panu ouřadovi zavolal a trochu ho proškolil :D
Ale je dobře, že jsi to napsal, protože současný stav legislativy obzvlášť v oblasti celní správy je víc než žalostný. Například už přes dva roky si honí triko, že budou chtít vyšetřovat daňové trestné činy a přitom následně sami přiznávají, že na to nemají kvalifikované lidi ani systém. Nad výplody celníků se většinou jen pousměji :)
The following user(s) said Thank You: 3nohejjelen

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Aug 2016 19:31 #4 by mireko
Replied by mireko on topic Oznámení pro celní úřad
Nazdárek,
včera jsem měl v pivovaru kontrolu z celního úřadu Mělník a tak jsem se jich schválně ptal i na tuto problematiku. Oznámení je volnou formou a ohlašuje se začátek vaření. Pokud se ale někdy rozhodnou vyrazit k domovarníkovi na kontrolu, chtějí nějakým způsobem doložit, že dané množství nebylo překročeno. Stačí nějaká dokumentace např. varní listy a pod. Vzhledem k rostoucím požadavkům na celní správu, se nedá předpokládat, že by obráželi domovarníky, pokud je někdo nepráskne, že prodávají, nebo veřejně (web, facebook) nebudou prezentovat porušování pravidel za kterých je vaření piva osvobozeno od daně. Tak bacha o čem píšete...
The following user(s) said Thank You: Jersey

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Aug 2016 07:26 #5 by Isgi
Replied by Isgi on topic Oznámení pro celní úřad
vzor

File Attachment:

File Name: ohlaseni-v...aXXX.doc
File Size:24 KB
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
01 Sep 2016 09:47 #6 by Loupežník
Replied by Loupežník on topic Oznámení pro celní úřad
Ahoj všem,
i já přidám svoje zkušenosti z celní správy z Jihlavy. Nejdříve jsem posílal mail na jejich podatelnu, jakým způsobe ideálně ohlásit domácí vaření piva, zda existuje formulář, zda se musím dostavit osobně atd.
Toto byla odpověď:

K oznámení není formulář, stačí se zastavit a vyplnit A4 u nás či fyzicky poslat na adresu či mailem s Vaším el. podpisem.


Tak jsem se vydal na úřad sepsat nějaký papír, aby vyhovoval požadavkům celníků. Přehazovali si mě tam jak horkou bramboru, až nakonec přišel policista, který věděl evidentně o potřebném zákoně vše.
Každopádně mě odkázal na emailovou adresu podatelny, na kterou jsem měl zaslat oznámení, ale bez elektronického podpisu.
Poslal jsem tedy toto:

Dobrý den,
na základě zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů Vám tímto oznamuji, že od 27.8.2016 budu vyrábět pivo dle §80 výše zmíněného zákona.
Předpokládané množství vyrobeného piva je 180 litrů za rok.
Místo výroby: adresa

S pozdravem

Jméno Příjmení
nar. XX.XX.XXXX
bydlištěm xxxxxxxxxxxx x x x x x
xxxxxx
xxxxxx


Dva dny na to, jsem ještě obdržel žádost o doplnění rodného čísla:

Dobrý den,
včera jsem obdržel Vaše oznámení o výrobě piva.
Tímto oznámením Vás musíme zavést do našich evidencí a k tomu potřebuji Vaše rodné číslo.
Chtěl bych Vás požádat o sdělení rodného čísla. Stačí poslat na tuto e-mailovou adresu.
Děkuji.

S pozdravem

T**** M*****
referent daňového dozoru
Celní úřad pro Kraj Vysočina


Vše proběhlo do 3 pracovních dnů. Ke všem odeslaným mailům jsem dostal i potvrzení o doručení. Elektronický podpis jsem nepoužil, nikdo ho po mě nechtěl. Tak doufám že je to takto správně nahlášené :-)
The following user(s) said Thank You: grádyš, Tatar

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
01 Sep 2016 11:11 #7 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Ahoj ja jsem registrovan takev Jihlave. Telefonoval jsem a taky rekli ze staci volnou formou email na podatelnu a takhle uz funguju par let.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 12:33 #8 by Loupežník
Replied by Loupežník on topic Oznámení pro celní úřad
Ještě mám dotaz.. Stát mi umožňuje si "beztrestně" uvařit 200l piva ročně bez odvodu daně.

Tedy. Uvařit 200 l piva si můžu uvařit v kalendářním roce, nebo za 365 dní?
Registroval jsem se v srpnu 2016, takže 200 l mohu uvařit do konce roku 2016, nebo do srpna 2017?

Každopádně pokud bych chtěl vařit více litrů pro svoji potřebu, jak správně postupovat? Obcházení, či nepřiznání není řešením, protože do budoucna zvažuju podrobné zveřejňování receptů který jsem vařil atd.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 12:45 #9 by kratoska15
Replied by kratoska15 on topic Oznámení pro celní úřad
Nahlas se na úřad......a budeš mít klid. Navařit 200 litrů můžeš za kalendářní rok........a když nebudeš každý týden na fejsbúku nebo jinde hlásit, že máš navařenou 100 l várku, tak to nikdo nikdy řešit nebude, pokud teda nebudeš mít vola souseda......

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 12:49 #10 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Ahoj. Skutečně se jedná o kalendářní rok, nikoli 365 dní, takže 1.1.2017 potřebuješ nový email.

Na řešení problému, kdy bys rád vařil víc než je limit, by ses zřejmě musel poptat na místně příslušném celním úřadě. Poslat jim třeba oficiální dopis. Osobně si myslím, že by se z tebe automaticky stal plátce daně -
tzn. musel by ses zaregistrovat jako plátce. Zákon je postaven tak, že máš povinnost při překročení limitu 200 litrů registrovat se jako plátce do 15 dní od "porušení" ustanovení o osvobození od daně.

Následovalo by podle mě doložení evidence - takže určitě si vést na každou várku varný list, což bys měl dělat i teď, protože celníci to po tobě můžou chtít 10 let zpětně. No a potom doměření daně - která ovšem bude podle mě velmi nízká a doměřovalo by se podle mě jen to množství nad 200 litrů.

Určitě bych to probral přímo s celníkama aby ses vyhnul problémům ale nevidím v tom nic nereálného.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
More
06 Oct 2016 13:23 - 06 Oct 2016 13:27 #11 by grádyš
Replied by grádyš on topic Oznámení pro celní úřad

Loupežník wrote: Každopádně pokud bych chtěl vařit více litrů pro svoji potřebu, jak správně postupovat? Obcházení, či nepřiznání není řešením, protože do budoucna zvažuju podrobné zveřejňování receptů který jsem vařil atd.


Tohle je přesně to, co morálně řeším taky. Zatím se mi (nezamýšleně) zázrakem daří limit dodržovat, ale do budoucna bych se docela rád kapacitně lehce rozrostl.

A na nějakém jiném fóru (a teď fakt nevím, jestli to byl Facebook nebo varimpivo.cz a dohledávat se mi to už nechce) se k tomu vyjádřilo několik z mého pohledu kompetentních lidí.

A výsledek byl takový, že aby ses mohl registrovat jako plátce daně z piva, musíš si v zásadě založit něco jako vlastní pivovar. Takže z mého pohledu už je lepší si založit ten pivovar ::dry::

Berte mě s rezervou - nejsem právník a výše zmíněná interpretace je jen moje pochopení internetových názorů jiných domovarníků...
Last edit: 06 Oct 2016 13:27 by grádyš.
The following user(s) said Thank You: Loupežník

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 13:29 #12 by kratoska15
Replied by kratoska15 on topic Oznámení pro celní úřad
Ano, pokud chceš vařit oficiálně více než 200l ročně, musíš si v podstatě zařídit pivovarskou živnost, ten živnosťák bude asi to nejjednodušíí......zařídit celní sklad, socálku, myslím tím wc, šatny.....atd.......a pak bude následovat to nejhorší......lejstra (hasiči, hygiena).....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 13:42 #13 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Myslel jsem to tak, jestli by nešlo zkrátka překročit 200 litrů a pak jak káže zákon toto ohlásit. Však v tu chvíli by mu nemohli nakázat živnost a další náležitosti, když jen plnil svoji povinnost... Zkusím o tom něco pozjišťovat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 15:57 #14 by mireko
Replied by mireko on topic Oznámení pro celní úřad
Hoši jen z chápání logiky věci: pokud překročíš kapacitu 200 l ale jinak ostatní podmínky dodržíš, tj. nebudeš prodávat, osobní spotřebu, rodinní příslušníci pak jen budeš platit spotřební daň (včetně potřebné evidence) a živnostenský list a věci s tím související nemusíš řešit, neboť se nebude jednat o provozování živnosti, jen si vyřešíš povinnosti ohledně spotřební daně vůči celní správě.
The following user(s) said Thank You: Jersey

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 18:48 #15 by glottis
Replied by glottis on topic Oznámení pro celní úřad
no taky by me to zajmalo a zas tak jednoduse bych to nevidel. plati se od brixu a hektolitru a jestli si to dobre pamatuju co mi rikal kamarad, jenz ma pivovar, z kazdeho vareni se musi odebrat vzorek a ten si vezmou celnici. sami si zmeri stupnovitost a dan vymeri. a vzorek me prekvapilo ze nebyl zanedbatelny ale slo treba o 2 litry nebo tak. coz pri mensi domovarnicke varce 20-30 litru je 10% vylejt na kanal :) a nejsem si pak jistej jestli je spis nenaserete protoze aby si spinili cukromer a uradovali kvuli padesatikorune ... me by jste teda asi nepotesili se priznam. ale treba jim staci ze vam budou verit? no nevim. a taky sranda je ze tu dan zaplatis podle me ikdyz to pak vylejes protoze vzorek byl odebran a nejsem si jistej jak jim dokazes ze si to vylil.

lehke pocty: uvarim 20 litru 12ky. to je 12brix*0,2hl*20kc = 48korun dan

jedna vec bude moralni stranka, pravni stranka a pak ta lidska :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Oct 2016 21:59 #16 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic Oznámení pro celní úřad

grádyš wrote:
A na nějakém jiném fóru (a teď fakt nevím, jestli to byl Facebook nebo varimpivo.cz a dohledávat se mi to už nechce) se k tomu vyjádřilo několik z mého pohledu kompetentních lidí.

A výsledek byl takový, že aby ses mohl registrovat jako plátce daně z piva, musíš si v zásadě založit něco jako vlastní pivovar. Takže z mého pohledu už je lepší si založit ten pivovar ::dry::


jj, tu diskusi si pamatuju (teda pokud myslíme stejnou:-) ) www.facebook.com/groups/domacipivo/permalink/10153913770784393/
Honza Grmela zde mj.říká:

Nejde to. Opet odkazu na web celniho uradu, kde je k tomu vyjadreni. Musel by vzniknout podnik k vyrobe vybranych vyrobku, tzn regulerni pivovar.

www.celnisprava.cz/cz/dane/spotrebni-dan...formace_15_41490.pdf

The following user(s) said Thank You: grádyš, Jersey

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Oct 2016 16:27 #17 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Já vím, že se bavíme o extrému ale jak by se Celní správa zachovala při této události:

Zapomenu na jednu 50L várku a překročím limit. Uvařím tedy například 250 L piva. Vzhledem k tomu, že jsem poctivý, tak tuto skutečnost nahlásím na místně příslušný celní úřad. Z vyjádření, které dostal Honza je tedy už teď jasné, že by byla doměřena daň, to už jsme tak nějak odtušili ale co dál?

Ve vyjádření se píše, že při překročení limitu musí mít výrobce povolení k provozování daňového skladu od správce daně tj. od finančáku.

Takže jaký by byl postup? Musel bych si to povolení vyžádat zpětně kvůli těm 50 litrům? Nebo co by se dělo, když k té události došlo omylem a já jsem jednal tak jak mi ukládá zákon?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Oct 2016 17:42 - 07 Oct 2016 17:44 #18 by Měrka
Replied by Měrka on topic Oznámení pro celní úřad
Zákon říká že při porušení podnímek pro osvobození od daně se musíš do určité doby přihlásit jako plátce daně,.

Pokud se přihlásíš jako plátce daně, musíš si zažádat o zřízení celního skladu.

Pokud si zažádáš o zřízení celního skladu, musíš mít IČO, a myslím i živnostenský list z oboru.

V podstatě pokud se přepočítáš a pokusíš se zdanit 1 litr nad limit, donutí tě rozjet ofiko pivovar.

(lovím to z hlavy, takže bez citací, ale před cca rokem jsem se tím zevrubně zabýval, informace od Honzy Grmely který do celní správy kvůli domovarnictví trochu rýpal hovoří stejně)

Jako spořádanému občanovi se mi to sice říká blbě, ale pokud někdo vaří pro sebe a neprodává a chce mít čisté svědomí, neměl by počítat kolik uvaří
Last edit: 07 Oct 2016 17:44 by Měrka.
The following user(s) said Thank You: kratoska15, Jersey

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Oct 2016 17:59 #19 by Jersey
Replied by Jersey on topic Oznámení pro celní úřad
Jasně chápu.... Díky za polopatický vysvětlení :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
25 Oct 2016 17:33 #20 by Mastilosaurus
Replied by Mastilosaurus on topic Oznámení pro celní úřad
Zdarec, nemáte prosím někdo vzor varného listu ( třeba v excelu ) jak by měl vypadat pro celníky, aby byli spokojeni?
Jde mi především o hodnoty jaké je budou zajímat.
Děkuji předem.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022