file Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně

  • Boylucky
  • Boylucky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
15 Jul 2019 18:06 #1 by Boylucky
Ahoj, napadlo mě dát sem téma, kde bych se vás chtěl zeptat na názor ohledně něčeho jako komunitní chmelotéka a sladotéka.

Abych to trochu vysvětlil. Rád bych trochu víc experimentoval při vaření piva a líbilo by se mi, mít možnost si zajet pro potřebný množství chmelu a sladu někam, kde bude neustále k dispozici a kde si budu moct vzít jen to množství který budu na danej recept zrovna potřebovat. Je tolik druhů chmelů a sladu který se dají kombinovat a zkoušet, tak by to třeba pár lidí zaujalo takováhle možnost. Dalo by se na tom i ušetřit, když se podívám na ceny za jaký se dá nakoupit třeba kilo chmelu oproti stogramovým balením. Muselo by se najít místo kde by se to všechno dalo uskladnit a lidi co by se do toho zapojili by si museli navzájem věřit. Ale mohlo by to přinést zajímavé možnosti. Třeba by se pak daly domluvit i lepší ceny dopravy sladu nebo by se tady našel někdo kdo jezdí tam a ten zas támhle :) a doprava by byla za nějakou tu lahev pivka :) Nakonec by se tam daly vyměňovat i piva nebo kvasnice pokud by se člověk zrovna s někým domluvil a byla tam lednice.

No asi je to utopie, jen mě to tak napadlo, tak proč se nezeptat ostatních.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jul 2019 11:25 #2 by mleako
Myšlenka je to rozhodně dobrá vzhledem k tomu, že Ogar už v Brně nemá kamennou prodejnu a už není žádná možnost si zajít jen tak koupit trochu sladu na jednu várku. Ale nedokážu si úplně představit, kde a jak to zrealizovat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jul 2019 12:48 #3 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně
Zajímavý nápad, být z Brna, hned bych do něčeho takového šel. Na druhou stranu si však myslím, že to nebude reálné kvůli lidem jak píšeš kteří "by si museli věřit" To je kámen úrazu. Vím jak to třeba dopadá se sdílenou ledničkou na pracovišti kde je pár lidí. Ztrácí se jogurty, čaje, krade se káva a nikdo o ničem neví, nikdo nikoho neviděl. Je jen otázka času, kdy by tento projekt na podobných věcech ztroskotal.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jul 2019 13:18 #4 by grádyš
Replied by grádyš on topic Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně
Na druhou stranu ale pravdou je, že důvěra se někdy i vyplatí ...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jul 2019 14:45 #5 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně
I tam se stávají krádeže. Naposledy co vím, to byli nějací místní výrostci. Jinak, je to dost do kopce, a chodí se tam pěšky, což se každému nechce. Být to uprostřed města, do pár dní bude rozkradeno. Obdivuji toho pána co to provozuje.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Boylucky
  • Boylucky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
16 Jul 2019 17:01 #6 by Boylucky
Replied by Boylucky on topic Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně
Asi máte pravdu, ale rád bych věřil tomu že menší komunita lidí se k tomu bude chovat tak, aby to sloužilo ku spokojenosti všech zúčastněných. Samozřejmě by se asi dalo špekulovat o tom jak se to pokusit nějak omezit a zabezpečit, ale byly by to náklady navíc o což tady moc nejde. Přijde mi že ideální by bylo kdyby se do toho na začátku pustilo jen pár lidí a bylo by to trochu uzavřenější. Časem by se vidělo jestli to má smysl nebo ne. Přijde mi že domácích sládků je už celkem dost a třeba by takovýhle sdílený prostory mohly vzniknout ve víc městech a suroviny by se pak rozváželi nějak hromadně a vyšlo by to vše zase o něco levněji. Ale to je už trochu sci-fi :) No ale třeba by se tam časem dal pořídit i nějaký kotel typu Grainfather na kterým by si každej mohl uvařit svoje pivo. Posedět u toho s ostatníma, ochutnat pár vzorků :) a radovat se ze života :) a vaření. Sakra, zase trochu utopie se mi sem dostalo.

Ještě počkám jaký tady budou ohlasy ale zkusil bych trochu zapátrat po nějakejch možnostech kde to mít aniž by to stálo majland. Napadla mě ještě varianta, že by každej kdo by se do toho chtěl zapojit měl doma ve sklepě pár pytlů sladu a chmele a člověk by si musel objet lidi aby dostal všechny suroviny. Tam by byla jistota že si to někdo nerozebere, ale už by to nebylo tak komfortní jako to mít na jednom místě.

Budu rád za vaše názory.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar
  • Away
  • Junior Member
  • Junior Member
More
20 Jul 2019 08:16 #7 by funky
Nejsem si jist zda by vubec nekdo mel o "komunitni sladochmeloteku" zajem. Ja napr. uz nejakou dobu nabizim slad a zatim se nikdo neozval :) www.homebrewmap.com/cs/forum/inzerce/569-nabizim-slad

Treba pro me by bylo zajimave mit komunitni chladak, u sebe doma uz misto na dalsi lednici nemam a dost me to limituje v domovarnickych exbeerimentech ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Boylucky
  • Boylucky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
20 Jul 2019 22:23 #8 by Boylucky
Replied by Boylucky on topic Komunitní chmelotéka, sladotéka :o) v Brně
Mas pravdu s tim ze je mozne ze by o to nakonec treba vubec nebyl zajem. Proto jsem zalozil tohle tema na foru abych to zjistil. Zatim je to jen myslenka a k realizaci daleko. Diky vsem za komentare.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022