file Grainfather

More
30 Nov 2016 22:07 #21 by Vltava
Replied by Vltava on topic Grainfather
Ahoj,
souhlasím s Jankem. Je to otázka průtoku a taky samozřejmě teploty chladicí vody.
Já to dělám podle návodu GF: 15 minut recirkulace mladiny za plnýho průtoku chladicí vody (dostanu se na cca 50 stupňů), potom pošteluju průtok a velmi pomalu stáčím do kvasné nádoby.
Po osmi várkách s GF jsem postup vyladil a takhle zvládám bez problémů mít před zákvasem těch cca 25 stupňů.
GF je podle mýho skvělej nástroj. Je třeba odladit techniku za konkrétních podmínek (hlavně teplota vody) a vyzkoušet si nastavení průtoku mladiny chladičem.
Mějte se všichni fajn a ať se daří.
Zdraví Radek
The following user(s) said Thank You: Mastilosaurus

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Feb 2017 16:33 #22 by Mastilosaurus
Replied by Mastilosaurus on topic Grainfather
Tak abych nezapomněl - pro všechny co mají Grainfather nový a chtějí to zkusit....zkusil jsem přivřít červený kohoutek a měřit teplotu na výstupu, teď v zimě jak teče z vodovodu opravdu studená voda, tak to GF chladič zvládá rovnou chladit na 14°C, takže jsem musel spíš hlídat, aby to nebylo moc studené. Měl jsem to přiškrcené odhadem na 40% průtoku. Cca. za 20 min. jsem měl 25 Lt ochlazeno z 80 na 25°C.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
06 Dec 2019 08:34 #23 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
Přemýšlím o koupi své první varny a GF mi přijde jako dobrá volba. Zkoušel někdo u těchto infuzních varen nějaký jednoduchý zpusob dekokce, případně leze uvařit infuzním způsobem dobrý český ležák?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
08 Dec 2019 16:48 - 08 Dec 2019 17:19 #24 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
No, byl jsem to teď přeměřit a mezi vnitřní stěnou koše a středovou přepadovou trubkou je zhruba 12,5 cm, tak nevím jak by musela vypadat nádoba, aby jsi jednoduchým způsobem (myslím jedním- dvěma- třema nabráním rmutu) nepokydal okolí, příliž neochladil stávající nebo 2.rmut, navíc musíš vyndat vrchní síto což né vždycky jde bez komplikací (bývá potopený horkou mladinou, úchopy kloužou, silikonové těsnění na sítu ......) nevim...
Já spodně kvašený (infuzi) vařím jen v zimě, páč mi to okolní teplota garáže která je přilepená na barák nedovoluje.
A navíc lednici okupují kyvety. :P
Takže docela běžně vařím chuťově rádoby ležáky, ale vlastně "vrchňáče" např. z plzeňskýho + ostatní slady co si vymyslím, nebo jen můj poslední pokus Smash z Vídně a TnT. Páč ty IPY a Ejly mi tak furt nejedou.

A když ho necháš fakt podstivě aspoň měsíc ležet, tak z toho je fakt dobrý pivo a žádný ze sousedů ani kolegové v práci s nestěžovali, ba nopak
Přiznávám, že to ležení mi moc nejde. To chodím ochutnávat a ochutnávat ..... jenom tak po 2.deckách, jen tak opatrně, víš jak? no a sotva se pivčo dožije 5- 7 týdnů a kyveta prázdná :-(
tož tak
Last edit: 08 Dec 2019 17:19 by Janek.
The following user(s) said Thank You: sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
09 Dec 2019 08:40 #25 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
Jak je to u GF s připalováním? Má nějaké neduhy, které bys tomu vytknul?
Stále se nemohu rozhodnout mezi Klarstein Brauheld 35, která mi defakto přijde téměř stejný jako GF ale za poloviční cenu.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
09 Dec 2019 19:33 #26 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
Někde na fórech jsem četl jak se přiblížit dekokci pomocí zvedání teplot v takových infuzních varnách. Já jsem to zkoušel, ale při teplotě nižší než 50 se to připaluje. Takže některé recepty začínám až nad 50`C. A když se něco náhodou připeče (připeče je silné slovo -něco mezi přichytí a připálí) tak používám takovou škrabku na připáleniny na sklokeramické desky. Má šikmý sklon břitu a s tou to jde skvěle.
Podobný hrnec jako je Klarstein měl známý, stál podobný peníze (něco jako BrewMonk, RoboBrew) ale na první dobrou bylo vidět, že to prostě nemůže stát 25 ale 12. Úroveń zpracování, tenčí antikoro a dost často měl problémy s čerpadlem ...
A navíc asi (?) neuměj ovládání přes BT. U GF si recept napíšeš na jejich stránkách, on se ti vlastně zobrazí na jejich aplikaci v mobilu, pak stačí jen spárovat s ovládací jednotkou na hrnci a vzásadě se dál o to nestaráš.
Akorát vodu a slad musíš přidat sám. :-))
Tak si napiš Ježíškovi, a seš v poho né? :-)
tož tak
P.S. koukni na bazar ...www.varimpivo.cz/viewforum.php?f=35
The following user(s) said Thank You: sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Dec 2019 12:03 #27 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
Tak Ježíškovi jsem napsal a GF je na cestě :-)
Včera jsem ještě trochu váhal jestli nejít rovnou do Brewtools, ale naštěstí jsem měl dost rozumu a vzal jen GF.
Ještě nemám dořešenou lednici na kvašení, tak budu kvasit v technické místnosti, kde mám 18°C takže první piva budou svrchním kvašení právě na této teplotě.
Doporučíš nějaký recept na svrchně kvašený ležák, podobný tomu českému? K tomu ještě plánuji nějaký Irish Red Ale.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Dec 2019 19:14 #28 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
... hele, ale ten Brewtools je fešáckej!!! Ale ty prachy taky!

Já jsem přihlášený k odběru info na beerandbrewing.com/ a tam kromě receptů choděj i zajímavý info o vzniku zůzných druhů piv. Takže třeba jedno z mých posledních piv jsem nazval "Vídeň 1841". (v mém případě svrchně) Takže se v článku dovíš nejen původ a vznik, ale i recept.
Pro nás kteří jsme měli kdysi povinnou ruštinu, tak máme za kámoše Googe Chrom a ten nám to vždycky přeloží, takže si našinec nejen počte a něco se dozví.
A receptů je tam mrak.
např: beerandbrewing.com/irish-red-ale/
A když se přihlásíš na community.grainfather.com/ tak tam je receptů, že je nikdy nestačíš uvařit. A můžeš si vybírat podle hořkosti, podle síly, podle barvy, podle stylu, podle chmelů, podle ......

tož tak
The following user(s) said Thank You: sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
12 Dec 2019 07:22 #29 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
Díky, právě že těch receptů je strašně moc :-)
Kde najdu ten článek a recept který jsi vytvořil a pojmenoval Vídeň 1841?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
13 Dec 2019 16:56 #30 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
The following user(s) said Thank You: sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
13 Dec 2019 17:15 #31 by grádyš
Replied by grádyš on topic Re:Grainfather
A až si přečteš, jak vaří Vídeňský ležák Američani (jinak nic proti nim), tak ještě zkus kouknout, jak se pravděpodobně vařil origoš autentický vídeňák (odkazy na zdroje jsou v článku) www.fotozapisnik.eu/gradys/piva/1299/swing-and-sway-no-1
The following user(s) said Thank You: Janek, sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
13 Dec 2019 19:41 #32 by sjusko
Replied by sjusko on topic Re:Grainfather
Díky, četl jsem a vypadá to velmi lákavě. Na začátek musím vyzkoušet něco se svrchním kvašením, ale jakmile vyřeším kvasnou lednici a dostanu vaření v GF trochu do ruky, tak ho moc rád vyzkouším, ideálně obě dvě varianty, jak tu tvou tak tu US.

Jinak musím poděkovat za perfektní web, je to skvělý doplněk k pivařce.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Dec 2019 20:01 #33 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
Ještě mám na tebe pár otázek než se pustím do prvního vaření s GF:
- Při chmelovaru použít Hop Spider?
- Chladič sterilizovat na 10 minut během vaření, odpojit, skončit vaření, udělat whirpool, potom znovu připojit chladič a chladit?
Na YT jsem toho shlédnul hromadu a každý to dělá trochu jinak...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Dec 2019 21:38 #34 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
Protiproudový chladič zapojím tak 5-10 min před koncem chmelovaru, pak rovnou chladím, páč dávat ho někde uprostřed se mi to zdá divný.

Na Hopspider jsou různý názory. Já jsem ho měl půjčený (a vrátil) a zdálo se mi že se ten var do toho koše moc nedostane, že ho ten chmel tak jenom pošimrá. Ale když se tam v tom koši povaluje hodinu, tak by to skoro mohlo být jedno. Když už jsem dával chmel ke konci, tak mi připadalo že se těch chutí moc nevylouhuje. Takže já jsem na konci chmelovaru s tím košem dělal to samy, co s pytlikem čaje ráno v hrnku. A navíc jsem někde četl/viděl že měřili teplotu při chmelovaru v Hopspideru a mimo a ňákej rozdíl v teplotách tam byl.
Navíc jsem se naučil používat na hořkost hodně hořký chmely - Magnum, Pekko, Polaris ..... Protože jich použiju míň a mám na dně míň toho zelenýho kalu, tudíš nezasírám filtr. A navíc - po 60 (90) minutách varu krom tý hořkosti z toho chmelu tam nic nezustane. (si tak myslim)
tož tak
The following user(s) said Thank You: sjusko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 May 2020 09:54 #35 by Jamol
Replied by Jamol on topic Grainfather
Po letech domovarničení tradičních forem jsem se rozhodl technologii posunout. Má volba je Grainfather G70. Ano, je to za docela dost peněz, ale v mém věku a po tom všem, co jsem si u hrnce a zavařovacího hrnce oddřel, si to zasloužím. Finančně mě to nepoloží, udělám si radost a skladovací prostory na zrání a skladování jsou. Mám asi tři základní důvody, proč do toho jdu:
1 – větší objem várky. Těch asi 19 litrů, kterých jsem dosahoval dosud, mizí strašně rychle. Počítám, že nyní budu dělat tak 40 litrů, to by mělo stačit.
2 – přesnější hlídání teploty. Při sebevětší snaze odchylky mohly být docela velké, GF by měl v tomto směru kvalitu zvednout.
3 – chlazení. Podle zkušeností ostatních je tohle obrovský domovarnický krok dopředu. Žádný chladič jsem dosud nepoužíval, tak jsem velmi zvědav a těším se.
Po zaběhnutí očekávám i nějakou časovou úsporu, už jsem teoreticky promýšlel i tu dekokci, věřím, že se dá zvládnout (i když proti kvalitně uvařenému a odleženému infúznímu ležáku nic nemám, tohle prostě není priorita). Jen mě trochu děsí to propojení s mobilem a aplikacemi apod., to není zrovna moje parketa, doufám, že vše půjde ovládat manuálně, tedy ťukat na ovládací mašinku. Mám zavedené recepty, v nichž chci pokračovat.
Po spuštění provozu se ozvu se zkušenostmi.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 May 2020 10:47 - 26 May 2020 15:47 #36 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
Ahoj všem GF-vařičům :-)
Jen pro info, ti kteří nevědí, existuje taky stránka grainfather.nolt.io/ kde můžete své postřehy a nářky z vaření napsat zde. Není ty typycké fórum, spíš se domovařiči, kteří se potýkají s nějakým problémem můžou vybrečet. Čím víc bude stejných nářků a stížností, tím výš se jejich problém dostane a vývojáři v GF slibují nápravu.
Jako například se ztrátou BT při vaření...
Tož tak
Last edit: 26 May 2020 15:47 by Janek.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
04 Jun 2020 08:05 #37 by harley007
Replied by harley007 on topic Grainfather
Ahoj mam G70 zhruba od brezna uvaril jsem 3 varky neboj vse funguje jak pres mobil tak manualne pres mobil je dobry si slozit recept v aplikaci a G70 udela veskere teploty a prodlevy jediny problem co mam je kal ve spilce kdyz chladim do spilky zkusil sem vse mozny fitry vyrivou kad atd porad to tam je.Je to logicky ten bordel zustava dole a cerpadlo to veme vsechno tak zkusim jeste jednu vec stocit to do jine nadoby chvilku pockat a pak to stocit do spilky dej vedet jak ti to jde cus

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
04 Jun 2020 09:04 #38 by sjusko
Replied by sjusko on topic Grainfather
S kalem problém nemám. Po vířivce nechám vše usadit na dno tak na 30min, Poté zapnu chlazení s čerpadlem a stáčím do kvasné nádoby. Filtr co je před čerpadlem vše pobere a teče mi krásně čistá mladina. Na dně Grainfathera zůstane hromada kalů s chmelem.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Jul 2020 09:15 #39 by Jamol
Replied by Jamol on topic Grainfather
Používáte při rmutování přepadováý fltr?
www.vasepivo.cz/zbozi/730/grainfather-prepadovy-filtr/
Je třeba ji dokoupit, v balení nebyla.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
07 Jul 2020 14:38 #40 by Janek
Replied by Janek on topic Grainfather
Já používám větší čajové sítko za pár kaček, kterému jsem ohnul držátko.
Nevím jestli je to z tý fotky patrný

dyštak pořídím ještě jednu fotku
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022