Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: evergreeny diskuzních fór: SBÍRAT NEBO NESBÍRAT DEKU

evergreeny diskuzních fór: SBÍRAT NEBO NESBÍRAT DEKU 03 Jan 2017 15:34 #1

"sbírej!"
"nesbírej!"
"sbírám jenom u spodního kvašení!"
"naopak, u svrchního je potřeba ještě víc!"

včera jsem zas na FB narazil na s železnou pravidelností se vyskytující téma sbírání deky...něco jsem odepsal, pokusil se vysvětlit...za pár dnů to ale zapadne...a tak to dávám na fórum...a řikam si, že by možná nebylo vůbec od věci založit samostatnou sekci "evergreeny diskuzních fór" a tam cpát všechny ty "nebublá", "při kolika stáčet?", "perkarbonát sodný", "kvasnice Brewmaster jsou shit", atd. (aby bylo jasno: tazatelum se nesměju, prakticky žádnou otázku nepovažuju za hloupou!)

ale k tý dece...

moje lehce editovaná reakce, na zmínku "sbíral jsem deku 5x denně":

5x denně?:-O...Boha jeho!...to snad ani nemuže bejt sbíráni deky, ale kvasný pokrývky...
deka a kvasná pokrývka není totéž!!! deka je stadium kvašení....deka je to zhutnělé, špinavé (špína jsou vynešené jemné kaly) co zůstane po pěně na konci kvašení, před tím než se to propadne do piva...kdo zapříčinil to, že tolik domovarníků říká chybně "deka" každý pěně co se vyskytne na hladině rozkvašený mladiny, to netušim...je to sice slovíčkaření, ale s důsledkama, že pak někdo sbírá všechno a furt...
pravá deka je během jednoho kvašení jen jedna a jednou, proto slovní spojení "5x sbíral deku" ani nedává smysl - nicméně doma a zvlášť při uzavřenym a navíc třeba rychlym svrchnim kvašení stadium deky snadno prošvihneš....a proto pokud joo chceš něco sbírat, sbírej jen ten bordel, špínu, tmavý fleky...ale třeba jen párkrát (klidně mě vem doslova = 2x) až kvašení bude ustávat...
neustalym:
-koukaním do kvasný nádoby,
-větránim ochranný atmosféry z CO2, která je mezi hladinou a víkem,
-a hrabánim do kvasný pokrývky
pivu rozhodně nepomůžeš, ba právě naopak...méně zde znamená více....

jinak jestli se sbírá deka při svrchnim nebo spodnim kvašeni to jsou další bludy, který mezi lidma kolujou...druh kvasinek nemá samozřejmě vliv...sbírání deky je nástroj k ex post redukci jemnejch kalů...z toho vyplývá:
- pokud jemný kaly redukuješ předem (např. whirlpoolem za studena) a nenaspíláš jich moc, tak nic sbírat nemusíš - a to zvlášť u chutově výraznejch piv...
- pokud obsah jemnejch kalů předem neredukuješ (např. děláš whirlpool za tepla a pak dochlazuješ až v kvasný nádobě), tak je sbírání deky záhodný....nicméně voňavý ejly, ipy a spol.(prostě výrazný, chuťově bohatý piva, ne českej pilsener) ti odpustěj i když deku sbírat nebudeš, protože tu bílkovinovou trpkou hořkost (=chuť deky) prostě zamaskujou / schovaj....

tak to byla má facebooková reakce....závěrem ještě dodám, že na základě výše zmíněného sbírání deky není "věc názoru", jak se taky často říká...názor je subjektivní pohled na to, jestli je hezčí červená nebo modrá barva, malý nebo velký ko*y, atp...to jestli sbírat nebo ne, spadá spíš do kategorie objektivních pravd...

ps: jo a taky není pravda, že propadnutím deky pivo zkysne - deka neni kyselá...vynešený jemný kaly jsou bílkoviny, propadnutí deky tudíž způsobí bílkovinovou hořkost (teda záleží taky jak je ta hořkost z tý deky moc extraktivní, tj. schopná předat svoji chuť pivu - to nevim)....zkysnutí piva bývá důsledek kontaminace (takže na dece by musela žít nějaká zoologická, aby její propadnutí způsobilo zkysnutí piva)....

pps: budu rád za jakýkoli připomínky - třeba se v něčem pletu....
The following user(s) said Thank You: grádyš, novotny.petr, Isgi, Náměstek, JImram, doktor.zaba, Karl0S, brejcha

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Last Edit: by 3nohejjelen.

evergreeny diskuzních fór: SBÍRAT NEBO NESBÍRAT DEKU 03 Jan 2017 18:11 #2

Pěkně napsané a potvrdil jsi mi moji domněnku. Po přečtení mnoha názorů zda u svrchně kvašených sbírat nebo ne, jsem začal používat systém, že desinfikovanou lžící během kvašení seberu pouze tu 'špínu' zvrchu, přičemž lžící se ani nedotknu hladiny. Pokud se ta čistá bílá pěna která zůstane, propadne zpět do piva, tak se nemůže nic stát.
The following user(s) said Thank You: Karl0S

Please Log in or Create an account to join the conversation.

• Page:
  • 1
Moderators: novotny.petrJersey