question-circle Oxidace (během rmutování?)

  • grádyš
  • grádyš's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
More
23 May 2017 15:14 #1 by grádyš
Oxidace (během rmutování?) was created by grádyš
Při vaření mého posledního piva (které jsem mimochodem zřejmě podělal tak, jak snad ještě nikdy), mě napadla jedna zajímavá a zneklidňující věc.

Na soutěžích mi často bývá vytýkána oxidace (a spol.), kterou jsem se doposud snažil vyřešit na „studené“ straně (stáčení ze spilky do kyvety, lahvování).

Není ale možné, že si dílo oxiduji už během rmutování tím svým epesním nerez míchadlem ? Až doposud jsem pokaždé míchal na vyšší otáčky, od příště zkusím jet na ty nižší (viz video ve zmíněném článku).

Jinak už nevím, kde by mohlo k oxidaci docházet.
  • Snížím rychlost míchání
  • Scezovat jsem začal hadičkou (dříve jsem scezoval/vyslazoval do odměrky, kterou jsem opatrně vyléval do varny - ano, tady také mohlo docházet k oxidaci)
  • Ze spilky stáčím hadičkou do otevřené kyvety, do které pufnu trošku CO2
  • Lahvuji protitlakovou stáčečkou



Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 May 2017 22:04 #2 by glottis
Replied by glottis on topic Oxidace (během rmutování?)
a ty tam tu oxidaci osobne poznas? jestli ne, nebudes mit trosku tezke rozhodovani jestli je to lepsi? ael ta pricna zabrana aby se to michalo tam asi vhani vzduchu docela dost no.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
More
24 May 2017 09:39 #3 by grádyš
Replied by grádyš on topic Oxidace (během rmutování?)

glottis wrote: a ty tam tu oxidaci osobne poznas? jestli ne, nebudes mit trosku tezke rozhodovani jestli je to lepsi? ael ta pricna zabrana aby se to michalo tam asi vhani vzduchu docela dost no.


Já osobně jsem asi na oxidaci (naštěstí??) úplně tupej/necitlivej (možná až na jedno pivo, ve kterém jsem cosi nekalého začínal cítit až zhruba dva měsíce po porotcích), takže máš pravdu, já osobně asi rozdíl nepoznám. Speciálně u "mladého" piva určitě ne. Jediná moje šance je dávat pivo na ochutnání někomu, kdo to pozná :)

A co se týká toho bazmeku na míchadle, o jeho odstranění jsem už uvažoval několikrát. Nějak nechápu jeho význam. Původně jsem myslel, že je to držák teploměru, ale jistej si tím nejsem. Až doposud mi nijak zásadně nevadil, ale teď, když přišlo na tu oxidaci, jej možná uříznu...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
24 May 2017 09:55 #4 by glottis
Replied by glottis on topic Oxidace (během rmutování?)
ono kdyz to uriznes tak to uz nebude michat tak pekne. mas dole kolme lopatky, ktere huste dilo pravdepodobne jen roztoci dokola a je otazka jak moc bude michani k necemu. ale tak aspon dno se ti nepripali.

nebo si pri vareni foukni do hrnce co2 :) to by byl pokus, co?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
More
24 May 2017 10:05 - 24 May 2017 10:06 #5 by grádyš
Replied by grádyš on topic Oxidace (během rmutování?)
Nemám kolmé lopatky :)

Attachments:
Last edit: 24 May 2017 10:06 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
More
24 May 2017 10:10 #6 by grádyš
Replied by grádyš on topic Oxidace (během rmutování?)
Teď ale koukám na originální videa (čas od 1:00) a on to míchá mnohem pomaleji...


Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
More
24 May 2017 10:29 #7 by grádyš
Replied by grádyš on topic Oxidace (během rmutování?)
A ten bazmek popisují takto:

Das integrierte Prallblech sorgt für eine optimale Durchmischung und verhindert, dass sich die Maische nur im Kreis dreht.


Tj. volně přeloženo pomocí Google:

Integrovaná přepážka zajišťuje optimální promíchání a zabraňuje otáčení díla v kruzích.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
24 May 2017 11:25 #8 by glottis
Replied by glottis on topic Oxidace (během rmutování?)
tak vidis :) staci tolik nespechat. clovek to zapne na plno aby mel dobry pocit ze se to micha ale mozn aje to na obtiz

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
05 Jun 2017 13:43 #9 by Janek
Replied by Janek on topic Oxidace (během rmutování?)
...... sem taky vlastnil několik měsíců toto míchadlo, ale neuvědomuji si, že bych si přivodil (i nevědomě) oxidaci. Z pokusných důvodů jsem míchal v pravo, ba i v levo, rychle i pomalu, ale oxidaci nepamatuju. (teda jestli vůbec vím jak taková oxidace chutná) A to jsem po rmutování musel celou horkou várku přelejt do zcezovací kádě, mezi tím umýt zavařovací hrnec a pak teprve začlo vyslazování do onoho zavař. hrnce, ve kterém se provedl chmelovar.
Tak tě vlastně tímto prosím: jak "chutná" oxidace?
Já si myslím, že by to mohlo chutnat tak, ... něco jako vyvětraná 10*?
Teda nevím, ale při tom míchání máš asi víko zavřený, je tam docela horko, samá pára, spíš vůně odchází s párou ven, . ...... A že by se tam chtělo kyslíku ......?????

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
05 Jun 2017 18:35 - 05 Jun 2017 18:39 #10 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Oxidace (během rmutování?)

Janek wrote: ...... jak "chutná" oxidace?


Tady je popis různých nežádoucích chutí:
pivnirecenze.cz/7856-cizi-chute-a-vune-v...jak-jim-predchazet-i
Já osobně jsem však podle toho nic nepoznal a to si nemyslím, že bych snad vařil naprosto bezchybné pivo.
Zřejmě to chce dlouholetou zkušenost s ochutnáváním různých piv, aby člověk rozeznal nějakou tu pachuť.
Last edit: 05 Jun 2017 18:39 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
05 Jun 2017 19:33 - 05 Jun 2017 21:02 #11 by Janek
Replied by Janek on topic Oxidace (během rmutování?)

doktor.zaba wrote:

Janek wrote: ...... jak "chutná" oxidace?


Zřejmě to chce dlouholetou zkušenost s ochutnáváním různých piv, aby člověk rozeznal nějakou tu pachuť.


..... v tom případě mě napadá jedna zbrklá odpověď: " a co tam sedí v tý porotě za lidi?"
sorráč
Nechci se nikoho dotknout, jen upřimná otázka, jestli tam sedí fakt erudovaný znalci. OPRAVDU NIC VE ZLÉM !!!
Last edit: 05 Jun 2017 21:02 by Janek.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
05 Jun 2017 21:41 #12 by glottis
Replied by glottis on topic Oxidace (během rmutování?)
byl jsem na senzorickem seminari a ono je to kus od kusu :) vady nam tam davali ve vyssi koncentraci a i tak jsem treba ja nebyl na nektere vady citlivy a naopak na jine extreme. a jini to meli naopak. diacetyl je treba pro me tabu :) naopak dymetylsulfid, letinka a ruzne stare a oxidacni vune a pachute jako lepenka a takove to lepidlo na znamky, acetaldehyd a estery v psenici mi mohlo nos utrhnout a ani sem se toho nechtel napit.

i ta letinka je vtipna ... spousta lidi si mysli ze to patri do vune piva :) voni to tak po marihuane a nektera piva se tim i prezentuji. a chmel je pribuzny konopi. a dokud jsem kamaradovy neprinesl vypestovanou letinku do extremu v plznicce myslel si ze to je vune kukuricneho piva z jizni ameriky, kde to citil vsude. a aby ne kdyz tak meli pruhledne lahve a meli je na slunicku. vezmi sobe plzen v zelene lahvi (nehcapu proc maj zelene kdyz je to snad nejhorsi barva skla na letinku hned po pruhledne), nech pro jistotu dva dny za oknem na slunicku nebo pod zarivkama doma a vznikne exkluzivni exemplar ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022