Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Na kolik nasytit jaké pivo?

Na kolik nasytit jaké pivo? 01 Aug 2017 16:19 #1

Přátelé, jak zjistím na kolik nasytit uvařené pivo? Je mi jasné, že v tom hraje roli spousta faktorů (stupnovitost, styl piva, rmutovací schéma). Jak probíhá výpočet u vás? Sytíte piva s vyšší stupnovitostí víc?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Na kolik nasytit jaké pivo? 01 Aug 2017 16:45 #2

• grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
  • Thank you received: 95
Vhodné (či žádoucí) nasycení přímo nijak nesouvisí ani se stupňovitostí, ani s rmutovacím schématem. Záleží převážně na pivním stylu.
Hrubé vodítko je například na stránce s příslušnou kalkulačkou (úplně dole).

Beauty is in the eye of the beer holder.
Last Edit: by grádyš.

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 14:44 #3

dobrý den chtěl by jsem dosytit trochu pivo v 50 l kegu aby dostalo lepší říz . Dal jsme vše do tabulky a vyšlo mi že by jsme měl systit 50 l při teplotě 1 st C tlakem vva 0.6 baru , ale jek dlouho se sycení provádí ?, do té doby dokud proudí do piva Co2 ? , tzn , že sud mám trochu válet aby se CO 2 vstřebával a dělat to tak dlouho dokud uslyšim , že do sudu plyn proudí ? Prosím opravte mně nebo to trochu prakticky objasněte . Dále je v tabulce kolonka nasycení kde jsme zadal jaké nasycení by jsme pro svůj ležák chtěl ale on už je částečně nasycen potřebuji je jen dosytit více jak jsme psal tak výše uvedený postup je správný a pochopil jsme to správně. . Dík a přeji tomuto fóru hopdně zdaru .

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 15:39 #4

To že máš částečně nasyceno nic nemění. Pokud natlakuješ sud na vypočtených 0.6 bar, tak se nasytí na odpovídající koncentraci CO2 nezávisle na tom, jak bylo předtím nasycené.
Pokud budeš se sudem intenzivně třepat, tak se pivo nasytí za pár minut. To že je nasycené poznáš podle toho, že zavřeš přívod CO2, zatřepeš sudem a tlak v sudu už nebude klesat.
Pokud pivo v sudu leší delší dobu, tak není úplně dobrý nápad s ním třepat, rozvíříš všechny kvasnice a kaly usazené na dně. Bez pohybu trvá nasycení několik dnů, klidně i týden. Pokud spěcháš, je možné pivo s protitlakem přetočit do druhého sudu (bez kalů) a pak ho nasytit rychle se třepáním.
The following user(s) said Thank You: Prichoďko

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 15:41 #5

• grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator

Prichoďko wrote: dobrý den chtěl by jsem dosytit trochu pivo v 50 l kegu aby dostalo lepší říz . Dal jsme vše do tabulky a vyšlo mi že by jsme měl systit 50 l při teplotě 1 st C tlakem vva 0.6 baru , ale jek dlouho se sycení provádí ?, do té doby dokud proudí do piva Co2 ? , tzn , že sud mám trochu válet aby se CO 2 vstřebával a dělat to tak dlouho dokud uslyšim , že do sudu plyn proudí ? Prosím opravte mně nebo to trochu prakticky objasněte . Dále je v tabulce kolonka nasycení kde jsme zadal jaké nasycení by jsme pro svůj ležák chtěl ale on už je částečně nasycen potřebuji je jen dosytit více jak jsme psal tak výše uvedený postup je správný a pochopil jsme to správně. . Dík a přeji tomuto fóru hopdně zdaru .

Pokud chceš dosytit nuceně, tj. tlakem z bomby, nemusíš nijak řešit, jak moc už je pivo nasycené. Zadáš jen teplotu a požadovanou úroveň nasycení.
Ve tvém případě to skutečně vychází řekněme na 0.6 baru. Nemusíš nic dělat, jenom připojíš bombu, nastavíš tlak (0.6 bar) a počkáš zhruba týden.
The following user(s) said Thank You: Prichoďko

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 15:49 #6

Děkuji , v podstatě stáčím tak (cukernatost po prokvašení 4,5-5 )aby se pivo sytilo přirozenou cestou tzn samo se mi v kegu natlakuje na cca 0,6-0,8 bar a to drží nebo to hlídám a přifouknu ařes hradící ventil , ale i pres to se mi zdálo , že má menší říz a že by trochu chtělo dosytit teda podle lahváčů který jsou až bych řekl zase moc přesycený . Samozřejmě moje pivečko s tou vodou nesrovnávám :) Tak ještě jednou díky a hodně zdaru .

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 15:52 #7

• grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator

Prichoďko wrote: Děkuji , v podstatě stáčím tak (cukernatost po prokvašení 4,5-5 )aby se pivo sytilo přirozenou cestou tzn samo se mi v kegu natlakuje na cca 0,6-0,8 bar a to drží nebo to hlídám a přifouknu ařes hradící ventil , ale i pres to se mi zdálo , že má menší říz a že by trochu chtělo dosytit teda podle lahváčů který jsou až bych řekl zase moc přesycený . Samozřejmě moje pivečko s tou vodou nesrovnávám :) Tak ještě jednou díky a hodně zdaru .

No tak pokud máš už teď v kegu tlak 0.8 baru, tak "natlakováním" na 0.6 baru se ti nasycení nezlepší :)

Na kolik nasytit jaké pivo? 30 Nov 2017 16:02 #8

Jo to je jasný možná to trochu vícv přes stáčením do lahví natlakuju , aby to víc šimralo na jazyku :) , teď už vím jak na to, díky za rady .

• Page:
  • 1
Moderators: novotny.petrJersey