file Znovu pouziti kvasnic

More
13 Jan 2018 12:57 #1 by Hemak
Znovu pouziti kvasnic was created by Hemak
Neporadite jak mohu po fermentaci znovu pouzit kvasnice? Musi se nejak vyprat? Sterilizovat? Chtel bych po zalahvovani pivca znovu pouzit kvasnice na vyrobu cidera, ale nevim jaky je na to postup. Dekuji za radu Martin

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Jan 2018 10:31 - 15 Jan 2018 10:37 #2 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Znovu pouziti kvasnic
Vyzkoušel jsem toho více, ale osvědčil se mi tento postup:
- Sterilizuji malé uzavíratelné skleničky a lžičku.
- Přetočím obsah kvasné nádoby jinam. Nechám jen vrstvu kvasnic s troškou piva.
- Naplním skleničky kvasnicemi i s trochou piva a dám do lednice, kde mám 4°C.
- Druhý den případně do skleniček doliji trochu sterilní vody, aby byly kvasnice ponořené.
- Takto mám vyzkoušeno skladování 3 týdny.
- Nic neproplachuji! S proplachováním jsem měl vždy horší výsledky. Zřejmě kontaminace.
- Před použitím nechám 30 min. v pokojové teplotě, vyliji vodu, přičichnu zda nesmrdí.
- Do skleničky přidám trochu mladiny určené k zakvašení, protřepu,obsah skleničky vyliji do kvasné nádoby a promíchám.
Attachments:
Last edit: 15 Jan 2018 10:37 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Jan 2018 17:02 #3 by Hemak
Replied by Hemak on topic Znovu pouziti kvasnic
Dekuju, vyzkousim. Martin

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 14:31 #4 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
Stahnul jsme kvasnice pro kvašení , potom jsem je 2 x propral , přidal lžičku cukru a po 24 hodinách se mi hladina v PET rozdelila do 3 částí přičemž dole jsou kvasnice , uprostřed voda a nahoře asi taky kvasnice , může mi to někdo objasnt blíže co je co a čeho se mám vlastně zbavit. Upozorňuji že se jedná o pokus uchování kvasnic . Díky.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:03 - 16 Jan 2018 15:04 #5 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic

Prichoďko wrote: Stahnul jsme kvasnice pro kvašení , potom jsem je 2 x propral , přidal lžičku cukru


Můžu se zeptat z jakého důvodu při propírání kvasnic přidáváš cukr?
Last edit: 16 Jan 2018 15:04 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:05 #6 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Znovu pouziti kvasnic

Prichoďko wrote: přidal lžičku

Proč?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:08 #7 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
No lžičku cukru jsem přidal aby kvasnice zůstávaly trochu aktvní a neměly hlad :) , to není z mé hlavy, ale takto jsme to vyčetl jinde ,ale to netvrdím že je správně , nicméně můj dotaz stále je ten jestli někdo neví proč se to rozdělilo do 3 hladin . Díky.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:15 #8 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic
Z toho obrázku jde sice prd vidět, ale osobně bych si tipnul, že se kvasnice tím cukrem znovu "rozjely". A pokud jsi jim dal obyčejný cukr, tak zlenivěly a pivo jim už moc chutnat nebude.

Nicméně je to můj osobní názor, který nemusí být pravdivý...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:16 #9 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic

Hemak wrote: Neporadite jak mohu po fermentaci znovu pouzit kvasnice? Musi se nejak vyprat? Sterilizovat? Chtel bych po zalahvovani pivca znovu pouzit kvasnice na vyrobu cidera, ale nevim jaky je na to postup. Dekuji za radu Martin


www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/761/kter...z-fermentacni-nadoby

Ale přestal jsem to dělat a na každou várku používám kvasnice nové.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:18 - 16 Jan 2018 15:18 #10 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
Děkuji a měl jsme spíš dát dextrózu? bež obyčelný cukr ?. To je ověřená věc , že přidáním obyčejného cukru kvasnice zleniví a už nejsou k použití?. Nemyslím to vůvec špatně , jenom jsme to ještě neslyšel a jestli to je odzkoušená pravda tak by jsem se tomu chtěl v budoucnu vyvarovat. Díky moc.
Last edit: 16 Jan 2018 15:18 by Prichoďko.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:25 #11 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic Znovu pouziti kvasnic
ahoj,

žádnej cukr/dextózu/nic - je to mýtus - ne že by to nefungovalo, ale ničemu tim nepomůžeš, leda uškodíš...chceš aby kvasnice v klidu do příštího použití spaly - ne aby žraly, množily se / mutovaly, vysilovaly se a bůhvíco...

proprat studenou vodou a dát do chladu...sem tam vodu slejt a vyměnit / proprání zopakovat...
The following user(s) said Thank You: grádyš, Prichoďko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 15:26 #12 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic
Já osobně si myslím, že při těžení, propírání a uchovávání kvasnic se nepřidává cukr žádný. Proto jsem se ptal, proč ho přidáváš.

P.S. "Cukr" se IMHO přidává pouze ve specifických případech - například do starteru. Přičemž "cukrem" se v tomto případě myslí sladina/mladina/maltóza/výtažek/... Nikoliv stolní cukr, dextróza apod.
The following user(s) said Thank You: Prichoďko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Jan 2018 16:20 #13 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Znovu pouziti kvasnic

Prichoďko wrote: No lžičku cukru jsem přidal aby kvasnice zůstávaly trochu aktvní a neměly hlad :) , to není z mé hlavy, ale takto jsme to vyčetl jinde

Také jsem to někde četl, ale je to v rozporu s tvrzením, že kvasnice si zvyknou na jednodušší potravu a pak by jim nešmakovala mladina. Proto nikdy cukr nepřidávám. Kvasnice uchovávám bez propírání ve 4° pod troškou vody a točím je max. 3x. Zatím mám jen ty nejlepší zkušenosti s tímto postupem.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Feb 2018 18:44 - 15 Feb 2018 18:49 #14 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic

Attachment not found

Dotaz na grádyše zde popisuje propírání kvasnic, mám tomu rozumnět že živé kvasnice jsou v té horní vrstvě a mrtvé jsou ta spodní vrstva ? - viz obrázek v příloze a odkaz na postup zde :
www.fotozapisnik.eu/gradys/tipy/761/kter...z-fermentacni-nadoby
Chci to vyzkoušet teď při dalším vaření a aby jsem nebral a neskladoval mrtvé kvasnice , ale mně ta vrchni vrstva přijde jako mladina a ne kvasnice, kvasnice by jsme tipnul až na tu spodní vrstvu ale fakt nevim , můžu poprosti trochu o objasnění . Moc díky.
Attachments:
Last edit: 15 Feb 2018 18:49 by Prichoďko. Reason: nenačetl se obrázek

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Feb 2018 09:11 #15 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic
Pokud to v té kvasné nádobě nenecháš usazovat dva měsíce při teplotě 1°C, tak ta „mladina“ bude plné živejch kvasinek ;)
The following user(s) said Thank You: Prichoďko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
17 Feb 2018 10:43 #16 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
Moc díky asi jsme natvrdlej ale furt to nechápu , v kvasné nádobě to nenechám usazovat, povo stočím do kegu a dá ležet a po promárním kvačení mi zbydou na dně hustý kvasnice který oproperu a dám do nádoby a teď zase k fotce kterou jsme měl v předchozím příspěvku, používá se to husté /(to jsem si myslel) a nebo ta světlá vrstva mladiny nahoře nebo spíš vody když je properu . moc díky za odpověď.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Feb 2018 10:34 - 19 Feb 2018 10:35 #17 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic

Prichoďko wrote: Moc díky asi jsme natvrdlej ale furt to nechápu , v kvasné nádobě to nenechám usazovat, povo stočím do kegu a dá ležet a po promárním kvačení mi zbydou na dně hustý kvasnice který oproperu a dám do nádoby a teď zase k fotce kterou jsme měl v předchozím příspěvku, používá se to husté /(to jsem si myslel) a nebo ta světlá vrstva mladiny nahoře nebo spíš vody když je properu . moc díky za odpověď.



Dotaz jsem četl několikrát, nicméně nedaří se mi jej nějak smysluplně rozkódovat. Pokud se ale znovu ptáš na to, kde jsou mrtvé a kde živé kvasnice, tak já už nedokážu vymyslet jinou odpověď, než která je napsána v odkazovaném článku:

5) Na dno postupně klesnou mrtvé kvasnice, kaly, slady a chmel, zatímco horní vrstva obsahuje (většinou) živé kvasnice rozptýlené ve vodě. Do baňky pomocí výpustního kohoutu opatrně stočím zhruba 2 litry kapaliny z horní vrstvy a zbytek ode dna vyhodím.


Pokud ale chceš mermomocí "těžit" kvasnice z kalů, tak to udělej. V sedimentu nějaké živé buňky pravděpodobně také budou.
Last edit: 19 Feb 2018 10:35 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Feb 2018 15:36 #18 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
No všude se objevuje foto a informace , že po primárním kvašení slejeme kvasnice ( to husté co zůstane na dně nádoby) a propoereme a necháme usadit a horní vsrtvu slejeme , ale ty právě to co se usadí naopak dáváš pryč a bereš tu světlou vrstvu , to mně překvapilo , tzn. , že tvrdíš , že kvasnice nejsou to béžové a že to je potřeba zlikvidovat a naopak že kvasnice jsou ve vodě která se oddělí od té husté sedliny o které jsem si myslel , že jsou právě ty kvasnice . Já určt nechci polemizovat jelikož tomuto nerozumím a chtěl jsem jen , jestli by jsi to trochu neobjasnil a ty jsi mi odepsal tím to co jsem si přečetl a čemu jsem právě nerozumněl a zase tomu nerozumím , ale už tě nechci otravovat , pro tebe je to asi úplně jasné, ale pro mně to je nesrozumitelné vysvětlení , ale tak to je , když něčemu rozumíš tak ten co se ptá tak to vypadá , že se z tvého pohledu ptá na něco co nedokážeš pochopit , že se na takovou věc vůbec může ptát když je to přece jasné . Nicméme moc děkuji za tvůj čas a nezlob se. Dík.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Feb 2018 15:38 #19 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Znovu pouziti kvasnic
a kde jsou tedy ty kvasnice ? kterou vrstvu budeš používat , podle grádyše ta sedlina je na vylití a v té horní vrstvě( světlé) jsou kvasnice které dál použiješ? a tu sedlinu tedy vyleješ a nepoužiješ jak tvrdí taky grádyš? Dík .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Feb 2018 16:15 #20 by grádyš
Replied by grádyš on topic Znovu pouziti kvasnic
OK, takže počtvrté (a naposledy :) ). Když nevěříš grádyšovi (což ti nemůžu mít za zlé), tak si to zadej do Googlu a uvidíš.

První odkaz: drinks.seriouseats.com/2011/08/homebrewi...or-brewing-beer.html
Druhý odkaz: beersmith.com/blog/2008/07/25/yeast-washing-reusing-your-yeast/
Třetí odkaz: homebrewacademy.com/yeast-washing/
Čtvrtý odkaz (bonusově i s obrázky): www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Washing_yeast
Pátý odkaz (tady to máš jako video):
The following user(s) said Thank You: Prichoďko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022