file Kvašení v kyvetě

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
26 Jul 2018 15:48 #1 by funky
Kvašení v kyvetě was created by funky
Nazdar,

Kvasíte někdo v kyvetě pod tlakem?

Až donedávna jsem kvasil mladinu v plastovem barelu (HDPE). Po přečtení článku o oxidaci v Pivaři č.4 jsem se zamyslel, jestli by to teda nešlo dělat lépe. Např. homebrew.stackexchange.com/questions/975...nting-under-pressure

Jak zjistit, ze kvašení ustalo? Kontrolovat manometr na přetlakovém ventilu a jakmile se tlak ustálí, kvašení skončilo, předpokládám správně?

Také mě zaujala metoda provzdušňování mladiny přes nápojový ventil na kyvetě (viz odkaz výše), zkoušel jste to někdo? Nemám lahev s kyslikem, jinak bych to zkusil. Provzdušňuji nerez vtulkou upnutou ve vrtačce.

Na této metodě se mi líbí její jednoduchost, minimalizace nářadí a nádob nutných sanitovat a také nulová oxidace piva.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Jul 2018 10:28 #2 by glottis
Replied by glottis on topic Kvašení v kyvetě
asi to udelat muzes ale po primarnik vaseni to stejne musis pretocit jinam. a z 18l kyvety ti zbude tak 15 litru piva. Lepsi je pod tlakem kvasit v necem vetsim. trebe fermentasaurus. coz je CK tank se vsim co je potreba a jeste je videt co se tam deje. a protoze to je plastove, budou fungovat i bezdratove merice hustoty

www.bahnik.cz/kvaseni-a-lezeni/fermentasaurus-35l-sada/

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
27 Jul 2018 12:12 #3 by funky
Replied by funky on topic Kvašení v kyvetě
O fermentasauru jsem uvažoval, hlavně kvůli možnosti odebrat sedimentované kvasnice po primárním kvašení a plynule pokračovat v ležení piva. Bohužel tato jeho hlavní "fíčura" moc nefunguje, shlédl jsem mnoho video recenzí na Youtube a zdá se, že ventil vespod toho konusu ná příliš malý průměr, takže všechny kvasnice se do spodní nádoby nedostanou. Zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=y_RQKeFlwfA&lc=UgwT4CIFL3lBtzyujAF4AaABAg

Také se mi nelíbí že je z plastu, s trochou nadsázky bych mohl zůstat při kvašení v plastovém sudu ;). Ano, pro někoho je výhoda, že je vidět co se vevnitř fermentasaura děje, pro mě to význam nemá. Bezdrátový měřič hustoty zatím nemám, snad někdy v budoucnu, takže pak uvidím, jaký útlum má lednice + kyveta. S úbytkem piva po přetočení do ležácké kyvety se počítá. Kyvety mám (2x 1200 Kč), fermentasaura bych si musel koupit (2999 Kč+ 750 Kč tlakovací sada).

Přemýšlel jsem, že bych přestavěl 50l nerez sud na kvasnou nádobu. Nemám na to čas, takže nakonec jsem se rozhodl pro kyvety.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Jul 2018 14:30 #4 by glottis
Replied by glottis on topic Kvašení v kyvetě
to nevim, ja v tom kvasil nekolikrat a odstrelit kvasnice se mi vzdy povedlo be zproblemu a hlavne to pak pretocis protilakem hadickou s plovakem do kyvety a mas to ciste. To s kyvetou a pretacenim jehlou nevim nevim. Taky se ti povede udelat dryhop bez odtlakovani. coz u kyvety nebo kegu ... hodne stesti :)

Si to zkus v kyvete a uvidis jestli ti to vyhovuje.

Pro me osobne CKT je proste CKT a nic jineho uz nechci zkouset.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
28 Jul 2018 07:43 #5 by glottis
Replied by glottis on topic Kvašení v kyvetě
jo a jeste jedna vec. do te kyvety toho urcite nenalejes na primarni kvaseni 18l ale spis tak o tretinu min. Protoze jak to zacne penit tak se ti taky muze stat, ze ti to vyleze az k vypustaku, ucpe hradici ventyl a pripadne i pojistovak a bude doslova vymalovano.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
More
28 Jul 2018 09:10 #6 by grádyš
Replied by grádyš on topic Kvašení v kyvetě
A aby toho nebylo málo, tam bys měl mít zkrácenou "pivní jehlu", abys při přetáčení do ležácké a/nebo servírovací kyvety nenatáhnul kvasnice.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
28 Jul 2018 13:26 #7 by funky
Replied by funky on topic Kvašení v kyvetě
Ano, nápojovou trubičku v kyvetě jsem zkrátil asi o 4cm. Na fermentasauru se mi líbí stáčecí hadička s plovákem, ale do kyvety ji asi montovat nebudu, mám obavu že by se to někde zaseklo. Přeci jen je kyveta o dost užší - moje motto je Keep it simple, stupid.

Poté, co přetočím pivo do ležácké kyvety, zbytek usazených kvasnic přeliju do sterilizované sklenice (cca 1l) pro recyklaci.

Zrovna včera jsem přetáčel z kvasné kyvety do ležácké. V kvasné jsem měl 15l mladiny a při kvašení žádný problém s pěnou nebyl. Přetlakový ventil byl během kvašení nastavený na 1.5 bar a pravidelně jsem jej kontroloval. Příště zkusím více mladiny.

V kyvetě jsem doposud kvasil pouze dvakrát a pokaždé bylo pivo hodně napěněné. Zatím nevím, čím je to způsobeno, ale dříve či později na to přijdu :)

Také mám v plánu vyzkoušet dry hop tak, že do sanitované ležácké kyvety vložím hop spider s chmelem. Poté do ní přetočím pivo z kvasné kyvety. Nechám ležet pár dní a přetočím do servírovací kyvety.

CKT je super, ale já jiný než nerez nechci :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
31 Jul 2018 14:35 #8 by nameless_one
Replied by nameless_one on topic Kvašení v kyvetě
super tema, presne tuto dilemu riesim (fermentosaurus vs kvasenie v kyvete)

na fermentosaurusovi vidim jediny zasadny problem, a to ze je to plast, t.z. ze to nevydrzi naveky, clovek tam musi ratat s tym ze po X rokoch bude treba minimalne tu nadrzku vymenit

kyvetu maju vyhodu v cene a materiali (nerez), nevyhoda je ze s tym je trosku viacej roboty. ja varim varky cca. 25l, takze ak by som kvasil v dvoch 19l kyvetach tak by to bolo akurat.

@funky plz po odkvaseni aspon 10 varok sem posti este raz svoje postrehy, vyhody, nevyhody a pripadne na ake problemy si narazil pri kvaseni v kyvetach

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
08 Jan 2019 10:55 #9 by funky
Replied by funky on topic Kvašení v kyvetě
Nazdar,

Moje poznatky po uvaření několika várek jsou následující:
Mám dva druhy kyvet, 18 a 19l. Na kvašení používám samozřejmě ty větší. Ze vzduchového ventilu kyvety jsem odstranil tu krátkou hliníkovou trubičku, aby bylo více místa na pěnu. Nápojovou trubičku jsem zkrátil, nasadil silikonovou hadičku a na ni tento filtr:
www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=...Homebrew+wine+filter

Vařím v 45l hrnci, maximální dávka co jsem schopen uvařit je 36l mladiny, což se právě vejde do dvou 19l kyvet. Jakmile po chmelovaru a vychlazení stočím mladinu do kyvet, přidám kvasnice ze startéru, zavíčkuji kyvetu a přes nápojový ventil provzdušním technickým kyslíkem z mini autogenu.
www.kempergroup.cz/Mini-autogen-c15_0_1.htm

První tři dny, kdy probíhá bouřlivé kvašení, mám na pojišťovacím ventilu nastaveno 0.5 bar. Poté nastavím tlak 1 bar a nechám dokvasit a nasytit. Zatím používám tento pojistný ventil, ale nikomu ho nedoporučuji, je velmi obtížné nastavit jej na požadovaný tlak.
www.bahnik.cz/kvaseni-a-lezeni/nastavite...istny-ventil-0-1bar/
Objednal jsem si AR2000 z aliexpress.com

Když jsem kvasil v kyvetě poprvé, vytékalo přes pojišťovací ventil hodně pěny, to jsem ještě měl ve vzduchovém ventilu kyvety tu hliníkovou trubičku. Takže jsem místo pojišťovaku nasadil hadičku a druhý konec jsem ponořil sklenice s vodou, čímž jsem vyrobil kvasnou zátku. Kvašení dopadlo dobře, pivo se nezkazilo.

Po vykvašení nechám proběhnout cold crash (zhruba 2 dny) a přetočím do menší 18l kyvety( byo.com/article/transferring-beer-techniques/)

Zatím jsem s tímto postupem spokojený. Když kvasím spodně, kyvety se tak akorát vejdou do mojí skromné lednice. Fermentasaurus by se tam nevešel. Když kvasím svrchně, jednoduše přenesu kyvety tam, kde je vhodná teplota - sedmý schod :-).

Tož dej Bůh stěstí!
The following user(s) said Thank You: glottis

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022