Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
 • Page:
 • 1
 • 2

TOPIC: Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 20:39 #1

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104
Na stránkách Brülosophy je video s návodem, jak použít BeerSmith a Bru'n Water k úpravě vody vhodné pro požadovaný pivní styl.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 20:40 #2

Tak jsem se na to koukal a reknu ti, je to trochu zvraceny... jasne vsechno sedi a vypada jako ze skatulky, ale nema to ten point, protoze nakombinujes dve protichudny veci dokupy... tak prvne si zvolis profil vody, ktery chces co nejlepe napodobit podle nejake pivovarske lokality, ok to je supr a udelas to pridavlem soli celkem presne. Ale pak! Si vzpomenes, ze chces vlastne jiny pH vody na ruzny veci a tam naseres kyseliny, abys to zmenil, takze to zmenis a tim sis naprosto pohnul slozeni vody tak jak sis ji pracne vytvoril v predchozim kroku, protoze si trochu zapomina na tu chemii co s tim souvisi a to je, ze kyselina plus uhlicitany = jsem bez uhlicitanu :-). Jsou to proste dve ruzny veci, ktery by se dle meho nazoru nemeli jen tak zbesile michat. Bud si reknu: chci napodobit behem vareni takovou a makovou vodu a pak ji proste prijmu takova jaka je i s jejimi vlivy (i pH). Nebo se rozhodnu, ze chci mit tam a tam takove a makove pH a vodu pripravim az podle toho, protoze s autentickym vodnim profilem souvisi i autenticke pH a tak kombinace uplne ztraci point... kdyz jde o pH tak ho mas ladit vodou hned od zacatku a treba bys ani nepotreboval kyseliny :-). Proste chci jen upozornit na trochu nelogicky pristup k veci stylu: hele varit s mnichovskou vodou, ktera ale uz vlastne mnichovska neni :-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 21:01 #3

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104
Jelikož nejsem chemik ...

(z chemie si pamatuju jenom to, že se zásadně lije voda do kyseliny. nebo kyselina do vody? tak teď nevím, musím to jít hned vyzkoušet. ještěže už mám kyselinu mléčnou ode dneška doma)

... a ani zjednodušenou "vodní" problematiku jsem zatím úplně nepobral, takže v rychlosti jenom pár poznámek:

Mnohokrát se zdůrazňuje (asi ne v tom videu, ale v doprovodných textech), že profily měst jsou sice zajímavé, ale že by se neměly slepě používat. Už jenom proto, že je pravděpodobné, že místní sládci tu vodu nějak upravují. Což, myslím, říká i Palmer&spol v té jejich vodní bibli.
Lepší je používat obecnější profily (v Bru'n Water se nachází v tom seznamu dole), které reflektují barvu piva a důraz na jeho hořkost či sladovost. Opět podobně, jako to má Palmer.

Co se úpravy pH, použití různých minerálů/solí a kyseliny týká, můžeš do tabulky narvat skoro všechno, ale pokud vodu upravuješ nelogickým způsobem, tabulka tě varuje. Například v pohodě můžeš použít současně sádru a kyselinu, nicméně když použiješ řekněme sodu a kyselinu, objeví se varování (Avoid adding both acid and alkaline minerals to the mash).

Tabulka umí navíc rozlišovat mezi vodou na rmutování a na vyslazování včetně vlivu použitých sladů na pH díla...
Zatím nejsem bohužel schopen argumentovat na odbornější úrovni, ale snad se to dalším samostudiem (a doufejme, že snad i praxí) zlepší ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.
Last Edit: by grádyš.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 21:26 #4

Jo, já to nijak dopodrobna nesledoval, co všechno říkají. Je to ale tak na půl. Já jen chtěl upozornit na to, aby nevznikl nějaký paskvil v některých očích.

Je to otázka. Dneska určitě pivovary svojí vodu upravují poměrně hodně. Tady jde ale o to jestli chceš napodobit autetickou vodu, kterou místí používali stovky let a něvěděli co obsahuje, nebo jestli chceš udělat vodu, co používají pivovary teď a pak si právě asi ani nezaslouží žádné jméno, protože se složením nejedná o přirozenou vodu, ale o vodu upravenou uměle, což neodsuzuji. Jen mi přijde absurdní spojovat i když jen vzdáleně vodu s nějakou lokalitou, když už takové složení nemá ani zdaleka... Takže můj názor je, že pokud chce člověk autentický profil vody, musí ji nechat v tom složení, jak ji používali sládci, dřív než věděli co v ní vše je a tenkrít ji upravovali jen velmi málo.

Pokud chce podpořit konkrétně cokoliv čímkoliv, tak proti tomu vůbec nic nemám, ale už bych do toho nemotal složení vod podle lokalit ale vystavěl bych vodu komplet uměle. Je dobře, že ti ta tabulka chytře řekne aby nepřidával kyselinu i zásadu najednou, to jsem ani netušil. Nicméně nerozumím zcela tomu jaký to má přesně smysl pro varní vodu, protože tam by mělo jít o pH rmutu. Do něho se promítá obrovsky použité slady, což předpokládám, že ta Bruns tabulka nezohledňuje, nebo ano? Naopak si tedy myslím, že bere jednoduše metodiku kterou navrhl Palmer, skrze "optimální" barvu k alkalinitě, která je ale brutálně odhadová a přejde mi poměrně nesmyslné, takto precizně řešit složení vody, proto abych to nasypal do přístupu, který má obrovskou chybu a zdroj nepřesností.

Můj názor je ten, že si máš zvolit vodu (nějaký vhodný profil) a pak vypočítat vypočítat pH rmutu s tou vodou a odpovídajícími slady. Pokud ti vyjde jinde než chceš, tak pak můžeš upravit vodu, aby ale byla stále jakoby přírodní (tzn. pomocí minerálů), pokud to nejde tak pak teprve dle mého názoru přichází v úvahu kyseliny. Když to uděláš paradoxně takhle jak to dělají oni, tak můžeš dosáhnout nevhodného pH rmutu, protože si vůbec nezohlednil konkrétní slady a tak si taky kyselostí můžeš víc ublížit než pomoci.

Prostě kyseliny považuji až za poslední možnost, protože je to značně překombinované, nehledě na to, že se tady snažíme být asi papežštější než papež...

Takže bych doporučil začít uplně jinde než u vody, protože se tak snažíš vlastně ovlivnovat něco o čem nic nevíš (jakože sis to ještě nespočítal) :-) takže k tomu je práce Kaie Troestera braukaiser.com/documents/effect_of_water...grist_on_mash_pH.pdf

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 21:37 #5

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104
Ale jo, jak jsem už i psal - tabulka zohledňuje vliv použitých sladů na pH. Na to je ostatně kladen během celého procesu velký důraz. Ale nikoliv na pH varné vody, ale na pH díla.

Mám pocit, že oba mluvíme o tom stejném včetně toho, že autor nikterak nedoporučuje používání profilů vody jednotlivých měst. Ty jsou tam prostě pro zajímavost. Jak už jsem psal...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:01 #6

ja si sice s vodu hraju zatim jen tak 2, 3 mesice, ale dovolim si nadhodit jeste jednu vec - ono je to sice cely moc hezky tyhle tabulky a grafy (at uz model Kaie Troestera zalozenej na vyctu sladu, nebo jeho model, kterej na to jde pres barvu a nebo uplne ten nejjednodussi Palmeruv pristup), ale furt by se melo brat v potaz, ze za tim stojej jen nejaky regresni modely, empiricky odhadnuty formule...a chyba odhadu tam proste nejaka je...

a navic je jasny, ze garbage in-garbage out...obsah fosfatu ve sladu, stejne jako zastoupeni iontu ve vode se bude pohybovat taky v nejakejch intervalech, takze jedno s druhym a model hodi pH, ktery (a ted placnu) bude o pul stupne jiny nez to realny...konec koncu i Kaiuv model pres vycet sladu dava treba i o 0.25 pH jinej vysledek nez jeho model zalozenej na barve....

ja si koupil na mereni pH papirky s rozlisenim 0.15-0.2 a vypocteny vs. zmereny pH bylo pokazdy jinde (odchylka od vypoctu i 0.6 pH - pokud se tohle tvrzeni da brat vubec vazne vzhledem k tomu, ze ty papirky jsou nepresny a ja barvoslepej:-) )

a co tim vlastne chci rict? zatim jsem dospel k nazoru, ze:
-upravu pomoci varnich soli je dobry provadet v nejakejch rozumnejch mezich na zaklade vypoctu - zamerit se na rezidualni alkalitu a sulfate/chloride ratio...proste varni soli nasypat do vody/dila a priori...
-a po kyseline sahnout az v okamzik, kdy zmerim realny pH (treba pH rmutu za 5/10 minut po vystirce) a to neni zrovna takovy, jaky bych si predstavoval....zkratka kyselinu pouzit az operativne ke korekci realne zmereny hodnoty pH...

vyzaduje to ale dobrej pH metr, zadny lakmusovy papirky...no uz se po nakym koukam:-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Last Edit: by 3nohejjelen.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:06 #7

Tak jo sorry, já znal asi nějakou dřívější verzi toho Bruns water, kde to nebylo. Teď koukam, že to tam maj zpracovaný podle Troestera :-)

Nicméně pořád to nemění nic na tom, že si myslím, že lít do vody kyselinu na srovnání pH je blbost, když to můžeš srovnat solema, který tam stejně daváš. Nehledě na to, že existuje i kyselý slad, přímo pro to určený a myslím, že vhodnější.

Navíc mám přirozenou nedůvěru k něčemu do čeho nevidim, což je zrovna tenhle program. Je škoda, že když někdo něco takovýho udělá, že k tomu nezveřejní článek o tom jak to pracuje. Nemyslim ty obecný řeči, který tam jsou. Myslim ty chemický výpočty, vyvolávalo by to aspon serioznější vědecký dojem :-) stejně ty věci ten člověk nevymyslel, ale vzal od jiných a použil :-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:08 #8

To jsem chtěl zrovna taky dodat a tys mi sebral myšlenku :-) že smysluplný vidím přidávání kyselin a tak brutální řešení pouze pokud máš doma pH metr :-) jinak je to jak se říká s kladivem na komára :-D
The following user(s) said Thank You: 3nohejjelen

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:23 #9

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104

3nohejjelen wrote: vyzaduje to ale dobrej pH metr, zadny lakmusovy papirky...no uz se po nakym koukam:-)


Troufal bych si tvrdit, že hledáš něco takového :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:26 #10

Jo hošku... to je hezká hračka :-) prozatím ale mám jiný priority a myslim, že na tomhle to uplně nestojí a nepadá, ale jednou kdoví :-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 03 Nov 2016 23:54 #11

odhad jsi to dobre - pHep 5 se mi libi:-)...ale pak jsem si zacal rikat, jestli by nebylo praktictejsi poridit nejakej s externim cidlem (dela treba Milwaukee)....na Instagramu litaciho Falkona jsem zaroven zahlid tenhle www.instagram.com/p/BJCyVnDB99l/ , coz je asi www.mall.cz/ph-metry/voltcraft-ph-100-atc ...tak si ted rikam, kdyz to pouziva Falkon, tak ze by to mohla bejt dobra volba...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Last Edit: by 3nohejjelen.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 04 Nov 2016 00:07 #12

no hoši vaše starosti bych chtěl mít... já první potřebuju aspon koupit hrnec, abych mohl zas začít vařit :-( to už jsem si v Česku vybudoval pohodlnou technologii a ted tady můžu začít na novo :-D

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 04 Nov 2016 08:47 #13

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104

3nohejjelen wrote: odhad jsi to dobre - pHep 5 se mi libi:-)...ale pak jsem si zacal rikat, jestli by nebylo praktictejsi poridit nejakej s externim cidlem (dela treba Milwaukee)....na Instagramu litaciho Falkona jsem zaroven zahlid tenhle www.instagram.com/p/BJCyVnDB99l/ , coz je asi www.mall.cz/ph-metry/voltcraft-ph-100-atc ...tak si ted rikam, kdyz to pouziva Falkon, tak ze by to mohla bejt dobra volba...Já jsem dal na doporučení zkušenějších :) www.theelectricbrewery.com/Hanna-Phep-5-pH-meter-model-HI-98128
The following user(s) said Thank You: 3nohejjelen

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 26 Jan 2017 12:01 #14

Pustil jsem se taky do zkoumání vlastní vody a přemýšlení, zda bych ji neměl nějak upravovat. Něco jsem si načetl u Palmera a zkouším Brun Water. Může mi někdo zkušený potvrdit následující (nerad bych udělal chybu v jednom z hlavních parametrů):

Z rozboru vody vím, že mám KNK4.5 = 2.6mmol/l a pH=7.2 Je správně, když budu brát (v jednotkách dle Palmera) Bicarbonate = 158ppm ?

Pokud je to jinak tak prosím o vysvětlení.
Dík

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 26 Jan 2017 12:08 #15

JImram wrote: Pustil jsem se taky do zkoumání vlastní vody a přemýšlení, zda bych ji neměl nějak upravovat. Něco jsem si načetl u Palmera a zkouším Brun Water. Může mi někdo zkušený potvrdit následující (nerad bych udělal chybu v jednom z hlavních parametrů):

Z rozboru vody vím, že mám KNK4.5 = 2.6mmol/l a pH=7.2 Je správně, když budu brát (v jednotkách dle Palmera) Bicarbonate = 158ppm ?

Pokud je to jinak tak prosím o vysvětlení.
Dík


Ahoj,

ano, máš to správně....
KNK4.5=2.6mmol/L => HCO3- (bicarbonate) = 61*2.6=158mg/L = 158ppm
The following user(s) said Thank You: JImram

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 13 Jun 2017 10:23 #16

 • tomik
 • tomik's Avatar
 • Away
 • Junior Member
 • Junior Member
 • Posts: 35
 • Thank you received: 14
Ahoj,
a co úprava vyslazovací vody? Na webu jsem našel dost názorů, že to v domácích podmínkách není potřeba (pokud se nodostanu někam pod 1.012), někdo upravuje pH kyselinou mléčnou. Já zatím neupravuji ani vystírací vodu (používam kyselý slad a pH mám v pořádku).

Díky
T

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 13 Jun 2017 10:33 #17

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104

tomik wrote: Ahoj,
a co úprava vyslazovací vody? Na webu jsem našel dost názorů, že to v domácích podmínkách není potřeba (pokud se nodostanu někam pod 1.012), někdo upravuje pH kyselinou mléčnou. Já zatím neupravuji ani vystírací vodu (používam kyselý slad a pH mám v pořádku).

Díky
T


Já upravuji jak vystírací, tak vyslazovací vodu. Já ale vodu řeším „z gruntu“, tj. jako základ beru RO vodu, do které dosypu minerální soli podle vařeného pivního stylu a pH upravím kyselinou mléčnou.

Mám ale pocit, že ty řešíš jenom pH, ne? Pokud to nebudeš vyloženě přehánět s vyslazováním, tak bych řekl, že upravovat pH vyslazovací vody nezbytné není :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 13 Jun 2017 11:48 #18

 • tomik
 • tomik's Avatar
 • Away
 • Junior Member
 • Junior Member
 • Posts: 35
 • Thank you received: 14
Přesně tak, jen vyslazovací. Nad komplexní úpravou vody jsem taky přemýšlel. Voda u nás je hodně tvrdá a podle vyjádření vodáren jí míchají z různých zdrojů dle potřeby. Takže asi jediný řešení by bylo použí taky RO. Jakou máš?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 13 Jun 2017 12:28 #19

 • grádyš
 • grádyš's Avatar Topic Author
 • Online
 • Administrator
 • Administrator
 • Posts: 611
 • Karma: 21
 • Thank you received: 104
The following user(s) said Thank You: tomik

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Beauty is in the eye of the beer holder.

Úprava vody s pomocí BeerSmith a Bru'n Water 31 Dec 2017 04:49 #20

Ahoj,
pokud použiješ vodu z RO, jaké přesně přidáváš minerální soli? Je na to někde nějaká tabulka nebo chytrej článek? Dík.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Page:
 • 1
 • 2
Moderators: novotny.petrJersey
Powered by Forum

User Profile

Advertisement

Next Events

24 Feb 2018 9:30 - 20:00
Biela Vrana 2018
10 Mar 2018 8:00 - 17:00
Kostelecké chmelovárek
Sokolovna v Kostelci u Holešova
24 Mar 2018
Prague Homebrewing Competition
14 Apr 2018
Litomyšlský korbel
Minipivovar Veselka
21 Apr 2018 9:00 - 20:00
6-th Bulgarian homebrew competition

New Places

Latest Ads

New Reviews

 • Vzhled: Lehce zakalené, zlatavé, vysoká hustá pěna, která po chvíli ...

  · PETKOVAR Hefeweizen · 1 months ago
 • Opravdu výborné pivo. Nechal jsem si ho až  ke stromečku.

  · Dlouhý zimní večery #2 · 1 months ago
 • Krásně voní, koření cítit i v chuti ale nepřebíjí chuť ...

  · Navoněný kapřík · 1 months ago
 • Vzhled:šťáva z kompotu,pěna celkem rychle opadá Vůně:i přes lehkou rýmu je ...

  · NEBULA · 1 months ago
 • Vzhled:černé jak bota,nahnědlá pěna Vůně:káva Chuť: čokoláda,lehce trpké,vyšší říz Celkový dojem:slušný stout k ...

  · Black Xmas · 2 months ago

New Comments

 • KoJaKCZE said More
  Pájení se není vůbec potřeba bát. Dělal jsem to... 7.2.2018
 • DÍRA said More
  Bergland jsem pájel taky (někilik přírub) a v... 3.2.2018
 • moilec vailea said More
  What´s Up!!!!!!!! 12.1.2018
 • Drone said More
  U nás v práci( ACO Industries Přibyslav-pro tebe... 10.1.2018
 • KoJaKCZE said More
  Já jsem příruby na svých Bergland hrncích pájel... 8.1.2018