file Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni

• Boylucky
  • Boylucky's Avatar Topic Author
  • New Member
  • New Member
More
09 May 2020 15:09 #1 by Boylucky
Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni was created by Boylucky
Zdravim... chtel bych se zeptat na vase zkusenosti a nazory na kyvety. Jestli je pouzivate a jaky mate zkusenosti. Uvazuju ze bych taky aspon jednu poridil. Chtel bych to vyuzit na sekundarni kvaseni a nasledne lezeni piva. Videl jsem na bahnik.czbahnik.cz ze jde na kyvetu nasadit rovnou i pipa. To se mi celkem libi. Dal bych do kyvety pivo na sekundarni kvaseni a nasledne lezeni a pak bych z ni pivo rovnou cepoval. Mate s takovouhle variantou nekdo zkusenosti? Zajimalo by me zda by slo napr. do 19 litrove kyvety dat treba 15 litru piva a nechat natlakovat pri sekundarnim kvaseni a nasledne bez pouziti doplnovani dalsiho CO2 do kyvety, pivo z kyvety prubezne vytacet. Chapu ze by se snizoval tlak v kyvete ale jestli by se tak dalo vytocit temer vsechno pivo. Moc se v tom nevyznam tak proto se tak blbe ptam jestli s tim nemate nekdo zkusenost a neporadili byste. Diky.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
10 May 2020 09:11 #2 by pavelburian
Replied by pavelburian on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
Ahoj i já mám tuhle otázku..snad někdo poradí

More
13 May 2020 08:48 #3 by Davis
Replied by Davis on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
Obávám se, že bez tlačného media se neobejdeš ( CO2, Biogon, vzduch ) pokud chceš pivo stejné kvality od prvního do posledního. Na to ti nepomůže ani kompenzátor, abys na začátku netlačil jenom pěnu a ve finále "větráka", kdybys spoléhal jenom na CO2 vzniklé sekundárním kvašením. Dokážu si představit, že po primáru přetočím do kyvety, přidám potřebné množství dextrózy pro požadované nasycení, zavýčkuju a nechám při určité teplotě nasytit. Ale pivu ven musíš pomoct, a už vůbec nemluvím o stáčení protitlakem do láhví. Kyvetu používám k nucenému sycení (ležení). Něco vytočím, něco dám do láhví, ale to pak máte tlakovku, regulátor, stáčečku, naražeče, hadičky.... .:(

• Boylucky
  • Boylucky's Avatar Topic Author
  • New Member
  • New Member
More
15 May 2020 10:13 #4 by Boylucky
Replied by Boylucky on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
@Davis - Díky moc za info. Asi teda pro zatím zůstanu u lahvování do plastu a skla. Je toho hodně co by se muselo vše nakoupit jak píšeš. Tak třeba tohle téma přijde na řadu někdy později.

Díky a měj se.

More
10 Nov 2020 22:49 #5 by Elbouda
Replied by Elbouda on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
Pokud to s vařením myslíš vážně, pak u kyvet a ostatních souvisejících popriet stejně skončíš :-)

More
12 Nov 2020 15:05 #6 by funky
Replied by funky on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
Fází lahvování jsem si taky prošel a velice rychle jsem přešel na kyvety. Je to méně pracné, než umývat a skladovat sklo a PET lahve.

More
12 Jul 2021 08:20 #7 by mira.mira
Replied by mira.mira on topic Kyveta na sekundarni kvaseni a lezeni
Ahoj,chci se zeptat na plnění kyvety z ležáckého tanku. Natlakuji kyvetu na stejný tlak jako v tanku a chci přepouštět pivo. Co použít na upouštění tlaku. U kegu používám narážecí hlavu a upouštím autoventilkem. S kyvetou nemám zatím žádnou zkušenost. Díky.Mira

More
12 Jul 2021 20:06 #8 by Davis
Většina kyvet má pojistný ventil kterým se dá upouštět tlak (podobně jako autoventilkem). Pokud bys chtěl zachovat podobný tlak jako v tanku ( při rovnosti tlaku nic nepřetáhneš) po celou dobu stahování, můžeš použít hradící ventil na naražeči na výstupu nebo něco takového www.bahnik.cz/hradici-ventil-blowtie-2-sada-ball-lock-p2228/ nebo www.bahnik.cz/hradici-ventil-blowtie-sada-ball-lock-p2135/ . Nastavený tlak musí být vždy o něco nižší než máš v tanku, ale po transferu piva do kyvety můžeš dotlačit CO2 na požadovaný tlak.

More
13 Jul 2021 10:05 #9 by mira.mira
Díky za odpověď. Takže jestli to chápu správně, tak na hradícím ventilu nastavím o např. 0,1 baru méně, než je v ležáckém tanku a kyveta se mi bude pomalu plnit. Těsně před naplněním celého obsahu kyvety tlak zvednu na tlak v tanku a mám staženo protitlakem. (popř. samozřejmě kyvetu dotlačím .

More
13 Jul 2021 20:33 #10 by Davis
Nevím jestli rozdíl jedné desetiny baru bude dostatečný a asi to budeš muset
v průběhu stáčení upravovat, to je třeba vyzkoušet. Určitě hodně pomůže, když bude kyveta níž než dno tanku, ale nevím jestli je to v tvém případě technicky možné. Ano v podstatě stáčíš protitlakem tak jak jsi zvyklí.

More
03 Feb 2022 05:46 #11 by mira.mira
zdravím, mám ještě jeden dotaz. Máte někdo zkušenost při nuceném sycení jak dlouho bude trvat nasycení piva, řekněme na 1 bar, když nastavím tlak na bombě, řekněme na bary 2. Teplota cca 5 °C.

More
03 Feb 2022 20:12 #12 by Davis
Dlouho.Pokud bude kyveta stát, tak malou plochou na hladině se bude CO2 vstřebávat velice pomalu. Nejlepší je tomu trochu pomoci metodou "force". Položit kyvetu na bok, ať je plocha větší a hýbat s ní. Je to rychlé, po několika hodinách zkontroluješ a případně dofoukneš nebo kdybys to přepískl, tak ufoukneš. Na Youtube je spousta videí v angličtině. Z českých tam najdeš možná něco od Grádyše a Jerseyho.

More
04 Feb 2022 15:21 #13 by mira.mira
No to je mi celkem jasný, ale budu ležet spíš v sudu 50 l a nechce se mi s pivem třepat. Dlouho mi nevadí, šlo mi spíše o ten časový údaj.

More
04 Feb 2022 20:15 #14 by Davis
Nevím, jestli se na toto dá přesněji odpovědět. Ovlivňuje to spousta věcí, plocha hladiny, tvar nádoby, množství piva (poměr pivo/plyn ).

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

• Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022
  • Bystričan said More