lightbulb Výpočtová poradna

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
14 Sep 2016 06:00 #1 by novotny.petr
Výpočtová poradna was created by novotny.petr
Nevíte si rady s výpočty, potřebujete zkontrolovat váš recept a výpočty, nebo chcete jen vědět něco nového, či zkontrolovat vaši tabulku... pak je toto téma zrovna pro Vás.

Poněvadž se cítím ve výpočtech poměrně silný v kramflecích, rád vám nabídnu svou pomocnou ruku.
The following user(s) said Thank You: strasak, Jersey, mireko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
16 Sep 2016 12:24 #2 by FERENC
Replied by FERENC on topic Výpočtová poradna
Ahoj Petře,
tak Ti dám první úkol, spíše kontrolu. Mrkni na facebook stránky Domácí pivo - Homebrewing, tam jsem dal soubor Výpočet SRM_EBC_FERRA.xlsx · verze 2 pro výpočet Barvy EBC , SRM. Jestli je to ok a nematu tím další domovarníky.
Díky Ferra

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
16 Sep 2016 16:06 #3 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
Zrovna do toho čučím... Mám k tomu dvě věci :-) Vzorec pro MCU je udělám pro SRM a ty dosazuješ EBC (EBC=1.97 * SRM), tudíž ti MCU vychází cca dvojnásobné, než má být...

Libry a gallony asi nikoho nezajímají, tudíž co takhle pro MCU využít mnou uravený vzorec pro EBC, kg a L? :-)

MCU=4,236*m(kg)*EBC/VM (aneb trochu ochutnávka z Pivařky)

VM... objem mladiny

a pak EBC=2,9396*MCU^0,6859....

konečný výsledek tvého příkladu by tak správně měl být cca 16,6 EBC.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Sep 2016 17:33 #4 by rotoman
Replied by rotoman on topic Výpočtová poradna
Ahoj, prosím radu na množství chmele.

Vařím na základě doporučeného receptu něco jako svrchně kvašený ležák. (3 slady Mnichov, Vídeň, Plzeň) Vařím cca 18l sladiny a po chmelovaru 90 min zbývá 15l mladiny. Mám v plánu chmelit Magnum (11,3%) v úvodu a po 30 min přidat ŽPČ (2,6%) a pár minut před koncem další díl ŽPČ.
Celé kvasím balíčkem 11g Nottingham od Danstaru.

Jaké množství chmelu přidat?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
30 Sep 2016 18:38 #5 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
No to záleží, jak to chceš mít hořké :-).

Jestli tedy jako ležák, takže kolem 40 IBU třeba, tak by pro tebe mělo fungovat např. 15 g Magnum 60 min, 20 g ŽPČ 30 min, 30 g ŽPČ 5 min.

Záleží však taky na tom jak dlouhý plánuješ chmelovar a jaké má být síla piva. Taky jak moc chceš mít aroma po červenáku atd, protože kombinací je mnoho...

Kdybys chtěl fundovanější odpověď tedy jak to spočítat nebudu to tady rozepisovat, protože vše najdeš tady na mám blogu diversity-pivo.blogspot.com/2016/01/proces-2-dil-chmelovar.html
The following user(s) said Thank You: rotoman

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Mar 2017 10:23 - 21 Mar 2017 14:56 #6 by Henry
Replied by Henry on topic Výpočtová poradna
Dobrý den Petře,
motán se momentálně kolem výpočtu alkoholu v pivě a jsem tak trochu zmatený co je vlastně správně. V různých fórech jsem našel vzoreček pro výp. alk.((1060-1032)/7,45)+0,2)=3,96%, a provedl jsem výpočet podlé vších vzorečků z vašich stránek ABV=FG x ABW/0,791 a vyšlo mi 6,1%, tak teď nevím zda se jedná o stejný výpočet, nebo to jsou jiná procenta, zda nemíchám hrušky s jabkama? (naměřené BXi=15, BXf=8) Spíše bych se klonil k těm 6,1%, podle toho jak se mi z toho piva motá hlava.
Předem děkuji za objasnění
Henry
Last edit: 21 Mar 2017 14:56 by Henry.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
21 Mar 2017 15:03 #7 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
Pro hustoty je dobré použít např. ABV=133*(OG-FG)=133*(1,060-1,032)=3,7 %. Takže to je blízko tomu prvnímu, v druhém případě jsi asi udělal nějakou chybu.

Problém bude ale asi pravděpodobně hlavně v tom, že se mi nezdá ta hodnota 1,032, to bych si typnul, že je Brix Bxf před korekcí, že?

Do tohoto vzorce se musí dosazovat až po korekci, tam bude asi rozdíl, proč to vychází jinak.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
22 Mar 2017 08:47 #8 by Henry
Replied by Henry on topic Výpočtová poradna
Ano to máš pravdu ve druhém případě jsem použil BXf z refraktometru bez korekce (ještě se v těch pojmech trochu ztrácím, ale postupně tomu přicházím na kloub) Mám pouze refraktometr, tak že neznám jeho konverzní faktor. Pro výpočet Re, ABW a FG jsem použil to co jsem naměřil refrak. na začátku 15°BX a na konci 8°BX, tak jak to máš ty na blogu z toho mi vyjde ABV=6,1%:
(Příklad
Mladina změřená refraktometrem měla 14 °Bx (po korekci konvezním faktorem) a po kvašení jsme naměřeli 7 °Bx (taktéž po konverzi). Jaké to odpovídá konečné hustotě a zdánlivému extraktu?

Tak že pokud použiji tvůj vzorečel ( ABV=133*(OG-FG)=133*(1,060-1,032)=3,7 %) a místo 1,032 dám korigovanou hodnotu 1,019, tak mi vyjde 5,45% alkoholu což už se mi zdá reálné.
Teď ještě pokud dovolíš otázka:
Ty dvě hodnoty 6,1 a 5,45 to je teoreticky to samo, akorát, že tam není zahrnutý konverzní faktor refr.?

Diky moc za tvůj čas
Henry

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
22 Mar 2017 12:17 #9 by Dominik
Replied by Dominik on topic Výpočtová poradna
Ahoj, já mám dotaz k hodnotě 0,2, která se přičítá při výpočtu alkoholu. Občas vídám i hodnoty 0,3, či 0,5. Tyto hodnoty se odvíjí od přidaného množství dextrosy?
Je možné nějak odhadnout o kolik se zvýší alkohol v pivu, když se místo 3g/0,5L dextrosy přidá 6g/0,5L dextrosy? Na dokvašení ponecháno 10 dní při 18°C.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
22 Mar 2017 17:59 #10 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
No nevim jak to pocitas ale po korokci by to melo byt 1.015, abys neudelal chybu muzes kontrolovat podle kalkulacky co Martin implementoval tady na mape v sekci Nastroje. Tam je i moje kolonka ;-)

Kdyz to dosadis do vzorekcku ABV=133*(OG-FG)=133*(1.060-1.015)=6.0 % coz je v podstate to same.

Jinak k tomu konverznimu faktoru. Mel by sis ho rozhodne zmerit, treba si od nekoho pujci na chvilku hustomer, protoze bez toho faktoru je refraktometr uplne k nicemu, protoze muzes merit uplny blbosti, ale taky nemusis. Nekdo ma faktor treba i 1.1 a to pak treba zmeris 15 Bx a ono je to 15/1.1=13.6 Bx, coz uz je teda safra rozdil... muzes byt taky stastlivec jako ja a mit fakto 1.00 ale na to se nemuzes spolehat, to je treba zjistit.
The following user(s) said Thank You: Henry

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
22 Mar 2017 18:01 #11 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
Ano, odviji se to od mnozstvi pridaneho cukru a ano je to mozne odhadnout (pro 6 g/L dextrozy je to cca 0.35 % navic). Kdyz vydrzis jeste dva tydny, kup si Pivarku a tam najdes primo na to vzorce a to nejen pro dextrozu, ale i pro dalsi cukry.
The following user(s) said Thank You: Dominik

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
27 Mar 2017 20:32 #12 by narab
Replied by narab on topic Výpočtová poradna
Zdravím Petře,chtěl jsem se jen zeptat zda kromě výpočtů existuje nějaká stanovena konstanta pro určení rozdíl várna- laboratoř.Někde se uvádí 15 % a někde zas 4,5%děkuji

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
27 Mar 2017 20:51 #13 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
tento rozdil neni zadna konstanta, a proto si musi kazdy urcit svou. To je taky duvod proc jsou k nalezeni ruzne hodnoty. Zavisi na mnoha vecech od vybaveni az po hrubost srotovani. Pri stejnem vybaveni a postupech je priblizne konstantni. Proto pokud chces dosahovat dobre planovanych hodnot sily piva a dobre vypocitat hmotnost potrebneho sypani, musis si ji urcit vypoctem z tvych vlastnich varek.

Ja osobne tento rozdil laborator varna nerad pouzivam, protoze je to trochu nepresne a hlavne vetsinou vychazi z knihy Franty Machace, kde je to uvedeno spatne a neuniverzalne. Kdyz se chce vyuzivat tento pristup a varime z vice ruznych sladu musime zacit uvazovat extraktivitu kazdeho sladu a to se v tom zakladnim pristupu nedela a proto to neni uplne vhodne. Mnohem radsi mam jasne definovane hodnoty jako je vyteznost a pripadne efektivita, ktere pak za prve davaji opravdovi smysl a za druhe jsou mnohem lepe konstantni a tak lepe slouzi.

Vsechny tyto veci jsou podrobneji popsany v Pivarce, ktera vyjde pristi tyden - vcetne prikladu a nomogramu pro ty co nemaji radi vypocty :-)
The following user(s) said Thank You: narab

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Nov 2017 15:35 #14 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Výpočtová poradna
Zdravím mám trochu problém z výpočtem pro chmelovar. Jersey dělá ve videu výpočet pro 20 litrů a vyjde mu nakonec IBU cca 38 . Já dám do tabulky to samé , ale pro 150 l a poměrove zvýším dávky chmele 7,5 x ale jinak vše nechávám stejné , časy , druh chmele i teplotu ale vychází mi IBU nějakejch 70 . Můžu uvažovat tak že při dvojnásobném množství vody musím dát také dvojnásobné množstbví chmele aby mi zůstalo IBO stejné tzn jestliže je nějaká dávka při 20 l tak pro 150l musí být 7,5 x větší ? nebo to takto nelze říci a opravdu se mám držet výpočtu i kdy to je nelogické . Díky moc, budu vařit , chtěl jsme na to jít trochu odborněji a teď jsme zmaten :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
More
30 Nov 2017 15:50 - 01 Dec 2017 08:28 #15 by grádyš
Replied by grádyš on topic Výpočtová poradna

Prichoďko wrote: Zdravím mám trochu problém z výpočtem pro chmelovar. Jersey dělá ve videu výpočet pro 20 litrů a vyjde mu nakonec IBU cca 38 . Já dám do tabulky to samé , ale pro 150 l a poměrove zvýším dávky chmele 7,5 x ale jinak vše nechávám stejné , časy , druh chmele i teplotu ale vychází mi IBU nějakejch 70 . Můžu uvažovat tak že při dvojnásobném množství vody musím dát také dvojnásobné množstbví chmele aby mi zůstalo IBO stejné tzn jestliže je nějaká dávka při 20 l tak pro 150l musí být 7,5 x větší ? nebo to takto nelze říci a opravdu se mám držet výpočtu i kdy to je nelogické . Díky moc, budu vařit , chtěl jsme na to jít trochu odborněji a teď jsme zmaten :)


Já tedy nevím, jak zněl původní recept, ale tady máš ve výpočtu IBU zadané nějaké nesmysly. Kontroloval sis výslednou tabulku a graf?

Hodně chmelíš do FWH (už to se mi nezdá), přičemž máš u FWH všude vyplněnou teplotu 100°C. To také nedává smysl.


Attachments:
Last edit: 01 Dec 2017 08:28 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Nov 2017 15:54 - 30 Nov 2017 18:57 #16 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Výpočtová poradna
Už je to jasné vše funguje perfektně akorát se nesmí opravovat , musí se vždy před zadáním dát SMAZAT SCHEMA VÝPOČTU, zřejmě si to něco z tabulky vždycky pamatuje a spočítá to blbosti , když to udělám tak když potom zadám 20 litrů a k tomu pom,ěrivě pro 150 l tak to ukáže IBU vždy v přesném poměru větší takže vše Ok , moc děkuju .
Last edit: 30 Nov 2017 18:57 by Prichoďko. Reason: změna názoru :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • grádyš
  • grádyš's Avatar
  • Away
  • Administrator
  • Administrator
More
30 Nov 2017 16:13 #17 by grádyš
Replied by grádyš on topic Výpočtová poradna
Nevím, o jakém videu je řeč.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Nov 2017 18:30 #18 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Výpočtová poradna


čas 4,36 tam jersey popúisuje jak zadávat do výpočtové tabulky a když to udělám úplně stejně ale pro 150 l tzn 7,5 x víc tak mi vyjde 2 x vyšší hodnota hořkosti proto jsme se ptal - viz předchozí dotaz čím je to způsobeno .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
30 Nov 2017 18:33 #19 by Prichoďko
Replied by Prichoďko on topic Výpočtová poradna
a můžu poprosti co je FWH , chmelim klasicky při chmelovaru na začátku potom v 45 minutě a potom 10 minut před koncem a to vše za varu . moc díky.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • novotny.petr
  • novotny.petr's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Moderator
  • Moderator
More
30 Nov 2017 21:48 #20 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Výpočtová poradna
Tvuj problem je v tom, ze to zadavas do FWH misto do chmelovaru. FWH je chmeleni pred zacatkem varu do sladiny (First Wort Hop), proto ani nedava smysl, ze pro nej mas zapsano 100 C. Vsechno to musis zadavat do karty Chmelovar (stejne jako Jirka/Jersey), pak ti to bude vychazet stejne jako jemu :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petr

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022