Já použil u Zebry na studené chmelení dával 30 g na 10 l, přičemž cílem bylo výrazné chmelové aroma, což se, řekl bych podařilo. Řekl bych, že pro nějaký jemněji chmelený ejl by mohlo stačit tak 10 g / 10 l, to moje je spíš na úrovni IPA. 3 g / 20 l mi přijde dost málo.
Co se týče stáčení, když se to nechá 2 dny - týden na kvasnicích, nic se nestane. Nevýhoda je, že se trocha látek z chmele nachytá do kalu. Ale myslím si, že to není tak zásadní ztráta. Jinak ten chmel buď klesne nebo se bude držet na hladině, takže se dá přidat volně a pak opatrně stáčet, případně to brát ještě přes nějaké sítko, možná čistou punčochu na konec hadice. (Nezkoušel jsem.)
Co se sycení týče, je velmi těžké stočit ve správný okamžik, aby se pivo dosytilo samo. Po skončení bouřlivého kvašení je myslím už pozdě. Takže bys musel chmelit do rozkvašeného piva, přičemž by ti chmel vynášela pěna apod. Takže buď musíš použít docukrovat, případně si můžeš při vaření odlít trochu mladiny a přidat pak nezkvašenou mladinu. (Když to vezmeš z chmelovaru do zavařovačky vypláchlé horkou vodou, tak to bude víceméně sterilní, i když já to radši uchovávám ještě v lednici.)
ProstrednyHrot wrote: Neviem co myslis pod nucenim plnenim, ale ked stocis budes musiet pridat cukor, lebo po 14 dnoch ti ziaden zbytokovy nezostane.
Zůstane ho docela dost, klidně i třetina potřebného množství, záleží hodně na teplotě. Je potřeba s tím počítat. Já použil kalkulačku na
www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
(jen pozor na výběr jednotek). Něco tedy vyprchá při stáčení, záleží, jestli to teče z výšky nebo má člověk hadici až ke dnu. Při použití nezkvašené mladiny si člověk snadno dopočítá potřebný objem.