file Množství vody pro vystírání a vyslazování

More
18 Nov 2022 23:06 #21 by johny
Ahoj, chci se zeptat. Když použiji pro výpočet vody postup z Petrova příspěvku (5. příspěvku shora), předpokládám, že k vyslazovací vodě mám připočíst ještě odpozorované množství, které se mi odpaří při chmelovaru, je to tak? Alespoň mi to přijde logické. A ještě se chci zeptat na jinou věc. Když bych po chmelovaru a stočení do kvasné nádoby zjistil, že mám méně litrů, než mělo být (tzn. se více odpařilo) a hustota je větší, mohu rozdíl dolít převařenou vychladlou vodou?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
20 Nov 2022 18:04 #22 by tklmkn
V tom příspěvku Petr Novotný píše o 25l sladiny, takže ano, pokud chceš 25l mladiny, tak musíš k vyslazovací vodě přičíst odpar a ztrátu v kalech a chmelu.
A doředit mladinu převařenou vychlazenou vodou určitě lze.
The following user(s) said Thank You: johny

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Nov 2022 10:25 #23 by johny
Ahoj, děkuju za odpověď. Takže ztráta ze sladu by už měla být započítána v tom postupu, tj. cca 1l/kg a jak mám započítat ztrátu na kaly a chmel? Je na to taky nějaký orientační výpočet?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Nov 2022 15:34 #24 by tklmkn
Orientační výpočet na ztráty není, to záleží na čem/jak vaříš.
Pro začátek zkus počítat se ztrátou 1l/kg mláta, odpar 3l/hod. a ztráty v kalech a chmelu 1l. Pak si při vaření změř objem sladiny, objem po chmelovaru a objem mladiny, a z toho si pak zpřesníš ztráty pro další vaření.
Pro představu - při mé poslední várce 26l mladiny jsem měl ztráty: mláto 1.05l/kg, odpar 3.9l/hod., chmel a kaly 0.7l. Vařím v hrncích na indukci.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Nov 2022 23:32 #25 by johny
Dekuju za doplnění, ten odpar už mam vypozorovany, vařím v all in one hrnci a chmelovar jedu na max výkon, takže mam stabilně 5l ztratu během 60min, ale s tím zbytkem (hlavně ztráty u chmelu jsem si nevedel rady. Hodně experimentuju s recepty a hlavně chmely a někdy dám na 25l piva 60g chmele a jindy třeba 200g, když chmelim do whirlpoolu. Každopádně o víkendu to vyzkousim👍

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022