file Opat kysle pivo :(

  • forrest
  • forrest's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
18 Feb 2017 10:19 - 18 Feb 2017 10:22 #1 by forrest
Opat kysle pivo :( was created by forrest
Zdravim Vas pani,

pred 2,5 tyzdnami som spravil pivo opat podla navodu od Jerseyho.

Pri prvej varke boli kysle len niektore piva vo flasiach. Pri druhej varke vsetky. A teraz, pri tretej varke, to iste..

Naozaj uz neviem comu to mam pripisat. Vsetky nadoby, naberacky, lyzicky, flase som dezinfikoval 2x. Pouzil som SAVO original, vzdy som poriadne vyplachol teplou a potom studenou vodou. Vsetky premenne ktore by mohli zapricinit kysle pivo od hygieny a neviem coho som sa pokusil odstranit. Takisto aj prisady boli pouzite vsetky nove --> okrem cukru, ktory pouzivam od zaciatku na 2 fermentaciu vo flasiach.

Postup varenia:
Jerseyho psenicne pivo
kvasinky hydratovane cca 30-40 minut v prevarenej a vychladenej vode
tyzden kvasenia pri teplote od 19-21 ( kvasenie bolo naozaj burlive - bolo to prvykrat co som take mal, vzduch kvasnou zatkou prechadzal asi 2x za sekundu pri tom najburlivejsom kvaseni po cca 8 hodinach kvasenia ). Ciernu penu som zbieral
po tyzdni stocene do pivovych flias od Bernarda s patentnym uzaverom + plastovych flias ( 2x dezinfekcia SAVOm ) a pridany cukor
4 dni nechane v teplote kvasenia ( nasytenie bolo OK podla tvrdosti petiek )
par dni ponechane v chladnicke a ochutnavka -> prva ochutnavka - OK, kyslost nebolo az tak citit.
po dalsich dnoch - kazde pivo - kysle...

Mam pocit, ze cim dlhsie to pivo mam odlozene , tym viac na kyslosti nabera..

Neviete cim by to mohlo byt ? Moze to byt tym cukrom ? To je naozaj posledna vec ktora je pri varkach stale rovnaka. Alebo som uz fakt taky neschopny ze nedokazem vydezinfikovat poriadne naradie ktore pri vareni pouzivam vratane flias ? :)

PS : robim varky cca 13-14 l , viac mi neutiahne sporak pri chmelovare a var nie je burlivy, skor sa to ...povarieva

Za akukolvek radu Vam budem vdacny.
Last edit: 18 Feb 2017 10:22 by forrest.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
18 Feb 2017 15:03 - 18 Feb 2017 15:18 #2 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Opat kysle pivo :(
Tohle se mi stalo jednou, když jsem neměl zátkovačku a nechal jsem si to zazátkovat u souseda který mi poskytl i prázdné lahve. Všechna piva byla kyselá. Později jsem si zátkovačku pořídil a od souseda koupil jen prázdné lahve. Když jsem je umýval, zjistil jsem, že na dně každé lahve byl zaschlý smradlavý plesnivý škraloup. Pokoušel jsem se to odstranit, ale lahve pořád smrděly. Nakonec jsem je vrátil do obchodu, pořídil jiné a od té doby si zátkuji sám. Lahve točím stále dokola, vždy po vypití hned vypláchnu vodou a ještě se mi nestalo, že by se pivo zkazilo.
Tak si myslím, že by ses měl zaměřit spíše na lahve než přílišnou desinfekci během vaření a PETky používat jen od čistých vod.
Last edit: 18 Feb 2017 15:18 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • forrest
  • forrest's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
18 Feb 2017 15:52 #3 by forrest
Replied by forrest on topic Opat kysle pivo :(
dakujem za reakciu.

Petky mam nove - pouzite na 3 varky. Flase od Bernarda som pouzil na 2 varky. Po vypiti, resp. v mojom pripade po vyliati piva ich hned umyvam. Tesne pred stocenim ich este dezinfikujem a to tym sposobom, ze si rozriedim Savo a zalejem ich cele v hrnci. Neviem, ci to moze byt prave tymi flasami, na dne ziadnej flase nebolo nic zaschnute, spinave, vsetko prechadzam pred dezinfekciou este stetkou na flase a od prvej varky dosledne kontrolujem flase. Uz som rozmyslal ze im spravim vyter a uvidime co sa mi narodi v petriho miske :D

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Feb 2017 23:11 #4 by Karl0S
Replied by Karl0S on topic Re:Opat kysle pivo :(
A v cem kvasis? Plastovy kybl? Novy?


Sent from my iPad using Tapatalk

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
29 Jan 2019 21:08 #5 by Fijet
Replied by Fijet on topic Re:Opat kysle pivo :(
Ja mam ten istý problém. Kvasnu nádobu dezinfikujem jak blazen a pivo (stout) stále nakyslé. Nádoba je potravinársky plast. Prvé varky boli v pohode ale posledne 4 naprd.
Dezinfikujem chemipro oxi. Som už zúfalý. Skúsim kúpi novú nádobu. Ak niekto viete poraďte. Je to pekný koníček tak nech robí radosť.
Ďakujem

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
02 Feb 2019 07:51 - 02 Feb 2019 07:59 #6 by hubitchka
Replied by hubitchka on topic Opat kysle pivo :(
Osobně používám na desinfekci persteril. Savo je hnus a je otazka jestli to nemuze mit vliv. A co PH? Resis? Zakladem je mit kyselinu mlecnou a zjistit, jake PH vody ti doma tece a pripadne doladit. Ja mam 7.7 z kohoutku a vetsinou davam na 33 litru vody 5-7 ml kyseliny, aby se to srovnalo na 5.5 az 5.2 PH. Coz je kyselejsi prostredi. Jako mlade pivo je to taky kysele? Jake kvasnice pouzivas? Delal jsi jodovou zkousku? Pak doporucuju BeerSmith software, ukaze ti, kde ti mohou litat jake hodnoty a cim je doladit.
Last edit: 02 Feb 2019 07:59 by hubitchka. Reason: Doplnění
The following user(s) said Thank You: funky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • funky
  • funky's Avatar
  • Away
  • Junior Member
  • Junior Member
More
22 Feb 2019 11:39 - 22 Feb 2019 11:48 #7 by funky
Replied by funky on topic Opat kysle pivo :(
Dik za tip na Persteril, ja pouzivam Perkarbonat sodny a jsem spokojen, zatim zadny problem s kontaminaci. Jak presne tu desinfekci pouzivas? Vyplachnes nadobu Persterilem s teplou vodou, nechas okapat a hotovo?
Last edit: 22 Feb 2019 11:48 by funky.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022