file Nekvasi jak bych cekal

  • frogale
  • frogale's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
18 Mar 2018 16:28 #1 by frogale
Nekvasi jak bych cekal was created by frogale
Ahoj domovarnici.. jsem na zacatku sve pivovarnicke kariery :) a zoufam u sve druhe varky ejlu. Muj prvni pokus kopiroval doslova navod na:
www.alkoholium.cz/uvarte-si-s-nami-domac...o-budeme-potrebovat/
Vse vypadalo ok, mladina byla o chlup slabsi, ale zarazilo me naprosto zadne bublani kvasne zatky. Pivko z toho ale bylo pouzitelne a chutnalo. Jsem si na stopro jisty, ze kybl tesnil. Po zatlaceni na viko se hladiny v zatce hly a po chvilce po pusteni vika se vratily na tu samou uroven. Vysledek byl kalny, skoro jak most, nedoslo k vyneseni kalu do deky, ktera vlastne nebyla. Alkohol to melo.

Rikal jsem si, ze druha varka bude lepsi. Vzal jsem navod z Pivarky (cca 6.7kg sypani, US-05) tentokrat to vyslo misto 1060 na 1068 (odpar byl asi vyssi, misto 25 bylo 21L). Po 26 hodinach s pytlikem 05ek ve 20°C ale opet jen trochu vychylena hladina v zatce, deka tam nejaka je, ale to byla i po mechanickem provzdusnovani. Kvasnice 30 minut v prevarene vode pokojove teploty.

Otazka na profiky, jak docilit toho bourliveho kvaseni o kterem se vsude pise? Muzu delat nejakou chybu? Nebo se bourlive kvaseni precenuje a nedosahuje?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Mar 2018 09:39 #2 by grádyš
Replied by grádyš on topic Nekvasi jak bych cekal
Ze sledování aktivity kvasné zátky nedělej žádné ukvapené závěry (ale stejně tak tvrzení „jsem si na stopro jisty, ze kybl tesnil“ je IMHO až příliš sebevědomé - stoprocentní jistota je na světě jen jedna :) ).

Pro sledování průběhu kvašení je nejlepší měřit hustotu.



P.S. Z nějakého jiného serveru jsem nabyl dojmu, že jsi použil jeden rehydratovaný balíček na 21 litrů piva o hustotě 1.068. Sám sis tam pak správně odpověděl, že jsi měl dát dvojnásobek (a to ještě za předpokladu, že jsi rehydratoval správně). Takže je klidně možné, že díky něčemu, čemu se říká underpitching (tj. zakvašení s menším než optimálním množstvím buněk) bude trvat déle, než se „fermentace pořádně rozjede“.
The following user(s) said Thank You: bubo

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • frogale
  • frogale's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
19 Mar 2018 10:20 #3 by frogale
Replied by frogale on topic Nekvasi jak bych cekal
Kdyby ty informace byly jen vsude tak konzistentni :) V Pivarce se pise, ze pokud jsou to suche kvasnice, tak se muze pocitat i s polovinou.. Dneska jsem koukal, ze hladina zatky je vychylena tesne pred probublanim, nejaky tlak tam tudiz urcite je, dost mozna to obcas i profoukne, tak treba se to jeste rozjede.. i teplotu mam ted po vikendovych mrazech spis nizsi (18°C). U pristi varky se zamerim na vypocty :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Mar 2018 11:25 - 19 Mar 2018 11:25 #4 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Nekvasi jak bych cekal
Řekl bych, že při 18° to kvašení nebude nějak bouřlivé. Nech to v klidu a za pár dní změř hustotu, určitě z toho bude dobré pivo. Když já jsem ještě používal bublák, málokdy jsem viděl nějakou bublinku a pivo bylo vždycky v pohodě.
Jinak, pokud by se ti kvašení zastavilo na vysoké hodnotě, dej to někam do teplejšího místa kolem 20° a můžeš s tou kvasnou nádobou zkusit zakroužit, aby se usazené kvasnice trochu zvířily. Alespoň tak to radili někde na fóru.
Last edit: 19 Mar 2018 11:25 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Mar 2018 16:56 #5 by Berry309
Replied by Berry309 on topic Nekvasi jak bych cekal
Já už začínám být také celkem neklidný. Ležák, ale počáteční hustota 18, velký odpar při chmelovaru. Zůstatek necelých 20L mladiny. 2 balíčky Saflager W-34/70, rehydrované přesně podle návodu

Použití: Nejdříve namočit kvasnice do čisté, sterilní vody nebo do sterilní mladiny při teplotě 23°C+ – 3°C. Množství tekutiny by mělo být 10x větší než je váha kvasnic. 15-30 min. lehce míchat, až vznikne kašička. Dále dalších 30 minut míchat. Teprve teď jsou kvasnice vhodné na kvašení a pro použití v kvasné nádrži.

Ze začátku kvasilo moc pěkně, teplota 11 stupnů, bublalo celkem dost. Ale po týdnu jsem byl na 8 hustotě, v sobotu to šlo na 6 a dnes skoro 6, dnes je to 10 den. přesunul jsem už v sobotu do 14 stupnů.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
24 Dec 2018 17:39 #6 by Rainier Wolfcastle
Replied by Rainier Wolfcastle on topic Nekvasi jak bych cekal
Jako začátečník, který se pokusil uvařit svou první várku bych rád požádal zkušenější o radu.
Jak dlouho při spondím kvašení u vás probíhá fermentace? Všude jsem četl kolem 7 dní. Já jsem při 8mém dni na zbytkovém cukru cca 4% což odpovídá 1016/1017 (počáteční 12,5%). Kvašeno při 8,6 stupních, které mám pernamentně ve sklepě, použité kvasnice z minipivovaru, původem Litovelské. Vzhledem k tomu, že chci použít dextozu tak bych se potřeboval dostat ještě níže.
Bohužel má kvasná nádoba (klasický bílý kýbl co se prodává na všech eshopech) asi úplně dokonale netěsní, takže bublátor je tam od začátku k ničemu. Nicméně na hladině se bublinky tvoří, takže by podle mě měly kvasinky stále pracovat.
Děkuji za rady

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
28 Jan 2019 20:42 #7 by Rainier Wolfcastle
Replied by Rainier Wolfcastle on topic Nekvasi jak bych cekal
Tak mi to nedalo a uvařil jsem další várku. Už tři dny stojím na hodnotě 4,6%. Opět jsem použil spodní kvasnice z litovelského pivovaru. Obě várky mi hraničně vychází na zdánlivé prokvašení 65%. Absolutně nevím v čem dělám problém. Jodovou zkoušku jsem dělal, mladinu dostatečně provzdušnil, dbal na hygienu a kvasím při stabilní teplotě 7,6-8,5 stupnu.
Byl bych vděčný za každou radu. Při 4,6% se mi moc nelíbí přidávat dextozu... Co by jste mi poradili? Mám zkusit ještě přidat kvasnice (přijde mi ale že jsem jich dal akorát) nebo zvýšit teplotu? Případně vidíte někde chybu?
Attachments:
The following user(s) said Thank You: bubo

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Feb 2019 11:57 #8 by grádyš
Replied by grádyš on topic Nekvasi jak bych cekal
No jestli se konečná hustota nehýbe, tak to máš asi prokvašené. Mně osobně ta konečná hustota zas tak vysoká nepřijde. I když sedm a něco stupňů na kvašení mi přijde docela málo, ale jestli ti to prokvasilo, tak proč ne :) Možná zvýšení teploty by tu hustotu ještě o fous srazilo...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Apr 2019 14:02 #9 by bubo
Replied by bubo on topic Nekvasi jak bych cekal
teplota zvednout na 8-9st.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Apr 2019 17:18 - 21 Apr 2019 17:21 #10 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Nekvasi jak bych cekal
x
Last edit: 21 Apr 2019 17:21 by doktor.zaba.
The following user(s) said Thank You: bubo

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
22 Apr 2019 00:15 #11 by bubo
Replied by bubo on topic Nekvasi jak bych cekal
Dobrý den všem. /začínám panikařit... :)
Dva dny je tomu co jsem měl premieru s dolně kvašeným ležákem.
SG/OG 1.048
Kavsinky : 2x SAFLAGER W 34/70
Objem 20ltr

Kvasinky jsem startoval asi 24st. / hydratace 30min. Do mladiny asi 22,5stC.
Hned do lednice a 12-13st.C . Ani po 24hod se nic nedeje.
Jelikož jsem jednu dávku už vylil do kanálu a je to premiera se spodníma kvasnicema, mám strach. Jak dlouho trvá, než nastartujou?
Mám někde chybku? Na tomhle díle mě opravdu záleželo.

Sem to ale patlal. :)
Dekuji za odp.
radu a pod.

DIky
Bubo

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Apr 2019 08:33 - 23 Apr 2019 08:47 #12 by grádyš
Replied by grádyš on topic Nekvasi jak bych cekal

bubo wrote: Dobrý den všem. /začínám panikařit... :)
Dva dny je tomu co jsem měl premieru s dolně kvašeným ležákem.
SG/OG 1.048
Kavsinky : 2x SAFLAGER W 34/70
Objem 20ltr

Kvasinky jsem startoval asi 24st. / hydratace 30min. Do mladiny asi 22,5stC.
Hned do lednice a 12-13st.C . Ani po 24hod se nic nedeje.
Jelikož jsem jednu dávku už vylil do kanálu a je to premiera se spodníma kvasnicema, mám strach. Jak dlouho trvá, než nastartujou?
Mám někde chybku? Na tomhle díle mě opravdu záleželo.

Sem to ale patlal. :)
Dekuji za odp.
radu a pod.

DIky
Bubo


Nemyslím, že je nutné psát stejný dotaz do více vláken. Odpověděl jsem ti u tvého prvního dotazu.
(Předpokládám ale, že teď už to kvasí?)
Last edit: 23 Apr 2019 08:47 by grádyš.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Apr 2019 21:50 #13 by bubo
Replied by bubo on topic Nekvasi jak bych cekal
Jasný, sorry za zmatek. Ještě s tím moc neumím.
AH

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022