question-circle Průběh kvašení

More
27 Aug 2019 19:14 #1 by Bazin
Průběh kvašení was created by Bazin
Ahoj .

Poprosil bych o radu jak postupovat při kvašeni :-) .

Na várku cca 70L piva (plato 12,8 ) , jsem použil 138g sušených kvasnic S-23 , 30 min rehydratované v 24 st. převařené vodě .
Provzdušnil v misce sběračkou a následně zakvasil do cca 12 st. mladiny.
Po cca 24h se začala dělat pěkná deka :-)
drive.google.com/open?id=1sUty_kukUIbhcdYQtmpZqHLznoaB7h_x

Jenže pak druhý den začala deka "ustupovat" . Dle dostupné literatury jsem se dočetl , že fáze vysokých kroužků by měla trvat něco kolem 5 dnů . Což se v mém případě nekonalo .
drive.google.com/open?id=1XWqmfuC3VbcVkzCB1xbOEtOQN72k0_zE

Várku jsme dělali v neděli a v pátek vypadal deka následovně . (teplota druhý den snížeba na 10st. )
drive.google.com/open?id=1yO4SoOcRWHyQr9AkGWDxiKNMoWeTUb9i

Co dělám špatně ? :(

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
28 Aug 2019 09:11 #2 by grádyš
Replied by grádyš on topic Průběh kvašení
A problém máš vlastně s čím? Podle fotek je pivo prokvašené. Na ležák asi lehce rychleji než bych čekal, ale nic hrozného v tom nevidím. Těch 12°C (popřípadě 10°C od druhého dne) je teplota mladiny, nebo okolí? Jestli je to teplota okolí, tak mladina může mít během aktivní fáze teplotu o nějaký stupeň vyšší (= rychlejší kvašení).

Zaujaly mě ale dvě věci:
  1. 138 gramů kvasnic na 70 litrů dvanáctky? Mě nikdo ze šetření kvasnicemi obviňovat nemůže, ale tohle množství je zhruba dvojnásobek potřebného (to je možná taky důvod rychlejšího prokvašení).
  2. ... Provzdušnil v misce sběračkou a následně zakvasil ...“ - To znamená, že jsi provzdušňoval rehydratované kvasnice? Provzdušňuje se mladina.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
28 Aug 2019 13:00 #3 by Bazin
Replied by Bazin on topic Průběh kvašení

A problém máš vlastně s čím?

No jen jsem si nebyl jist, proč je tak krátká fáze vysokých kroužků (a ne tak hezká jak u ostatních ) .

Těch 12°C (popřípadě 10°C od druhého dne) je teplota mladiny, nebo okolí?

Měla to být teplota té nerezové nádoby (z boku přilepen teploměr ) , jen se mi nedopatřením odpadl .takže to byla teplota okolí :( .

138 gramů kvasnic na 70 litrů dvanáctky?

Předtím jsem používal cca 92 g/ 75 L , ale to jsem měl problém s diacetylem . (Zakvašováno při teplotě okolo 12 stupňů ,a během tří dnů teplota na 9 stupňů ) . Tak jsem bádal co jsem udělal špatně a někde jsem se dočetl, že tento typ kvasnic na to trpí pokud se kvasí pod teplotou 12 st. I sám výrobce uvádí dávkování 200 - 300 g/hl při teplotě 9 st. Proto jsem to chtěl vyzkoušet s "doporučenou" dávkou .

„... Provzdušnil v misce sběračkou a následně zakvasil ...“ - To znamená, že jsi provzdušňoval rehydratované kvasnice? Provzdušňuje se mladina.


Mladinu provzdušňuji tak , že nechávám dopadat zachlazenou mladinu z výšky (cca 1,5 m ) aby se tam dělala "pěna" , také jsem se někde dočetl , že se provzdušňují i kvasnice ,ale to jsem tedy možná špatně pochopil .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022