file pár začátečnických otázek: ředění piva, měření hustoty

  • MilanHodek
  • MilanHodek's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
02 May 2020 17:56 #1 by MilanHodek
Ahojte všichni! Vaření piva mě strašně chytlo, ale ženu už začítá štvát plno nových poznatků, které musím někomu sdělit. Protože pivní téma se stalo hlavním tématem při dlouhých Corona večerech. Pročetl jsem si Pivařku a přesto mám nějaké otázky, které v Pivařce nejsou, nebo jsem je přehlídnul.
1) Snažil jsem se uvařit Stout, samozřejmě proti všem zásadám jsem si recept upravil podle svého, vyzkoušel jsem si i dekokci... No a když jsem stáčel mladinu do kvasné nádoby, bylo mi divný že to nejak víc lepí. Hustoměr mi ukázal 1,090 při 30stupních celsia 8-) Žena si ze mně dělala srandu:" No jo, vařil jsi pivo a vyšlo ti z toho víno, to se stane" :) Takže jsem převařil vodu, ochladil ji na teplotu mladiny a zředil mladinu na cca 1,069. Je to problém, takhle ředit mladinu, nebo se to může?
2) Všude se píše, že se má měřit kvašení v odměrném válci, já to dělám tak, že převařenou vodou opláchnu hustoměr a měřím přímo v kvaném kyblíku. Přijde mi to menší riziko, než nezinfikovat naběračku a lít to do odměrného válce.
3) Při tom Stoutu byl hodně bouřlivý druhý den po uvaření. Pěna vylítala z kvasné zátky a všude bordelu jak v tanku :). Když jsem oddělal víko a jen ho nechal položené na belíku, tak jsem za hodinu přišel a víko levitovalo 30cm na pěně. Víko jsem teda sundal úplně a druhý den jsem víko nacvaknul zpět a nechal dokvasit. Stalo se vám to taky někdy? Umyli jste víko, nádobu atd. Já jsem to nedělal, protože jsem se bál, že bych tam zatáhl nějakej bordel a mohla by se mi várka zkazit.
Díky moc za odpovědi, dej Bůh štěstí!
Milan
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
04 May 2020 15:33 #2 by mleako
1) Při prvních pár várkách jsem taky ředil, protože jsem neměl ještě odhad, kolik se odpaří při chmelovaru vody. Ale u mě to teda byla vždycky otázka 1-2° a ne 5°:) Jinak by se to samozřejmě dělat nemělo už jen pro to, že máš napočítaný chmel na nějaký objem a ten se ti pak změní, takže pivo je míň hořké a vodovější.
2) Jé dobré do toho co nejmíň sahat. Pokud máš dostatečně vysokou hladinu v kvasné nádobě, tak je za mě nejjednoduší tam hustoměr nechat po celou dobu kvašení. Já osobně zůstal u refraktometru a vždycky si jen naberu svrchu mililitr plastovou pipetou a nic už do nádoby nevracím.
3) Takovýhle hrnečku vař jsem teda nezažil, ale asi je to kombinací vyšší teploty kvašení a velkého počtu kvasinek. Těch 30°C si měl uvnitř nádoby? A kolik tam přišlo kvasinek?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • MilanHodek
  • MilanHodek's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
04 May 2020 17:43 #3 by MilanHodek
Ne, 30 stupnu bylo po schlazeni a mereni hustoty. Jinak to kvasilo a takhle vyvadelo cca pri 19-20 stupnich. Kvasinky Nothingham 1 baleni 11g na 22l.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
10 May 2020 16:55 #4 by zzbrew
Přesně u stejného Stoutu z Pivařky se mi stalo to samé... :) Odnesl jsem to do chladnější místnosti a celou noc jsem nespal, kontroloval a sbíral pěnu... :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 May 2020 15:43 - 19 May 2020 15:44 #5 by tchor
Zdar,
mám takýto dotaz. Varil som prvý krát zo surovín. Po scedení a vysladení mala sladina hustotu 14,5° pri 20°C. Bolo jej 28 litrov. Počas chmelovaru som dolial 2l aby som vo finále bol na 25l. Výsledná hustota mladiny bola nakoniec 10,5° (tiež pri 20°C). Nemala by byť práveže hustota vyššia , keďže sa voda odparuje počas varu? Nejak mi to nepúšťa hlava, že čo sa vlastne udialo a prečo som sa dostal na takú nízku hodnotu. Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Dej bůh pěstí.
Last edit: 19 May 2020 15:44 by tchor.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • MilanHodek
  • MilanHodek's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
19 May 2020 18:40 #6 by MilanHodek
Ahoj, ja jsem teda taky zacatecnik, ale nejde mi do hlavy jak to, ze jsi meril sladinu pri 20°C. Vzdyt vyslazujes vodou cca 80°C n 20°C to nemuze nikdy vychladnout. Ledaze by to byl uz prepocet na kalibraci hustomeru. Ledaze bys spatne meril nebo prepocital. Ale ja hustotu u sladiny nemerim. Az pri schlazeni, nez tam hodim kvasnice. Jinak to nechapu, ale jsem zacatecnik. Treba zkusenejsi budou vedet vic.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 May 2020 19:21 #7 by tchor
Som odobral do odmerky 2-3 dcl a nechal vychladit a zmeral, klasika. Asi to nie je dolezity udaj lebo nikde som sa o tom nedocital ale tak pre svoju zvedavost som si to chcel zmerat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
01 Jun 2020 11:40 #8 by zzbrew
Ahoj Milane,

buď úplně v klidu, přestože jsem měl hustotu v pořádku (1060), dopadl jsem s kvašením u základního Porteru z Pivařky stejně jako Ty... ;) Bouřlivé kvašení jsem se pokusil řešit přenesením do chladnější místnosti a ani to nepomohlo, takže to vyřešila jedna noc přerušovaného spánku se sbíráním pěny :) Jinak Porter dopadl dobře! ;)

Dej Bůh štěstí

radek

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022