file Vysoká teplota pro spodní kvasinky

 • jirka_zajic
 • jirka_zajic's Avatar Topic Author
 • Offline
 • New Member
 • New Member
More
26 Jan 2021 11:28 #1 by jirka_zajic
Vysoká teplota pro spodní kvasinky was created by jirka_zajic
Ahoj kolegové!
Jsa zasažen naprosto nezvratnou krizí středního věku, začal jsem s novým koníčkem - vařením piva. Zatím jedu pouze z výtažků, můj první pokus byl ležák ze světlého sladového výtažku, ZPČ, kvašeno Brewmasterem Pilsner Style Yeast spodní (ano, až po zapracování kvasnic jsem zjistil, že se velké přizni domovarníku netěší). První vaření proběhlo docela OK, kvašení cca 10 dní při teplotě kolem 12 st. Celsia, prokvašeno docela mírným průběhem z 1.048 na 1.013, poté lahvování + dextrozový drops, sekundární kvašení při stejné teplotě 7 dní a po zkoušce nasycení pohmatem (stáčel jsem do plastových lahví), uloženo do 2 st. Celsia, kde to teď leží třetím týdnem. Samozřejmě cca po týdnu ležení jsem nevydržel a jednu láhev otevřel a to pivo bylo naprosto senzační. Blbý bylo, že tuto ochutnávku jsem provedl po návratu z párty, kde jsem předtím vypil asi šest svátečních ležáků od Bernarda (nutně jsem potřeboval vyprázdnit lahve :-)), takže moje senzorické schopnosti bych považoval za přinejmenším sporné.
Nicméně k problému - po stočení této várky jsem stáhl kvasnice, propral, krásně neutrálně voněly, žádný náznak čehokoliv nezdravého jsem v nich necítil. Po třech týdnech po stočení kvasnic, jsem přistoupil k dalšímu vaření s tím, že jsem chtěl sdělat mladinový koncentrát od Mangroove´s Jack (Czech Pilsner), ale protože se mi nelíbilo IBU, rozhodl jsem se dodatečně udělat 20 minutový chmelovar a dochmelit ve 20" 20 g ZPČ. Taky jsem viděl Jerseyho video, který mladinový koncentrát vařil, aby vysrážel bílkoviny. Záměr se zdařil, vše proběhlo vcelku v pohodě a pak se začaly vršit problémy:
1) podařilo se mi zchladit 20l mladiny až po cca 50 minutách na 23 st. Celsia (nemám ještě chladič)
2) kvasinky jsem přidal už do takto teplé mladiny, důkladně provzdušněné mladiny.
3) do druhého dne se mi samovolně dílo schladilo na 18 st. Celsia a proběhlo naprosto bouřlivé kvašení
4) třetí den jsem dosáhl cílové teploty 12 st. Celsia a při této teplotě dílo držím. Fermentace se dost zpomalila, hladina z husté pěny klesla na nízké kroužky, vypadá podobně jako kvašení mého prvního piva.
Co mě ale zaráží je poměrně ostrá alkoholová vůně. V Pivařce i v různých dalších zdrojích jsem se dočetl o různých vadách piva, toto se mi pocitově zdá být blízké popsanému acetaldehydu.
Poradili byste mi, prosím, co s tím dál? Mám tomu dát čas nebo tím zprasením teplot je s pivem veta? Nebo je ostřejší vůně typická pro svrchní kvašení - které jsem de facto s nebožkami spodními kvasinkami provedl?
Předem dík!
Jirka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 Jan 2021 17:07 - 26 Jan 2021 17:09 #2 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Vysoká teplota pro spodní kvasinky
Tak nebude z toho asi typický ležák, ale voňavější varianta, díky esterům které na začátku vznikly. Na kanál je vždycky dost času, nezbývá ti než čekat. Nějaké závěry s acetyldehydem bych taky zatím nedělal. Až nasytíš a vychladíš, zase to bude jiné. Spíš bych se bál toho snížení tepolty, aby je to neuspalo. Možná že budeš muset ke konci teplotu zase zvýšit, aby dojely na nějakou rozumnou hodnotu.
Last edit: 26 Jan 2021 17:09 by doktor.zaba.
The following user(s) said Thank You: jirka_zajic

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

New Places

New Comments

 • Bobřík said More
  Ahoj, kolik jsi prosim použil vody pro vystirku a pak... 12.3.2021
 • MilanHodek said More
  Aha! Diky za info. Vsude prave pisou, ze bananove... 2.11.2020
 • Strašnický zrzek said More
  Ahoj. Máš štěstí, že jdu kolem ;)
  Banány se... 2.11.2020
 • Tichon said More
  ahoj, bylo by možné exportovat do nějakého... 30.10.2020
 • MilanHodek said More
  Ahoj, taky jsem zkoušel Weissebier, ale nepodařilo se... 29.8.2020