file Primární fermentace - co vše dělám špatně?

  • Tupivo
  • Avatar uživatele Tupivo Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
17. kvě 2023 11:33 #1 od Tupivo
Ahoj,
poprosil bych o radu, v čem všem dělám chybu :) Uvařil jsem spodní ležák, dílo je pátým dnem ve fermentační nádobě a místo bouřlivého kvašení je celou dobu na povrchu jen slabý poprašek bílé pěny. Po uvaření jsem naměřil sacharozu 13,2%, hustotu 1052 kg/m3, za 3 a půl dne jsem naměřil sacharozu 3,8%, hustotu 1013 kg/m3 a dále neklesá.

Na 45 litů díla jsem použil 3 balíčky Saflager W 34/70
Kvasnice jsem rehydratoval v převařené vodě, 21°C, ale do díla je přidal až cca za 1,5 hodiny, dílo mělo cc 21°C, postupně zchlazeno na 14°C, na této teplotě do dnes.

Co může být problém je, že jsem kvasnice nedostatečně rozmíchal v celém dílu, dále, v kvasném tanku mám nad dílem cca 30 litrů volný prostor, tank uzavřený, s kvasnou zátkou.

V chuti cítím lehkou kyselost, která následuje hořkým ocasem :)
Napadá vás, prosím, v čem dělám chybu a jak na to znovu a lépe?

Moc díky!
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
17. kvě 2023 16:58 #2 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Primární fermentace - co vše dělám špatně?

Tupivo post=5946 napsal: Napadá vás, prosím, v čem dělám chybu a jak na to znovu a lépe?
 

Upřímně řečeno spíš nedokážu přijít na jednu jedinou věc, kterou bys udělal správně :) Snad jen to, že jsi kvasnice rehydratoval, ale i to jsi zabil tím, že jsi je nechal ve vodě hodinu a půl.

Kde jsi, prosím tě, přišel na tento postup kvašení ležáku?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
18. kvě 2023 14:01 #3 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Primární fermentace - co vše dělám špatně?
Ale ve zkratce:
  1. Na můj vkus kvasíš ležák při strašně vysoké teplotě. 
  2. Kvasinky rehydratuješ správně ve vodě, ale necháváš je pak o hladu moc dlouho.
  3. Na 45 litrů mladiny ležáku dáváš IMHO málo kvasinek. Nástroj na spočítání potřebného množství je na těchto stránkách v sekci Nástroje.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Tupivo
  • Avatar uživatele Tupivo Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
18. kvě 2023 16:22 #4 od Tupivo
Ahoj,
moc díky za reakci.
Tak to jsem teda umělec.. Měl jsem za to, že každé kvasnice jsou jiné a má se vycházet z doporučení výrobce. Vycházel jsem tedy z doporučení, kde je uvedeno teplotní rozpětí 9-22°C, ideálně 12-15°C. Tak jsem kvasinky nalil do díla, které mělo 21 stupňů, stejně jako voda ve které jsem je rehydratoval, s myšlenkou, aby neutrpěli teplotní šok a plynule se zchladili na 14 stupňů :D Takže ignorovat popisky a kvasit na 8-10°C?

Na těch mých 45 litrů mi vychází 6 balíčků sušených, nebo 0,72 litrů živých. Jak je u kalkulačky psáno, ve špičkové formě by stačila polovina. Moje jsem zabil, tam asi o formě mluvit nebudeme :D ale pokud jsou sušené kvasnice daleko před expirací, mám i tak použít 66 gramů? Přece jenom je to nejdražší položka receptu 8-)

A k těm mým vyhladovělým kvasinkám, tam jsem čekal, že budu mít zchlazeno podstatně dříve, zároveň jsem do toho laboroval s novou kvasnou nádobou..no výbuch. Příště to chce lepší přípravu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • grádyš
  • Avatar uživatele grádyš
  • Pryč
  • Administrator
  • Administrator
Více
19. kvě 2023 09:52 #5 od grádyš
Odpověděl grádyš pro téma Primární fermentace - co vše dělám špatně?
U ležáckých kvasnic bych se držel na spodní doporučované hranici, tj. na 12 °C. Ani na osmi ani na jednadvaceti (a když už extrém, tak raději ten nižší, ale potom si přečti poznámku výrobce, o kolik se navyšuje množství kvasinek při kvašení při nízkých teplotách - to budeš teprve koukat, jak ti porostou náklady na kvasinky :) ).

Poznámka o špičkové kondici kvasinek je správná, ale ty víš, že kvasinky byly ve špičkové kondici? Víš, kde a za jakých podmínek byly skladovány a přepravovány? A u ležáku bych opět nesnižoval dávku o polovinu, ale maximálně o tu čtvrtinu, takže ve tvém případě bych to viděl na 4-5 balíčků.

A nakonec co se tvého piva týká - kvasil jsi při ejlové teplotě, takže je klidně možné, že jsi dal kvasinek naopak až příliš :) V každém případě jsi měl po třech dnech (včetně lag fáze) kompletně prokvašeno. Ležáckou chuť to s vysokou pravděpodobností mít nebude, ale jako nějakej divnej esterovej ejl by to možná prošlo. Uvidíš...
Poděkovali: Tupivo

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Tupivo
  • Avatar uživatele Tupivo Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
Více
19. kvě 2023 14:01 #6 od Tupivo
Moc díky! :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: novotny.petrJersey

Uživatelský profil

Reklama

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

Nové komentáře

  • Duboudyl napsal/a Více
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi napsal/a Více
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf napsal/a Více
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # napsal/a Více
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan napsal/a Více
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022