file studené chmeleni

  • Petr Kittler
  • Petr Kittler's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
13 Sep 2016 22:09 #1 by Petr Kittler
studené chmeleni was created by Petr Kittler
Ahoj. Chci zkusit studené chmeleni po dobu lezeni ejlu - cca 2 týdny.. použiju na to Kazbek. Nebude dělat neplechu, když se to v pivě bude máchát tak dlouho?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Sep 2016 08:41 - 15 Sep 2016 08:53 #2 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic studené chmeleni
Ahoj,

je to asi "legitimní" možnost - variant dry hoppingu je vážně hodně...
-přidat hned po skončení bouřlivý fáze fermentace,
-nebo až po úplnym prokvašení (po stočení do sekundární nádoby nebo do té samé nádoby co probíhalo hlavní kvašení)
-přidat do kegu
-nebo přidat přímo do bouřlivý fáze kvašení (jo, ani tohle nemusí bejt apriori špatná varianta)
dopad na chuťovej profil bude mít každá metoda trochu jinej...záleží samozřejmě kolik tam toho chmelu dáš a na teplotě...

já bych ti doporučil spíš jen ty první 2 varianty...a osobně preferuju krátkej dry hopping - klidně i jen 2, 3 dny...

je možný, že při 2týdenní koupeli v kegu přeneseš z chmelu do piva i ňáký travnatý tóny - což samozřejmě může bejt tvůj záměr....ale třeba já to chuťově nemusim....

nedávno na FB zaznělo, že většina českejch minipivovarů prej ten chmel nechá máčet TÝDNY v ležáckejch tancích - nevim sice jaký minipivovary ale klidně tomu tvrzení věřim....když to ale zobecním zas já na opačnou stranu, tak většina českejch minipivovarů nevaří piva, který bych si chtěl brát za vzor:-)...

doporučuju si přečíst tyhle články:
beersmith.com/blog/2013/11/25/dry-hoppin...visited-part-1-of-2/
beersmith.com/blog/2013/12/12/dry-hoppin...visited-part-2-of-2/
Last edit: 15 Sep 2016 08:53 by 3nohejjelen.
The following user(s) said Thank You: grádyš

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Sep 2016 11:38 #3 by JImram
Replied by JImram on topic studené chmeleni
Dávám chmel do KEGů a otázka na jak dlouho mne trápila. Nedávno jsem čirou náhodou dával jednu várku do dvou KEGů, tak mne napadlo vyzkoušet co to udělá. Zvolil jsem extrémy, aby to bylo poznat: jeden KEG 3 dny a druhý 3 týdny. Rozdíl byl docela velký. Třítýdenní dry hop by brutálnější v chuti - taková zvláštní drsná hořkost, nenazval bych to zrovna trávou. Ve vůni rozdíl nebyl - bez ochutnáním se to v podstatě nedalo poznat. Pro mne jasný závěr - raději kratší dobu. Ale samozřejmě se našli i degustátoři, kterým víc chutnal ten třítýdenní a děsně to chválili, že konečně mám něco pro chlapy. Nikdy se nezavděčíš všem.

Kamarád sládek v mininipivovaru mi říkal, že u hodně silných piv se několik týdnů běžně používá. Nevím to moje byla 13ka.
The following user(s) said Thank You: grádyš, 3nohejjelen, Bodler, Zdeněk

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Sep 2016 13:05 #4 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic studené chmeleni
a podobnej exbeeriment viz brulosophy.com/2015/10/26/dry-hop-length...exbeeriment-results/

preference degustátorů byly různé - ale je zde převaha těch, kterejm krátkej dry hop (2dny) chutnal víc než dlouhej (11dní)...

autor se přiklání ke krátkýmu dry hopu a to jak z hlediska svejch chuťovejch preferencí (víc pryskyřičný, svěží, "funky"), tak z hlediska "rychlejšího výrobního procesu"...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Petr Kittler
  • Petr Kittler's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
15 Sep 2016 20:27 #5 by Petr Kittler
Replied by Petr Kittler on topic studené chmeleni
Vážení, vřelé díky za vaše reakce!
Nicméně mě to nabádá k další otázce.
Většina možností suchého chmělení mi moc nesedí. Chci totiž stočit se zbytkovým cukrem. Jak to ale udělat, když kvašení svrchňáku je max na 3dny a do nejbouřlivějšího kvašení nechci chmel dávat. Prý vyprchávající Co2 odvádí též aroma z chmelu?

-přidat hned po skončení bouřlivý fáze fermentace
to znamená nechat úplně dokvasit a následně surogovat nebo nuceně dosytit?

-nebo až po úplnym prokvašení (po stočení do sekundární nádoby nebo do té samé nádoby co probíhalo hlavní kvašení)
opět surogovat nebo nuceně dosytit?

-přidat do kegu
tady je ten problém s travnatými přichutěmi. Neboť jak suché chmelení v kegu ukončit, když nemůžu otevřít sud?

-nebo přidat přímo do bouřlivý fáze kvašení (jo, ani tohle nemusí bejt apriori špatná varianta)
ptal jsem se jednoho sládka a ten mi tvrdil, že prchající plyn (co2) s sebou nese pryč i aroma vzniklé ze suchého chmelení


A teď babo raď..
Vím, spousta lidí mě za mé tvrzení ukamenuje, ale přijde mi nejpřítivější nucené sycení..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Sep 2016 21:16 #6 by 3nohejjelen
Replied by 3nohejjelen on topic studené chmeleni
proč by tě někdo za nucený sycení kamenoval:-)...jestli máš bombu, jdi do toho...já nemám, tak bych surogoval...

jinak jak ukončit dry hopping v kegu "když ho nemůžeš otevřít"? no jedině tak, že obsah přetlačíš (pomocí protitlaku) někam jinam, tj.např. do druhýho kegu....

a co se týká to, že CO2 při bouřlivý fázi fermentace odnáší aroma....viz citacee z odkazu, kterej jsem tu dával (beersmith.com/blog/2013/12/12/dry-hoppin...visited-part-2-of-2/)

...some brewers have experimented with adding dry hops during active fermentation. One school of thought says this is inefficient as the CO2 bubbles during active fermentation will “scrub” the aroma from the hops and be lost. However, this is too simplistic a view, since hop aroma comes from the hop aroma oils suspended in the beer and is not merely some “gas” to be scrubbed out by CO2....


nějaký pochody (metabolizování nějakých látek z chmele kvasnicema?) tam ale určo nastávaj....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
22 Sep 2016 22:19 #7 by Dominik
Replied by Dominik on topic studené chmeleni
Má někdo zkušenost nebo radu jak dávkovat čerstvý chmel na dry hop?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
22 Sep 2016 22:51 #8 by grádyš
Replied by grádyš on topic studené chmeleni

3nohejjelen wrote: nějaký pochody (metabolizování nějakých látek z chmele kvasnicema?) tam ale určo nastávaj....


Ano, to je podle mě ten případ. Kvasnice chmel metabolizují, takže suché chmelení do aktivní fáze fermentace pravděpodobně bude mít jiný výsledek, než pozdější chmelení.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Feb 2017 12:51 #9 by 1x23
Replied by 1x23 on topic studené chmeleni
Ahoj, kolik davate g chmele na litr piva? Kvasim asi 22l dal jsem zatim 20 g citra+10g cascade. Nekde jsem cetl, ze se ma dat 3g,ale uz nevim jestli to bylo na litr nebo pul.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Feb 2017 13:14 #10 by grádyš
Replied by grádyš on topic studené chmeleni
Záleží na pivním stylu, na požadovaném výsledku a na tvých chuťových preferencích.

Například já dávám do lehoučké jemně chmelené APA 3g/l, do silnější a více chmelené IPA 10g / l.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
09 Mar 2017 16:58 #11 by Mastilosaurus
Replied by Mastilosaurus on topic studené chmeleni
Mě se zatím nejvíc osvědčilo studené chmelení do týdne.

Napadla mě taková věc - zkoušel někdo použít chmel po dryhopu ještě na chmelovar?

Je mi jasné, že už by se asi nedala moc spočítat hořkost, ale vždycky když vidím kolik toho vyhazuju, přemýšlím jak to využít dál.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
10 Mar 2017 13:27 #12 by Isgi
Replied by Isgi on topic studené chmeleni
Já jsem lakomec a tak dávám na DH 2g/I. DH tak 5 - 7 dní.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
10 Mar 2017 14:16 #13 by grádyš
Replied by grádyš on topic studené chmeleni

Isgi wrote: Já jsem lakomec a tak dávám na DH 2g/I. DH tak 5 - 7 dní.


Jak říkám, závisí to na stylu piva. Třeba moje New England IPA Nūbēs No.1 spolkla 7.5g/l do whirlpoolu a dalších 7.5g/l na studené chmelení.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Mar 2021 10:00 #14 by steve
Replied by steve on topic studené chmeleni
Ahoj všem,
mám dotaz k probíranému tématu a sice:
pokud je řeč o studeném chmelení, je tím myšleno jen chmelení studené bez předešlého horkého chmelení (klasického chmelovaru) nebo se napřed provede horké chmelení (na nějakou určitou, předem spočítanou hořkost) a po něm studené?
Důvod:
je tu probíráno dávkování studeného chmelení pro nějakou požadovanou hořkost avšak bez zvážení předchozího horkého chmelení.
Díky za Vaše reakce....
Dej Bůh štěstí.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Mar 2021 12:03 #15 by grádyš
Replied by grádyš on topic studené chmeleni

steve post=5060 wrote: je tu probíráno dávkování studeného chmelení pro nějakou požadovanou hořkost

 

Není :)

Je možné, že studené chmelení nějaké malé navýšení pocitové hořkosti přinese, ale pokud to jde nějak odhadnout či spočítat, nevím o tom.
Studené chmelení se provádí kvůli zvýšení aroma, nikoliv hořkosti.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
11 Mar 2021 12:14 #16 by steve
Replied by steve on topic studené chmeleni
Díky za odpověď Grádyši :-)
napsal jsem asi mou otázku špatně.

Takže klasický horký chmelovar a po něm pak studené chmelení pro získání aroma?

Otázkou sleduji, jestli by nešel vynechat horký chmelovar a chmelit jen studeně?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Mar 2021 10:22 - 21 Mar 2021 10:25 #17 by Beranec
Replied by Beranec on topic studené chmeleni
Při výrobě piva je to, co chceš zakvasit, mladina.
Mladina se ze sladiny stává při chmelovaru, kdy právě vysoká teplota varu isomerizuje hořké látky a převádí je do roztoku.
Když budeš chmelit JEN studeně, vyrobíš hezky ovoněnou prokvašenou sladinu. Takže po vykvašení budeš mít mírně sladkou, hezky ovoněnou, lihovou vodu.
Last edit: 21 Mar 2021 10:25 by Beranec.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022